Всі ми ходимо під Богом

Майже десять тисяч гривень зібрали громадські активісти для лікування хворої дитини Романа Кухлія

У нашого народу з діда-прадіда існує такий вислів: «Всі ми ходимо під Богом», іншими словами, не знаємо, що може трапитись у житті, що є неминучим у майбутньому. Таке наше життя. Отже, і поведінка має бути відповідна. Звичайно, якщо людина сама себе поважає, якщо оточуючі поважають її не через посади чи гроші, а тому, що вона чемна та гідна людина.

«У нас есть вы — наши ангелы-хранители!»
На початку січня поточного року в соціальних мережах з’явилися публікації про те, що захворіла дитина-школяр Роман Кухлій. Перше повідомлення я особисто побачив на сторінці управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради: «Шановні колеги! Просимо про допомогу! У нашої співробітниці Тетяни Грищенко захворіла дитина — Роман Кухлій, 2010 року народження. Наразі вони знаходяться у м. Київ, розпочато курс хіміотерапії. Діагноз: «Т-клеточная лимфобластная лимфома/лейкемия». Мобільний телефон Тетяни 050-043-73-56, номер карти ПриватБанку 4731185617881757. Допоможіть! Не залишайтеся байдужими!».
Потім були інші пости, репости, публікації.
Ось, наприклад, такі: «Просьба о помощи!!! У моего коллеги по ООО «НПП «ЗАРЯ», цех № 7, Дениса Кухлия заболел ребенок. Ребенок находится сейчас в клинике «Охматдет» в Киеве, где проходит курс химиотерапии. Лечение очень дорогое…».
Врешті-решт я особисто зустрів пост від мами хлопчика. Я спеціально наведу його для того, щоб ви, шановні читачі, відчули весь біль, всю складність ситуації…
Його мама, Тетяна Грищенко, пише: «5 января 2020 года. Милый, добрый, жизнерадостный, верящий в добрых людей, с морем идей, надежд, позитива, не сидящий на месте, участвующий в олимпиадах, мой отличник, мой танцор «Орлёнка», мой сын Ромушка заболел. Его настигла страшная болезнь Т-клеточная лимфобластная лимфома/лейкемия. Как бы хотелось отдать все возможное и невозможное, чтобы забрать всю боль и страдания маленького человечка. Нас ожидают предварительно минимум шесть месяцев лечения химиопрепаратами в отделении онкогематологии в Киеве. Первый протокол нам выдали. Это 12 блоков химиотерапии в течение 33 дней, и это только первый месяц, а впереди ещё пять. Молим Бога, чтобы препараты помогли, а если нет, нас ждёт пересадка костного мозга, и побочное действие химиопрепаратов может вызвать необратимые последствия… Просим всех неравнодушных людей помочь в лечении нашего ребенка.
Я благодарна всем, кто помог организовать сбор, кто делится в соцсетях нашим постом, кто пишет и говорит слова поддержки, кто жертвует свои средства на выздоровление моего мальчика. Всем, кто молится за него, огромное человеческое спасибо, низкий вам поклон. Вы — наша опора и вера в будущее. Мы не одни, у нас есть вы – наши ангелы хранители!
Ромочка очень хочет жить, вернуться к прежней жизни, своим друзьям, одноклассникам и родным, которые далеко в Рубежном: папе и старшему брату! Мой мобильный телефон 050-043-73-56, номер карты ПриватБанка 4731185617881757 Грищенко Татьяна Николаевна, мама Ромы Кухлия».

Варто роботи добро разом!
Хлопцю потрібне термінове дороге лікування. Однак таких великих грошей, родина не має. Чи потрібно пояснювати, що якщо мама працює в управлінні праці та соціального захисту населення, а тато – в ТОВ «НВП «Зоря», якщо на утриманні є ще одна дитина, то жодна копійчина не буде зайвою.
Дякуючи Богові, на зазначеному підприємстві та в управлінні, з розумінням поставилися до ситуації та допомагають. Ну, а що рубіжанська громада? Згідно нашій інформації, також долучилася, у тому числі, і діточки у школах. Проте… Зайвих грошей не буває, коли йдеться про врятування життя дитини від важкої хвороби.

