Ще раз про КНВК «Рубіжанський ліцей»

Єдиний у Рубіжанській громаді заклад повної загальної середньої освіти, який має статус ліцею, з 1 вересня 2021 року
працюватиме в приміщенні, де зараз розташована школа №8. Таким є рішення депутатів Рубіжанської міськради, прийняте 24 лютого поточного року. І це відповідає Закону України «Про повну загальну середню освіту»,
який набув чинності 18 березня 2020 року. Прийняттю рішення передували не лише ретельний аналіз контингенту учнів, статистики з народжуваності, стану будівель навчальних закладів, кадрового потенціалу тощо. Передували йому й конфліктні ситуації – у соцмережах та на певних телеканалах розповсюджувалася інформація про те, що реформування закладів освіти в Рубіжному немовби зводиться просто до закриття школи. Причому ця інформація була дуже забарвлена як з емоційної точки зору, так і з політичної. 
У газеті «Рубіжанські новини» №8 від 19 лютого 2021 року опублікована стаття «Пристрасті навколо школи», у якій наведено докладні роз’яснення керівництва Управління освіти Рубіжанської міської ради щодо реформування
закладів освіти у місті, а також думку кількох батьків щодо того, що в будівлі,  де наразі працює ліцей, більше не працюватиме навчальний заклад.

У цій будівлі (вул. Володимирська, 19) зараз працює КНВК «Рубіжанський ліцей»

Будівля нинішньої школи №8, на думку фахівців, якнайкраще підходить для того,

щоб розташувати в ній КНВК «Рубіжанський ліцей»

У сьогоднішньому випуску газети ми повертаємося до даної теми, наводячи для наших читачів деякі роз’яснення директорки КНВК «Рубіжанський ліцей» та начальниці Управління освіти Рубіжанської міської ради. Ці роз’яснення вони також надали під час спільного засідання депутатських комісій, що передувало сесії Рубіжанської міськради, на якій було прийняте рішення стосовно ліцею.

Нагадаємо законодавче підґрунтя необхідності реформувати навчальні заклади.
Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», статус ліцеїв матимуть заклади середньої освіти, в яких будуть працювати 10, 11 та 12 класи (причому з 2027 року, як регламентує закон, ліцей функціонуватиме тільки для 10, 11 і 12 класів, тобто без тієї ланки, яку охоплять гімназії – 5-9 класи).
У громадах із кількістю населення понад 50 тисяч (а Рубіжанська міська громада є саме такою) рішення про заснування ліцею може приймати міська рада.
Наразі в Рубіжанській громаді ліцей як заклад повної середньої освіти існує, причому існує з 1993 року. Про створення в громаді ще одного подібного закладу мова не йде взагалі – для цього просто немає потрібного контингенту учнів. Але мова йде про те, щоб зберегти напрацювання КНВК «Рубіжанський ліцей», а це – і кадровий потенціал, і матеріально-технічна база, і певні традиції (і як наслідок – якість освіти).
Як пояснила Олена Обаполенко, начальниця управління освіти Рубіжанської міськради, одна з законодавчих умов створення ліцею – наявність в закладі освіти як мінімум чотирьох десятих класів.
– Перш ніж робити якісь висновки та приймати рішення, ми аналізували кадровий потенціал, контингент учнів, статистичні дані щодо народжуваності, стан наповнюваності наших закладів освіти, технічний стан будівель та інші фактори, – каже Олена Володимирівна.
Ретельний аналіз супроводжувався обговоренням на педагогічних радах. І після рішень педрад усіх закладів середньої освіти міста одноголосно дійшли висновку: ліцей варто зберегти як навчальний заклад, але розмістити в центрі міста, ближче до автостанції, зробивши це саме шляхом злиття нинішньої школи №8 та КНВК «Рубіжанський ліцей». Це одночасно й оптимальне місце розташування (адже сюди зможуть дістатися учні із сіл та віддалених районів міста), й зручна та відносно нова будівля.

Народжуваність та наповнюваність: промовиста статистика

Чому нераціонально залишати ліцей там, де він працює зараз – у будівлі колишньої школи № 6 по вул. Володимирська, 19?
Без будь-яких додаткових пояснень очевидно: це величезна чотириповерхова будівля.
– Її здали в експлуатацію в 1958 році й з того часу (а це 62 роки) жодного разу не робили капітальний ремонт, – зауважує Олена Обаполенко.
До речі, очевидно, що в ті часи школи будували з урахуванням абсолютно іншої кількості населення та іншої народжуваності, ніж ми спостерігаємо зараз. Відповідно, практично всі школи, збудовані кілька десятиліть тому, важко наповнити учнями відповідно до проєктної потужності. Тобто, якщо в усіх будівлях, у яких зараз працюють навчальні заклади, залишити саме навчальні заклади, вони будуть напівпорожніми (а то і порожніми на дві третини – з урахуванням тенденцій у народжуваності).
З цього приводу начальниця Управління освіти наводить такі цифри:
– Контингент учнів, відсоток наповнюваності й проєктна потужність наших закладів освіти на сьогодні є такими: 10 закладів загальної середньої освіти громади розраховані на 8743 місця, а навчається в них 4566 учнів. Тобто, наповнюваність закладів освіти в місті Рубіжне складає 52%.
До речі, ці статистичні дані Управління освіти щороку подає до Міністерства освіти і науки України, і відповідно до цих даних місто отримує щорічну освітню субвенцію на заробітну плату вчителям. І, якщо відсоток наповнюваності впаде нижче, освітньої субвенції громада не отримає.
Тим часом тенденції, які спостерігаються в народжуваності, свідчать про те, що кількість учнів у громаді стане ще меншою.
Так, у 2015 році в Рубіжному народилося 439 дітей (це саме ті діти, які підуть до 1 класу 1 вересня 2021 року). У 2016 році народилося 456 дітей, у 2017 – 400, у 2018 – 340, у 2019 – 375, а у 2020 – 295 дітей.
– Тобто, у громаді не спостерігається тенденції до збільшення контингенту учнів у найближчі п’ять років, – підкреслила керівниця Управління освіти.

