Заклади освіти Рубіжанської громади: нинішній стан і потреби

До уваги наших читачів – аналіз стану будівель закладів освіти Рубіжанської громади, їхньої відповідності санітарним нормам та нормам безпеки, а також наповнюваності.

Заклади загальної середньої освіти

Мережа загальної середньої освіти міста Рубіжне складається з 10 закладів. Відповідно до проєктів, вони розраховані на 8743 учні. При цьому станом на 1 квітня 2021 року кількість учнів у школах становить 4566 учнів, тобто заповненість будівель — 52% від проєктної потужності.
З 1 січня 2021 року до мережі додалися 4 заклади загальної середньої освіти сільських територій. Відповідно до проєктів, вони розраховані на 854 учня, але навчається в них 260 учнів, отже, заповненість будівель становить 30%.
Для здійснення повноцінного освітнього процесу з урахуванням усіх вимог законодавства необхідно зробити перебування дітей в будівлях закладів безпечним та якісним. Але з часу введення в експлуатацію капітальний ремонт будівель та споруд закладів загальної середньої освіти не проводився. Винятком є лише СШ №7, де було зроблено перший ремонт за 53 роки існування.
У школах існує низка проблем, які потребують термінового вирішення. Зокрема, необхідно зробити наступне:
* капітальний ремонт будівлі ЗШ №1;
* капітальний ремонт системи опалення СШ №2;
* капітальний ремонт покрівлі, встановлення міжповерхових дверей (близько 300 тис. грн) у ЗШ №3 (відповідно до припису ДСНС Першим апеляційним адміністративним судом міста Краматорськ прийнято рішення про припинення експлуатації будівлі до повного усунення порушень);
* капітальний ремонт системи опалення, каналізації та туалетних кімнат ЗШ № 4;
* капітальний ремонт системи опалення, облаштування централізованої каналізації в будівлі КНВК «школа – дитячий садок» (на даний час користуються вигрібними ямами, які вже відпрацювали свій резерв, щомісячно 5 – 7 тисяч гривень витрачається з бюджету на відкачку стоків);
* капітальний ремонт інженерних мереж та виконання внутрішніх робіт у будівлі СШ №7;
* капітальний ремонт покрівлі, часткова заміна вікон ЗШ №9;
* капітальний ремонт системи опалення, ремонт зовнішніх пожежних сходів СШ №10;
* виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2020 року (суд ухвалив рішення про зупинення експлуатації будівель та приміщень Булгаківської гімназії через те, що там не облаштовано будівлю системою протипожежного захисту, блискавкозахисту, не оброблені дерев’яні елементи горищ, не приведена у відповідність до вимог ДБН мережа зовнішнього протипожежного водопроводу);
* капітальний ремонт спортивної зали Варварівського ліцею;
* капітальний ремонт спортивної зали, системи опалення, каналізації, облаштування системи протипожежного захисту, облаштування блискавкозахисту будівлі Голубівської гімназії;
* капітальний ремонт покрівлі Кудряшівської гімназії;
* придбання обладнання та проведення необхідних ремонтних робіт в харчоблоках відповідно до вимог безпечного харчування НАССР;
* придбання та оновлення обладнання для освітнього процесу.
Залишається невирішеним питання придбання шкільних автобусів для підвезення дітей сільських територій до місць навчання, наявні старі автобуси вичерпали свій ресурс.
На даний час триває реорганізація двох закладів освіти – ЗШ №8 та КНВК «Рубіжанський ліцей», проводиться інвентаризація майна для складання передавального акту. Необхідно провести косметичні ремонти кабінетів, капітальний ремонт туалетів в будівлі ЗШ №8 та здійснити перевезення майна до СШ №2,7, ЗШ №3, 9, де будуть навчатися учні початкових класів реорганізованих закладів освіти. Для цього потрібна допомога у забезпеченні транспортом та додаткові кошти на ремонтні роботи.
Бюджет загальної середньої освіти є таким:
* бюджетні запити – 196 млн 313 тис. 829 грн, затверджено – 139 млн 493 тис. 459 грн (71%),
* поточні ремонти: потреба – 6 млн 862 тис. 124 грн, затверджено – 198 тис. 167 грн,
* придбання обладнання і предметів довгострокового користування: потреба – 11 млн 106 тис. 655 грн, затверджено – 0,
* капітальний ремонт інших об’єктів: потреба – 24 млн 209 тис. 901 грн, затверджено – 82 тис.

Функціонування шкіл із малою наповнюваністю

Значною проблемою у місті залишається утримання та належне функціонування шкіл із малою наповнюваністю.
Згідно з довідкою державного фінансового аудиту бюджету міста Рубіжне від 4 січня 2021 року встановлено, що окремі заклади мали наповнюваність значно меншу від розрахункової наповнюваності класів за формулою розподілу освітньої субвенції, а саме: кількість учнів у класах Рубіжанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №1 протягом 2018-2020 років складала від 12 до 29 учнів, середня наповнюваність по закладу становила 19,5 учнів на клас.
Отже, недостатнє вжиття заходів щодо наповнюваності класів в окремих закладах загальної середньої освіти (ЗШ №1, 4, КНВК «школа – дитячий садок») призвело до неефективного використання коштів освітньої субвенції з державного бюджету на загальну суму 17 млн 332 тис. 310 грн.
Вартість утримання одного учня ЗШ №1 у 2020 році складала 29 тис. 489 грн, що є найвищим показником; найнижчий у місті – 16 тис. 765 грн (ЗШ №9). Станом на 2021 рік ця цифра становить 35 тис. 983 грн для ЗШ №1, це другий показник після ЗШ №4 – 38 тис. 455 грн, найнижчий в місті – 22 тис. 626 грн (ЗШ №9).