На допомогу приходять громадські активісти
Морозним днем, 9 лютого 2020 року, коли стовпчик термометра показував 15 градусів морозу, відбулася перша акція на підтримку Романа Кухлія. Зусиллями громадських активістів з ГО «Центр протидії корупції Луганської області» за одну акцію зібрано 9725 грн. Безсумнівно, це велике досягнення організаторів, які передали зібрані кошти батькові хворого хлопчика.
За словами активістів, результат був би більшим, якби місцева влада долучилася до акції або принаймні не забороняла проводити благодійний ярмарок на площі Перемоги у Рубіжному. Проведення виїзної торгівлі було заборонено рішенням місцевої влади.
На фото можна побачити тих, хто долучився до акції. А ми, відвідавши цю акцію, поспілкувалися з її учасниками.
Депутат міської ради, головний редактор міської газети «Рубіжанські новини» Софія Лавренюк також відвідала благодійний ярмарок.
«У неділю, після служби Божої у церкві, я прийшла на акцію просто як пересічна людина. Прийшла, щоб допомогти хворій дитині. Закликаю всіх: відкрийте свої душі для добра і милосердя. Не будьте байдужими до чужого горя, чужої біди, адже ми не знаємо, що чекає на нас завтра! Поспішайте робити добрі справи!», – відзначила Софія Лавренюк.

Що пропонували організатори?
Ксенія Петрова (ГО «Центр протидії корупції Луганської області») пояснила, як виникла ідея проведення благодійної акції на площі: «Ми розуміємо, багатьом людям, особливо людям похилого віку, простіше особисто дати гривню чи дві на добру справу. За декілька днів до акції ми розповсюдили оголошення про те, що у місті Рубіжне, якщо не буде сильних морозів, на площі Перемоги відбудеться благодійний ярмарок. Ми пояснили, що будуть встановлені скриньки для збору грошей. Всі зібрані кошти підуть на лікування Романа Кухлія, який знаходиться в Києві.
Було розуміння: треба знайти якісь нестандартні рішення. Саме тому ми вирішили провести акцію-ярмарок. Наголошую – саме у такій послідовності – акцію-ярмарок. Для участі в акції ми запросили фермерів, селян, які мали б змогу реалізувати по доступній ціні свою продукцію. Частина коштів від продажу сільгосппродукції пішла б на допомогу дитині, більш того, кожен покупець мав би можливість також долучитися до акції!».
Керівник творчого центру «Світанок» Світлана Зінченко повідомила, що заради підтримки хворої дитини вони залучили ростову ляльку і всі присутні із задоволеннями фотографувалися. Отримані кошти було передано на лікування Роми Кухлія.
«Заручившись підтримкою аграріїв, підприємців, інших небайдужих громадських організацій та громадян, керуючись нормами чинного законодавства, організатори напередодні сповістили рубіжанську владу про проведення акції. Всі сподівалися на те, що все відбудеться організовано і спокійно.
«Втім, не так сталося, як гадалося», – додає свій коментар представник ГО «Центр протидії корупції Луганської області» Юрій Рудий.

Що відбулося насправді?
О сьомій ранку 9 лютого на площі з’явилися перші машини, на яких аграрії з навколишніх сіл та районів привезли свою продукцію. Для них приїзд у Рубіжне — це витрати на пальне і витрати часу… Але вони приїхали. Втім на них чекав неприємний сюрприз. Поліція заборонила проведення виїзної торгівлі.
Всього зранку у Рубіжне прибуло близько двадцяти машин – підприємців, які вирішили підтримати благодійну акцію-ярмарок.
Приватний сільгосппідприємець Сергій Здоровець у власності має дванадцять корів. Він привіз у Рубіжне молочні продукти та був готовий особисто підтримати благодійну акцію.
«Ми приїхали, але не можемо розкласти свою продукцію, нам забороняють. У Рубіжному – свавілля! Так я оцінюю діяльність рубіжанської влади», – зауважує Сергій Олександрович.
Відбулася неприємна розмова поліції з підприємцями і, чесно кажучи, самі співробітники поліції були заручниками цієї ситуації. Зрозуміло: вони не винні, бо служба є служба.
Між тим організатори не мають жодних претензій до співробітників поліції, які діяли у межах чинного законодавства («Кодексу України про адміністративні правопорушення», а також згідно з рішеннями місцевої влади, прийнятими восени 2019 року).
Що мала б зробити влада для збереження своєї репутації, для того, щоб розв’язати проблему у цивілізований спосіб? Зрозуміло що: взяти участь у акції!
Хтось може сказати: «Ну, мабуть, у вихідний день у очільника міста і його заступників були свої особисті справи. Жодних питань з цього приводу немає і не може бути. Люди мають свій законний вихідний і не треба різними акціями його плюндрувати».