Аргументи на користь будівлі школи №8

До 2027 року учні гімназії як структурного підрозділу (тобто 5-9 класи) будуть поступово переходити до старших класів, і таким чином з 2027 року, як регламентує закон, ліцей функціонуватиме тільки для 10, 11 і 12 класів.
– І саме будівля школи №8 дозволяє це зробити якнайкраще, — каже Олена Обаполенко. – Це не лише місце розташування. Важливо й те, що тут наявні 34 навчальні кабінети (у будівлі по вул. Володимирській, 19 – 23 кабінети), і велика спортивна зала, і мала спортивна зала, й сучасний спортивний майданчик. Крім того, розроблено новий проєкт для реконструкції будівлі – відповідно до сучасних вимог.
До речі, в будівлі, де наразі працює ліцей, всі інженерні мережі не відповідають сучасним санітарним нормам.
– Новий санітарний регламент передбачає жорсткі вимоги до будівлі закладу освіти, а це – чималі бюджетні кошти, – зауважує начальниця Управління освіти. – Витрачати ці кошти на ремонт будівлі по вул. Володимирській, 19 недоцільно, краще спрямувати кошти на реконструкцію будівлі школи № 8.

Переважна більшість батьків дала згоду

Як пояснила Людмила Євсєєва, директорка КНВК «Рубіжанський ліцей», реорганізація закладу обговорювалася як у педколективі, так і з батьками.
По-перше, в усіх без винятку класах з цього приводу провели батьківські збори. По-друге, у спеціальних гугл формах у мережі Інтернет провели опитування батьків.
– Питання виводу початкових класів зі складу ліцею – це необхідна міра, яку рано чи пізно доведеться доводити до відома батьків, – підкреслила Людмила Євсєєва.
Відповідно, перед батьками дітей, які навчаються в початкових класах, ставилося не таке питання, як перед батьками старших учнів – їм треба було вирішити, чи згодні вони перевести свою дитину до іншої (запропонованої) школи. Результати опитування переконливо свідчать про те, що переважна більшість батьків не заперечує проти того, що їм пропонує Управління освіти та адміністрація навчального закладу.
Наведемо деякі результати цього опитування.
Так, у 1-А класі при 19 учнях 17 готові перейти до ЗШ №9, одна дитина вибуває за кордон, одні батьки на визначилися.
У 1-Б класі при 20 учнях 18 готові перейти до ЗШ №3, двоє не визначилися.
У 2-А класі батьки всіх 20 учнів готові перевести дітей до ЗШ №3.
У 2-Б класі з 16 учнів батьки 10 готові перевести дитину до ЗШ №3, троє – до ЗШ №9, одні – до СШ №7, двоє не визначилися.
У 3-А класі з 29 батьків 24 обрали СШ №7, одні – ЗШ №9, одні – ЗШ №3, двоє не визначилися.
У 3-Б класі з 28 учнів батьки готові перевести до ЗШ №3 18 дітей, до ЗШ №9 – шістьох, до СШ №7 – двох, при цьому двоє не визначилися.
Що стосується продовження навчання в ліцеї учнів середньої ланки, результати опитування батьків показали наступне.
У 4 класі з 29 батьків готові продовжити навчання дітей у ліцеї 15, троє – ні, 11 не надали відповідь (станом на момент підготовки даної статі).
У 5 класі 31 учень із 32 продовжить навчання в ліцеї, одні батьки від цього відмовилися.
У 6 класі з 32 учнів 30 продовжать навчання в ліцеї, двоє – ні.
Щодо 7 класу – із 32 учнів 30 продовжать навчання в ліцеї, батьки двох учнів відповіді не надали.
У 8 класі з 35 учнів згодні продовжити навчання в ліцеї 31, не згодні двоє, батьки двох відповіді не надали.
Що стосується перспективи організації 10 класів у місті – анкети для цього в Рубіжному заповнили 207 учнів (ЗШ №1 – 4, СШ №2 – 49, ЗШ №3 – 6, ЗШ №4 – 0, КНВК «Школа-дитячий садок» – 1, КНВК «Рубіжанський ліцей» – 51, СШ №7 – 15, ЗШ №8 – 25, ЗШ №9 – 11, СШ №10 – 45).

Профільне навчання

Здебільшого діти та їхні батьки обирають навчання в ліцеї саме через його профільність, що дає можливість вже у старших класах якісно готуватися до майбутньої професії. Отже, на наступний навчальний рік попередній вибір учнями профілів навчання є таким: математичний – 29 учнів, інформаційний – 35, філологічний – 26, іноземна філологія – 34, хіміко-біологічний – 36, історико-правознавчий – 19, історико-філологічний – 18, фізкультурно-військовий – 20.
Людмила Євсєєва, директорка навчального закладу, підкреслила: треба докласти всіх зусиль для того, щоб діти з Рубіжанської громади могли отримували профільну освіту в Рубіжному, а не їздити для цього в інші міста. Тим більше, що для цього є всі необхідні напрацювання. Недарма КНВК «Рубіжанський ліцей» за рейтингом посідає друге місце в Луганській області.

Наш кор.