Школа, де почуваєш себе вдома

Зараз у пілотному класі початкової школи, яку в Рубіжному відкрила громадська організація «Освітній проєкт «Відмінна школа», навчається п’ятеро дітей. Це різновіковий клас.

– Доброго дня! – вітаються з журналістом Аристарх, Настя, Павло, Василина та Алекс, підскочивши з килимка, на якому перед тим босоніж зручно сиділи разом із викладачкою та захоплено про щось говорили.
Чемно й у той же час без зайвої сором’язливості пропонують присісти. Знайомляться. Із задоволенням і навіть гордістю демонструють клас, де навчаються, а також кухню. Пропонують чай…
По суті, п’ятеро учнів різних класів початкової ланки отримують тут початкову освіту. Через те, що на даному етапі школа ще не має ліцензії, всі вони ще й є учнями тих чи інших шкіл Рубіжного, де, відповідно до документів, перебувають на домашньому навчанні.
Усі потрібні знання, уміння та навички вони отримують тут, у «Відмінній школі». А в звичайних школах їх знання періодично перевіряють та оцінюють викладачі цих шкіл. І зауважимо – оцінюють досить високо.

Відповідальність та турбота один про одного

 

Їхнє навчання не виглядає як класичне, звичне для більшості: діти дійсно тут живуть. Тут у них не просто облаштовані звичайні робочі місця з підручниками та зошитами… Тут – їхній спільний побут, їхнє коло спілкування.
Кожного дня один із дітей є головнокомандувачем. Причому його функції не зводяться до командування. Саме головнокомандувач має координувати спільну роботу, саме він піклується про різні побутові дрібниці, в тому числі спільний сніданок. На шкільній кухні є зручний стіл, за яким діти з викладачкою не просто їдять, а спілкуються, а також плита, холодильник, чайник, інший посуд. Ніби просто спілкуючись, діти отримують навички, такі необхідні у звичайному повсякденному житті. Та ще й навчаються піклуватися один про одного, звикають брати на себе відповідальність.

Без дзвінків та іншої «класики»

Щодо уроків – сигналом для їх початку та кінця тут не слугує традиційний дзвоник. А уроки чітко не діляться на математику, читання чи іноземну мову…
– У нас немає розподілу на предмети, – розповідає Вікторія Золіна. – Ми можемо робити, наприклад, математичні вправи англійською.
Діти продемонстрували журналістові, як вони поєднують мистецтво із вивченням іноземної мови: заспівали англійською мовою пісеньку про їжачка. До речі, Вікторія – фаховий музикант та викладач музики, і вона переконана: співати й освоїти музичні інструменти (безумовно, до певної міри) здатна кожна людина. Мистецтву тут взагалі приділяють багато уваги.


– Запрошуємо відвідати нашу виставку у Палаці культури й оцінити рівень творчих робіт наших учнів, їх якість і кількість. Це роботи, створені за невеликий період існування школи – трохи більше, ніж рік, — зауважує Вікторія Золіна.
Серйозна перевага «Відмінної школи» – можливість із кожним учнем працювати з урахуванням його індивідуальних особливостей.
– Малокомплектність дозволяє приділяти максимум уваги кожному, – каже Вікторія Валентинівна. – І це дійсно індивідуальний підхід. Для нас не є пріоритетом виконати навчальний план за будь-яку ціну, головне – надати можливість кожній дитині максимально розвитися, полюбити навчання, спробувати себе у дуже різних сферах.

Науковець, практик і фанат своєї справи

Вікторія Золіна, викладачка й автор ідеї «Відмінної школи», вражає не лише любов’ю до дітей та до власної справи, які видно неозброєним оком. Вражає вона й своїм професіоналізмом, фаховою підготовкою, науковою глибиною знань. Вона кандидат наук, доцент. 13 років віддала роботі у Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка. Як науковець та практик Вікторія Валентинівна розробляла навчальні курси для приватних шкіл України. І зрештою вирішила зробити власний проєкт.
Наразі «Відмінна школа» – проєкт абсолютно неприбутковий. Так, батьки учнів платять за навчання по 1200 грн на місяць. Але, з урахуванням того, що дітей у школі п’ятеро, калькуляція проста – сума виходить зовсім невелика, її вистачає власне на навчальні матеріали. А треба вносити орендну плату, утримувати приміщення, свого часу для школи були закуплені меблі та інший інвентар…
Викладачі зарплату не отримують, вони волонтери (крім основного педагога, Вікторії Золіної, тут ще працюють вчитель-психолог, викладач інформатики та два вчителі мистецтв).
У планах Вікторії та її однодумців – докласти максимум зусиль для того, щоб школа отримала ліцензію та могла давати не лише знання й навички, а й документи про освіту.
– Всіх, хто хоче більше дізнатися про проєкт, запрошуємо відвідати нашу сторінку у мережі Фейсбук – «Пілотний клас приватної початкової школи у м. Рубіжне», — каже авторка проєкту.

Зараз «Відмінна школа» знаходиться у приміщенні «Оздоровчого центру» по вул. Менделєєва, 10.
Для тих, хто готовий підтримати унікальний для нашого міста проєкт матеріально, вказуємо розрахунковий рахунок: р/р №UA893047950000026000053719950
ГО «Освітній проект «Відмінна школа».