Чому заборонили проводити акцію?
Позицію міської ради до учасників акції доніс депутат міськради Валерій Харчук. Він пояснив і свою громадську позицію, і позицію депутатську: «Я завжди виступав як опозиціонер і захисник рубіжан. Я вважаю, що проводити акцію на площі можна, а виїзну торгівлю тут проводити ми заборонили».
За словами Валерія Харчука, рішення про це було прийнято депутатським корпусом восени минулого року у зв’язку з тим, що площа Перемоги територіально відноситься до міського скверу.
«Проводити торгівлю у сквері заборонено. Якщо ми дозволимо торгівлю один раз, то завтра тут підприємці встановлять кіоски, тобто малі архітектурні форми, і ми ніколи їх звідси не виженемо», – відзначив Валерій Харчук. Він повідомив, що прийшов на запрошення організаторів акції.
«Цифри говорять самі за себе. За інформацією від мами дитини, Тані Грищенко, станом на 09.02.2020 на лікування Романа було витрачено приблизно 90 тисяч грн (50 000 гривень у грудні та 37 000 гривень у січні-лютому). Ми думали назбираємо тисячі дві, а вийшло майже 10 тисяч гривень за чотири години. Всі кошти передані родині. Сподіваюсь, що всі зрозуміють важливість проведення нашої акції» – повідомив громадський активіст Денис Мінін.
Представники ГО «Центр протидії корупції Луганської області», як організатори, мають на меті продовження благодійної акції щодо збору коштів на лікування Романа Кухлія.

Люди говорять
Для багатьох мешканців Рубіжного проведення торгівлі на площі Перемоги дуже комфортне, тим більше, сьогодні, коли ярмарок був пов’язаний із благодійною акцією. Ось що нам розповіли люди…
Наталя Тоцька прийшла на акцію разом з онучкою. «Не можна залишатися байдужими, коли мова йде про життя дитини. Саме тому, попри мороз, ми прийшли сюди, щоб підтримати родину Романа Кухлія. У Рубіжному чуйних людей дуже багато. Але тільки не наша міська влада, яка не змогла зробити виключення у цьому екстреному випадку і заборонила проведення благодійного ярмарку. Я хочу звернутися до місцевої влади: «Вибори дуже скоро, думаю, що жодного депутата нинішнього скликання не залишиться в Рубіжанській міській раді! Народ все бачить!», – розповіла Наталя Тоцька.
Пенсіонерка Галина Лізанкова вважає, що кошти на лікування хворих діточок мали б бути закладені у бюджеті. Проте, попри всі негаразди, попри мізерну пенсію, вона була готова докласти свою копійчину у скриньку з грошима.
Лариса Смалій – пенсіонерка. Старість та хвороби не дають можливості літній жінці ходити на Центральний ринок за продуктами. Саме тому, за її словами, виїзна торгівля на площі була для неї дуже сприятливою.
«Я отримую маленьку пенсію, 800 гривень з неї віддаю за електрику, оскільки централізоване опалення відсутнє. Прийшла сьогодні сюди, щоб купити щось з продуктів, а також хоч гривнею підтримати хвору дитину», – зі сльозами на очах розповіла Лариса Олексіївна.
***
В Євангелії від Луки (21:1-4) є така притча про «Вдовину лепту»: «І поглянув Він угору, і побачив заможних, що кидали дари свої до скарбниці. Побачив і вбогу вдовицю одну, що дві лепти туди вона вкинула. І сказав Він: «По правді кажу вам, що ця вбога вдовиця вкинула більше за всіх! Бо всі клали від лишка свого в дар Богові, а вона поклала з убозтва свого ввесь прожиток, що мала».
Саме такі думки виникали у мене, коли я бачив бабусь та дідусів, які опускали до скриньки – дві, три, а дехто і десять гривень. Невже наші пенсіонери живуть багатше за всіх?
Моя особиста позиція – варто забути політичні чвари та врятувати життя маленького Романа Кухлія. Для цього треба відкрити своє серце та зробити благодійний внесок. Благодійність має різні форми. І варто змінити нерозумні розпорядження, якщо вони заважають бути милосердними та творити добрі справи.