Рубіжне готується до зими

Станом на двадцять п’яте серпня Рубіжне готове до опалювального сезону на 71,43%. Добре це чи погано, й що взагалі означає така цифра? Про це читачам «Рубіжанських новин» розповіли Віталій Сурай – директор Департаменту ЖКГ Луганської облдержадміністрації та Євгеній Ларін – головний інженер КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго».

Пересічній людині, далекій від специфіки роботи житлово-комунального господарства, нерідко важко зрозуміти, що означає готовність до опалювального сезону, виражена у відсотках. Адже це схоже на прогноз погоди щодо дощу: при, наприклад, 16 відсотках вірогідності дощу на Луганщині важко (навіть неможливо) зрозуміти, чи піде дощ саме над твоїм городом в умовному селі Варварівка. Так само й щодо опалення: хоч місто готове на 16 відсотків, хоч на 86, важко зрозуміти, чи буде при цьому тепло саме там, де ти працюєш, або там, де навчається твоя дитина.
Розібратися з цим нам допомогли фахівці.
Як пояснив Віталій Сурай, директор Департаменту ЖКГ Луганської облдержадміністрації, те, що необхідно виконати за період підготовки до опалювального сезону, вимірюється не в грошах чи працезатратах, а у конкретних фізичних одиницях. Наприклад, ремонт такої-то протяжності труб, заміна такої-то кількості арматури, ремонт або заміна певної кількості горілок… Необхідний обсяг робіт приймається за 100%. Кожен місяць мають виконуватися ті чи інші роботи, здійснюватися аналіз: який саме відсоток від отих запланованих 100% зроблено.
Отже, у серпні в Рубіжному ці роботи виконано на 71,43 %. У першу чергу це означає, що із семи котелень (якщо взяти їх за 100%) абсолютно готові до експлуатації в опалювальний сезон п’ять. Це – якщо не заглиблюватися в деталі з заміною арматури, труб чи горілок, а також із усуненням певних дефектів на тепломережах тощо.
За словами Євгенія Ларіна, головного інженера КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго», цей показник відповідає нормі.

Працюватиме сім котелень

Вже третій опалювальний сезон КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» опалюватиме лише заклади соціальної сфери, адже житловий фонд у місті поетапно переведено на індивідуальне опалення.
Якщо минулого опалювального сезону на балансі КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» працювало 9 котелень, то тепер їх залишилося 7. Причина в тому, що об’єкти, які опалювали ці дві котельні, переведені на твердопаливні котли.
— Наприклад, котельня 97-А, яка колись опалювала будинки № 59, 61 та 63А по вулиці Менделєєва, останнім часом опалювала лише центр реабілітації воїнів АТО, розташований у будинку № 63А, – розповідає Євгеній Ларін. – З цього року центр реабілітації буде опалювати нова блочно-модульна котельня, яка працює на твердому паливі – пелетах.
Отже, ті сім котелень які продовжать працювати, опалюватимуть всі заклади соціальної сфери Рубіжного (школи, дитячі садки, ДЮСШ, медичні заклади тощо – загалом 38 об’єктів).
Із цих семи котелень повністю готові до опалювального сезону п’ять: «Южна», «Фрунзе», котельня 49-50, котельня 40-го кварталу та котельня 7-го мікрорайону.
Ще на двох котельнях ведуться обстеження.

Що вже зроблено

Готуватися до кожного наступного опалювального сезону комунальники починають одразу після того, як закінчується попередній. Тобто коли опалювальний сезон 2019/20 року закінчився (квітень минулого року), одразу проведено гідравлічні випробування теплових мереж. Виявлені дефекти усунуто протягом літа.
— Цього року їх виявлено до 20, і це — чимало, – розповідає Євгеній Ларін.
Крім того, за літо комунальники провели діагностику п’яти котлів, замінили 26 погонних метрів труб різного діаметру, замінили 33 одиниці запірної арматури, провели ревізію й ремонт електричного обладнання, підготували до роботи 17,631 км тепломереж тощо.
Певні роботи виконано з метою заощадження енергоресурсів і, відповідно, коштів. Так, у котельні «Фрунзе» встановили нову газову горілку на котлі ВК-21, що дозволило не тільки майже вдвічі зменшити споживання газу на зазначеному об’єкті, але й зробить його експлуатацію значно безпечнішою.
Також у котельні Профілакторію встановлено новий котел АОГВ-100Г, що зробило безпечнішою експлуатацію обладнання, зменшило обсяг споживання природного газу. У свою чергу така економія газу дозволить не підвищувати тариф на опалення.
Також з метою економії енергоресурсів встановлено три нові мережеві насоси: на котельні 7-го мікрорайону, 49-50 та «Фрунзе». Заміна насосів дозволить відчутно зекономити електроенергію.

Роботи тривають

Роботи з підготовки до холодної пори року тривають.
Так, на 1 вересня заплановані гідравлічні випробування тепломереж. Якщо при цьому виявлять ті чи інші дефекти, їх мають усунути.
В останні роки через зміни в кліматі опалювальний сезон розпочинається ближче до листопада, в останні дні жовтня. Отже, до цього часу ми продовжимо інформувати наших читачів про хід підготовки тепломереж та котелень до зими.

Житловий фонд: індивідуальне опалення й безпека

Що стосується житлового фонду – вже третій опалювальний сезон мешканці Рубіжного грітимуться лише завдяки індивідуальному опаленню.
На момент прийняття рішення про відмову від централізованого опалення житлового фонду (2017 рік) налічувалося близько 9500 абонентів, які потребували встановлення індивідуального опалення.
За словами Віталія Сурая, директора Департаменту ЖКГ Луганської облдержадміністрації, на сьогодні залишилося близько 1900 таких абонентів.
— Іноді це люди, які просто не встигли зробити індивідуальне опалення, – каже Віталій Сурай. – А іноді – абоненти, що взагалі не проживають у квартирах, і це підтверджується лічильниками, показники яких не змінюються.
У випадку, коли житло опалюється індивідуально електричним конвектором, газовим котлом тощо, абонент, у першу чергу, сам має подбати про безпеку.
— Сучасні опалювальні прибори працюють автоматично, тобто без нагляду людини, але завжди треба пам’ятати, що це — вибуховонебезпечні об’єкти, – підкреслює Віталій Сурай. – Відповідно перед початком опалювального сезону ваші опалювальні прилади хоч електричні, хоч газові – обов’язково мають перевірити фахівці.