Як проходитиме навчальний рік в умовах карантину

Скоро до школи… Знак оклику чи знак питання ставити наприкінці цього речення? Начебто коронавірус набирає обертів. Але ж Луганщина продовжує тримати оборону. З’ясувати, що чекає на школярів з 1 вересня, нам допомогли Юрій Стецюк, директор департаменту освіти і науки, та Юрій Стогнієв, заступник директора департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації.

Отже, Луганщина стабільно тримається в зеленій (з найменшим рівнем небезпеки) зоні за рівнем поширення коронавірусу.

З масками, але за партами

– Ситуація з COVID-19 в області стабільно контрольована, – зазначає Юрій Стогнієв. – Найбільше хворих спостерігається в Сєвєродонецьку, Лисичанську, Рубіжному. В основному це завезена інфекція та ураження контактних осіб.
У таких умовах освітяни готуються розпочати навчання дітей саме в стінах навчальних закладів. Батьки теж на боці очного, а не дистанційного навчання.
– Сьогодні у нас в області функціонує 271 заклад дошкільної освіти, 276 закладів загальної середньої освіти, 19 закладів професійної, професійно-технічної освіти, 17 закладів фахової передвищої освіти і 6 закладів вищої освіти, – констатує Юрій Стецюк. – Всі готові до початку навчального року.
Але карантин триває, і починати навчання доведеться в непростих умовах. Щоб освітній процес для дітей, все ж таки, розпочався у звичному режимі, тобто – діти сиділи би за партами в школах, в МОЗ розробили відповідні рекомендації.
Серед вимог: вхід до закладу освіти у захисній масці або респіраторі, при цьому під час занять маски можуть не використовуватися, вони необхідні лише під час пересування приміщеннями закладу; персонал закладу допускатимуть за умови використання маски та після проведення температурного скринінгу; перед заняттями педагоги проводитимуть опитування учнів щодо їхнього самопочуття.
Також передбачено цілий ряд умов до безпеки в освітніх закладах, як то: наявність контейнерів для використаних масок, розмітки на підлозі для дотримання дистанції, облаштування медпунктів відповідним обладнанням, організація місць обробки рук антисептиками, провітрювання та дезінфекція поверхонь.
– Антисептиками, масками працівники шкіл забезпечуватимуться за рахунок місцевих бюджетів, маски для учнів – це відповідальність батьків, – відзначає Юрій Стецюк.
А ось від будь-яких масових заходів міністерство рекомендує утриматися, тож традиційних лінійок з нагоди першого дзвоника може й не бути.
– Враховуючи, що область знаходиться в зеленій зоні, рішення проводити лінійки чи ні заклади освіти прийматимуть самостійно, а департамент освіти і науки може лише надати свої рекомендації, – каже Юрій Стецюк.
Зі свого боку Юрій Стогнієв зазначає, що в департаменті охорони здоров’я категорично стоять на думці, що проведення масових заходів в освітніх закладах наразі недоречне.

Стіни не розсунеш

До організації самого процесу навчання також є багато питань. Якщо забезпечити педагогів і дітлахів масками чи намалювати на підлозі розмітку доволі просто, то виконати карантинні умови щодо дистанції, коли в класі три десятки учнів, дуже складно.
– Скільки в класі дітей, стільки їх і буде в одному приміщенні. Розсунути стіни ми, звичайно, не зможемо, але парти встановимо у максимально можливій відстані одну від одної. Наразі робитимемо натиск на щоденний скринінг самопочуття дітей та персоналу. Якщо освітній заклад чи територія, де він розташований, буде попадати в іншу зону небезпеки поширення коронавірусу, тоді вимоги будемо посилювати, – зазначає Юрій Стецюк.
Відповідальність за виконання вимог організації освітнього процесу, за словами очільника департаменту освіти і науки, лежатиме на керівникові навчального закладу та медичних працівниках, які в ньому працюють.
– Медичними працівниками, на відміну від попереднього року, наразі забезпечені всі навчальні заклади, – констатує Юрій Стецюк. – Це зона відповідальності відділів освіти органів місцевого самоврядування населених пунктів.
Якщо казати про дитячі садки Луганщини, частина з них відкрилася після введення адаптивного карантину – 4663 дитини почали відвідувати 145 дитсадків два місяці тому. Досвід роботи дитсадків у період карантину вже напрацьований. З 1 вересня планується відкрити для відвідування ще 126 дитячих садків, тобто всі, що ще не були відкриті до цього.

Невивчене доведеться «наздоганяти»

Серпень, як і завжди, – пора перевірок готовності навчальних закладів до прийому вихованців, і наразі в області процес цей продовжується.
– У нас працює відповідна комісія під головуванням голови облдержадміністрації Сергія Гайдая. Жоден заклад освіти не буде відкрито для дітей, якщо умови там не будуть відповідати карантинним вимогам, – запевняє Юрій Стецюк. – Але хочу наголосити, що всі території впоралися з виконанням умов, передбачених карантинними вимогами. Якщо раптом будуть виникати складнощі, область готова прийти на допомогу.
Окрім карантинних, на школярів у вересні чекають і освітні нововведення. Наприклад, коригуюче навчання.
– Оскільки заклади освіти на сьогодні автономні у прийнятті рішень, вони можуть коригувати навчання, тобто десь ущільнити шкільну програму, десь збільшити години на вивчення якоїсь теми. І з початку цього навчального року педагогам все ж таки треба перевірити, як діти засвоїли шкільну програму, яку опановували протягом березня-травня дистанційно, – пояснює Юрій Стецюк. – Тобто обов’язково буде вхідний контроль знань, і, можливо, якісь години будуть виділені на викладання тем, за якими у знаннях школярів є пробіли.

Їдалень також торкнуться зміни

Щодо харчування в школах в умовах карантину, Юрій Стогнієв зазначив, що організація харчування за типом «шведського столу» та шляхом самообслуговування на період карантину не дозволяється. В їдальнях шкіл відповідно до карантинних вимог необхідно буде забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4 осіб. І, зрозуміло, усі працівники харчоблоку повинні бути в масках і рукавичках, які необхідно буде змінювати після виконання кожного виробничого процесу в харчоблоці їдальні.
– Харчоблоки в діючих дитсадках наразі працюють, в навчальних закладах ми також плануємо запустити їдальні, – наголошує Юрій Стецюк. – Далі, як то кажуть, життя підкаже – якщо буде потрібно, разом з департаментом охорони здоров’я будемо коригувати процес, адже діти повинні харчуватися, при цьому безпека учнів повинна бути на відповідному рівні.
Тож, з 1 вересня освітні заклади прийматимуть дошкільнят, школярів та студентів у своїх стінах. Але, якщо рівень небезпеки поширення коронавірусу буде підвищуватися, як зазначає Юрій Стецюк, відбудеться перехід на дистанційну форму навчання. Задача суспільства – не розслаблятися, носити маски, дотримуватися безпечної дистанції, мити руки, адже на кону безпека наших дітей і нормальний освітній процес.