Україно, соборна державо, сонцесяйна колиско моя, Ні, не вмерла й не вмре твоя слава, завойована в чесних боях

Українська мрія — єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди, прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясних обрисів. Так сталося і на початку 1918-го. У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР — Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го, у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22 січня 1919 року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.
Офіціальним святом День соборності став після Указу Президента України Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року.
Як же відзначили це свято у нашому місті?

 

З нагоди відзначення Дня Соборності України та 100-річчя Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня на знак пошани загиблим учасникам антитерористичної операції та учасникам заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у м. Рубіжне відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятного знаку українським військовослужбовцям Новоград-Волинської 30-ї окремої механізованої бригади, які загинули під час бойових дій 2014 року в нашому місті.
У заході взяли участь заступник міського голови Віталій Стародубцев, голова ради ветеранів Лариса Негребецька і заступник голови ради ветеранів Надія Ващук, які здійснили покладання квітів та вшанували хвилиною мовчання пам’ять героїв, які віддали життя, захищаючи незалежність і територіальну цілісність України.

 

З метою формування національної свідомості школярів, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення Дня Соборності України у СШ №10 проведено ряд заходів інформаційного, просвітницького та виховного характеру: усний журнал «Схід і Захід: маршрут дружби» (5-7 класи), урок-презентація «Схід і Захід – разом!» (8-9 класи), урок — галерея історичних портретів лідерів УНР і ЗУНР (10 клас), урок пам’яті «Соборність України: минуле, сучасне, майбутнє» (11 класи), виступи лекторських груп «Єдність народу – запорука благополуччя і добробуту держави» (4 класи), виховні години «Моя Україна – єдина і неподільна», дослідження проблем становлення незалежної демократичної держави в Україні (1-3 класи). Організовано тематичні виставки у шкільних бібліотеках, випуск шкільних газет «Історичне значення Акту Злуки українських земель», «Історія української державності».
Учні школи впевнені в бажанні будувати Українську державу в рівноправній єдності всіх громадян, незалежно від національності, віри і переконань, бо Свобода, Незалежність, Соборність – це ті неперехідні цінності, які завжди були, є і будуть шановані в Україні.

 

У 2019 році відмічається 100-річчя об’єднання УНР та ЗУНР, про що розповідають фотостенди музею. Міський музей щорічно до Дня Соборності України проводить лекції, музейні читання на цю тему. Учні шкіл, студенти профліцеїв завітали на виставку, цікавлячись історією рідної України. Соборність України — це символ боротьби за волю, порозуміння між людьми, часточка надії та віри в майбутнє.

 

У Рубіжанському міському Центрі туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді 21 січня відбувся урочистий захід, присвячений Дню Соборності України.
У святковій залі зібралися учні шкіл, гуртківці та представники громадської організації «Нова дія». Учні мали можливість переглянути документальний фільм про Акт злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки у 1919 році. Діти дізналися, який нелегкий шлях пройшла країна до своєї соборності. Під час заходу лунали вірші та пісні про Україну у виконанні талановитих школярів: Олександри Трощий, Софії Хмельницької, Анастасії Ярослав, Людмили Нечай та Ярослава Головаша.
Сьогодні Україна переживає тяжкі часи, коли наші співвітчизники захищають на Сході свою країну від ворога. Територіальна цілісність нашої держави, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Тож діти вшанували пам’ять героїв, загиблих за незалежність України, згадали, що напередодні країна відзначала сумну дату — День пам’яті героїв – захисників Донецького аеропорту.
Зі словами привітання до присутніх звернувся представник ГО «Нова дія» Сергій Голуб, який розповів, що у день свята, 22 січня, на кордоні Луганської та Харківської областей відбудеться Акція єднання, присвячена Дню Соборності України.
Юні рубіжани урочисто передали альбом з малюнками, які дбайливо намалювали учні шкіл міста. А також – започаткували флешмоб «Побажання моїй країні». На маленьких сердечках школярі написали найпотаємніші побажання Україні: миру, добра, злагоди та єдності всіх людей. А потім прикріпили ці невеличкі послання на умовній мапі України та передали волонтерам, щоб долучити до Акції харків’ян.
Свято завершилося чудовою піснею «Я живу в Україні».

 

В центральній міській бібліотеці з нагоди 100-річчя Соборності України 22 січня відбувся урочистий захід «На шляху до свободи та незалежності», на який були запрошені військовослужбовці в/ч 3035, поети, громадськість, мешканці міста.
На початку присутні разом заспівали Гімн України, а потім всіх зі святом привітав секретар Рубіжанської міської ради Віктор Соловйов. Ведучі заходу Ірина Брігідєр та Світлана Бондар розповіли про становлення і розвиток українського національного державотворення. Гості заходу переглянули відеохроніку Акту Злуки 1919 року та акції єднання 1990 року, коли мільйони українців вишикувалися в справжній живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова.
З високою майстерністю були виконані музичні номери викладачем КЗ «Рубіжанська міська дитяча школа мистецтв» Єлизаветою Коскіною та ученицею ДШМ Анною Захаренко. Своїм поетичним мистецтвом порадували глядачів поети РГО ЛО «Райдуга». Крім того, у виступі музичного колективу СШ №7 під керівництвом Оксани Фролової пролунали патріотичні музичні твори, сповнені любові до України та надії на її краще майбутнє. Завершила захід лірична пісня «Журавлі» у виконанні Катерини Фросіної.
Гостями свята було переглянуто інформаційну виставку-факт «Разом ми – сила!»

 

Відзначення Дня Соборності сьогодні — це вшанування її творців, спільна потреба та обов’язок зберегти світлу пам’ять незліченних жертв протягом віків, принесених українським народом для процвітання незалежності, неподільності, непорушності України.
Тож ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.