Окремо – щодо школи №1

Рубіжанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №1 Рубіжанської міської ради Луганської області введена в експлуатацію у 1929 році. 3 часу будівництва школи капітальний ремонт не проводився. Це створює загрозу безпечному перебуванню дітей у закладі.
Виробнича потужність школи – 450 учнів. Будівля закладу заповнена на 40%. Станом на 1 квітня 2021 року в ЗШ №1 навчається 182 учні, середня наповнюваність класів – 20 учнів (найменша наповнюваність серед усіх закладів освіти міста).
Аналіз народжуваності дітей у місті за останні п’ять років свідчить про подальше зменшення кількості дітей, саме тому наповнюваність перших класів буде залишатися недостатньою для утримання за кошти освітньої субвенції та потребуватиме дофінансування з місцевого бюджету.
Мета роботи органів місцевого самоврядування – створення належних умов для навчання та виховання дітей. Але не можна надати якісної освіти у школі, де є велика кількість певних проблем. Тим часом у школі №1:
* відсутні спортивна зала та спортивний майданчик для проведення уроків з фізичної культури, спортивно-масових та оздоровчих заходів;
* технічні майстерні знаходяться в аварійному стані, і уроки трудового навчання проходять у звичайних кабінетах;
* відсутні обладнані кабінети природничо-математичних дисциплін;
* актова зала для проведення культурно-масових, виховних заходів суміжна зі шкільною їдальнею;
* один учитель у зв’язку з недостатнім педагогічним навантаженням викладає декілька навчальних предметів.
Крім того, для впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес та проведення уроків інформатики школа забезпечена лише п’ятьма комп’ютерами.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25 вересня 2021 року №2205 «Про затвердження санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти» та Указом Президента України від 25 травня 2020 року №195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі» головну увагу зосереджено на створенні безпечних умов перебування учнів у закладах освіти. Але будівля ЗШ №1 не відповідає сучасним вимогам до безпечного освітнього середовища та забезпечення нового рівня освіти.
До Луганського окружного адміністративного суду 23 січня 2020 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДСНС до ЗШ №1, у якому позивач просить суд «…Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Рубіжанської ЗШ №1 у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 08.01.2020 р. №1».
Частина порушень, які можуть викликати загрозу для життя здобувачів освіти та працівників школи усунуто, але ще необхідно було влаштувати захист будівлі від прямих попадань блискавки та обладнати системою протипожежного захисту приміщення майстерні. 8 квітня 2021 року Луганський окружний адміністративний суд прийняв рішення про зупинення експлуатації будівель та приміщень ЗШ №1.
Управлінням освіти на підставі чисельних звернень директора ЗШ №1 було замовлено обстеження будівельних конструкцій будівлі (січень 2021). Згідно з висновком, будівлю школи необхідно вивести з експлуатації та в подальшому при необхідності виконати будівельні роботи.
Враховуючі рішення Луганського окружного адміністративного суду, висновки та рекомендації фірми «ТЕХНОСЕРВІС», управління освіти Рубіжанської міської ради Луганської області висловлює занепокоєння щодо стану будівлі школи та майстерень, які знаходяться у незадовільному стані та потребують капітального ремонту. Зазначені проблеми створюють загрозу життю і здоров’ю учасників освітнього процесу, тому необхідно прийняти рішення щодо приведення у належний стан будівлі ЗШ №1.

Заклади дошкільної освіти

Мережа дошкільної освіти Рубіжанської міської територіальної громади складається з 10 закладів, розрахованих на 1485 вихованців, та 4 дошкільних підрозділів, розрахованих на 76 дітей. Станом на 1 квітня 2021 року кількість дітей у ЗДО – 1454, тобто заповненість будівель становить 98% від проєктної потужності.
Для здійснення повноцінного освітнього процесу з урахуванням вимог законодавства з питань техногенної та протипожежної безпеки, санітарного регламенту необхідно зробити перебування дітей в будівлях закладів безпечним та якісним. Але з часу введення в експлуатацію капітальний ремонт будівель та споруд дитячих садків не проводився (будівлі експлуатуються понад 30 років). У зв’язку з цим існує низка проблем, які потребують термінового вирішення. А саме:
* капітальний ремонт покрівель КЗДО №3, 5, 7, 8 (потрібно 416 тис. грн.);
* посилення будівельних конструкцій будівлі КЗДО № 2;
* капітальний ремонт системи опалення КЗДО №2, 3, 4, 5, «Рябінушка»;
* капітальний ремонт електромережі КЗДО №1, 2, 3, 5, 8;
* капітальний ремонт дитячих майданчиків КЗДО № 2, 6, 9;
* заміна вікон КЗДО №1, 2, 6, 8, 9;
* заміна дверей КЗДО №1, 2, 3, 8;
* придбання та оновлення обладнання для освітнього процесу;
* придбання обладнання та проведення необхідних ремонтних робіт відповідно до вимог безпечного харчування НАССР.
Щорічні поточні ремонти проводяться, але вони не вирішують глобальних питань, на які треба виділяти значні кошти.
Бюджет дошкільної освіти є таким:
* бюджетні запити – 109 млн 599 тис. 440 грн, затверджено – 64 млн 314 тис. 825 грн (59%);
* поточні ремонти: потреба – 5 млн 750 тис. 968 грн, затверджено – 0,
* придбання обладнання і предметів довгострокового користування: потреба – 5 млн 778 тис. 066 грн, затверджено – 0;
* капітальний ремонт інших об’єктів: потреба – 17 млн 639 тис. 546 грн, затверджено – 0.