Стіни, які пам’ятають польських королів

Золота підкова Львівщини – так називається одноденний екскурсійний тур, який передбачає відвідування трьох унікальних памяток історії та архітектури. Це Олеський замок, Золочівський замок та Підгорецький палац.
Вашій увазі – невеличка оглядова «газетна» екскурсія двома з цих пам’яток.

Палац для королівського відпочинку

Підгорецький палац

Частіше його називають Підгорецьким замком, хоча насправді коректно й правильно вживати назву Підгорецький палац. Адже замок – це укріплення, призначення якого – оборонятися від ворогів. А ця пам’ятка архітектури – саме палац.
— Його збудували польські королі для того, щоб відпочивати тут між війнами, які в той час – у середині 17 століття – велися практично постійно, – розповідає Ігор Петрович, завідувач сектору музею-заповіднику «Підгорецький палац».
Розташований палац у селі Підгірці. З точки зору архітектури, це — зменшена копія Версалю. Напроти палацу – діючий римо-католицький храм Воздвиження Чесного Хреста і Святого Йосифа (Обручника). Він є копією Базиліки Суперги – барокової усипальниці, що була зведена в Італії (Турин) в 1717-1731 роках.

Римо-католицький храм Воздвиження Чесного Хреста і Святого Йосифа (Обручника)

У радянські часи у цих стінах був розташований туберкульозний диспансер. Отже, в деяких приміщеннях лишилися ознаки типового радянського медичного закладу: старі кахлі, пофарбовані в синє панелі…
У період, коли тут працював тубдиспансер, будівля пережила масштабну пожежу. У ній загинуло багато цінних речей. Крім того, велика вірогідність, що частину дорогих унікальних речей, «замаскувавши» це пожежею, дехто просто поцупив до себе додому…
Втім, період, коли тут був медзаклад, давно в минулому. Вже багато років палац має статус музею-заповіднику.
Реставраційні роботи, які тут ведуться, відверто затяглися – навіть не на роки, а на десятиліття. Щоправда, є перспектива, що справа рушиться завдяки всеукраїнському проєкту «Велике будівництво».
Значну частину експонатів звідси відвезли до інших музеїв. За домовленістю, їх мають повернути, як тільки завершиться реставрація будівлі.
Але, попри реставраційні роботи та певний ефект занедбаності, атмосфера палацу заспокоює, навіть дає якийсь ефект психотерапії. Сюди нерідко приїжджають просто для того, щоб тут знаходитися, а не для того, щоб відвідувати екскурсії.
З палацу відкривається чарівний вид на безкраї поля пшениці та кукурудзи… Як зауважує Ігор Петрович, і кілька століть тому польська шляхта спостерігала з цих стін приблизно те саме.
— Відпочивали, набиралися сил, та відправлялися знов воювати з нами, українцями, – напівжартома розповідає Ігор Петрович.
Із палацом пов’язані кілька легенд. Найреалістичніша – про те, що тут на два дні зупинявся Оноре де Бальзак. Та це, схоже, не легенда, а чистісінька правда.
А найбільш таємнича – легенда про Білу Пані. 47-річний польський король мав 16-річну дружину… До речі, коли вони одружилися, їй було 14. Відпочивши вдома буквально кілька днів, король їхав воювати й був відсутній по кілька місяців…
І одного разу, повернувшись до палацу, почув від челяді про те, що дружина зрадила йому з конюхом.
Жінку замурували живцем. Вона померла. Її не поховали за християнським звичаєм…
І з тих пір кажуть, що її незаспокоєна душа у вигляді Білої Пані то там, то там з’являється на території замку.
З цього приводу тут проводилися битви екстрасенсів.
А представники однієї організації з США, яка займається пошуком і дослідженням привидів та інших аномальних явищ, із спеціальною апаратурою побували в Підгорецькому палаці.
— Й підтвердили, що аномальне явище тут дійсно спостерігається, — розповідає Ігор Петрович. – І навіть сертифіката нам видали.
Вірити в це чи ні – особиста справа кожного. Але в будь-якому разі легенда працює на репутацію палацу й вабить туристів.

Одна з найстаріших фортець

Олеський замок

Олеський замок (селище Олесько Буського району на Львівщині) вважають однією із найстаріших фортець України часів Кивської Русі. Перші історичні згадки про замок датуються 1327 роком.
Згодом Олеський замок з оборонної споруди перетворився на резиденцію польської шляхти – Даниловичів, згодом Собеських, Жевуських.
У 1629 р. в Олеському замку народився майбутній король Польщі Ян ІІІ Собеський. Це великий воєначальник. Напевно, найвизначніша його перемога – це перемога в битві під Хотином, яка сталася 11 листопада 1673 року в ході польсько-турецької війни 1672—1676 рр. Військо під командуванням Яна Собеського розтрощило дощенту османську армію на чолі з Хусейном-пашею (близько 35 тисяч воїнів), що укріпилася в колишньому таборі Речі Посполитої часів першої Хотинської битви в 1621 році.
Картина на всю стіну (сім метрів завширшки), яка зображує цю битву, є одним із найцікавіших експонатів в Олеському замку. А також – ікони, скульптури, унікальні меблі й багато іншого.