Проведено перерахунок пенсій з 01.03.2019

Частиною 2 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено автоматичне щорічне проведення індексації пенсійних виплат. Формула перерахунку враховує стаж (коефіцієнт стажу), рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер (коефіцієнт заробітної плати), і рівень середньої заробітної плати по країні — спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат. І саме цей показник тепер щорічно збільшуватиметься на коефіцієнт, що відповідатиме 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50 % показника зростання середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення.
З 01.03.2019 проведено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на 17 відсотків.
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні в розмірі 1,17. затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”.
З 01.10.2017 проведено перерахунок раніше призначених пенсій з використанням середньої заробітної плати за останні три роки ( 2014-2016) у розмірі 3764,40 грн. Отже, з 1 березня для перерахунку пенсій застосовано показник середньої заробітної плати в Україні 4404,35 грн (3764,40x 1,17).
Тим у кого розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Якщо після осучаснення мінімальних пенсій (1497 грн.) пенсійні виплати зросли несуттєво для осіб, які мають великий трудовий стаж, однак через низьку заробітну плату одержують мінімальну пенсію, і її розмір є меншим ніж 1669,20 грн. та, за умови наявності страхового стажу у чоловіків 35 років, у жінок 30 років, а для осіб, яким пенсія призначена до 01.10.2011 у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років, нараховано виплату одноразової доплати до пенсії.
Розмір одноразової доплати до пенсії визначений на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.01.2019 та збільшеного на коефіцієнт 1,61 та складає 2410,17(1497×1,61).
Виплата одноразової доплати до пенсії проводитиметься рівними частинами у березні та квітні 2019 року по 1205,08 грн. згідно із встановленими датами виплати пенсій разом з пенсією, а не за окремою відомістю.
Для кожного пенсіонера розмір підвищення з 01.03.2019 визначено автоматизовано в залежності від тривалості страхового стажу та індивідуального коефіцієнта заробітної плати, з якого провадиться обчислення пенсії за матеріалами пенсійних справ. За проведенням перерахунку до органів Пенсійного фонду України звертатися не потрібно.
Перерахунок пенсій проведено для 37,7 тис. пенсіонерів Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, підвищення розміру відбулося у 35 тис. пенсіонерів.
У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Доплату до 100 гривень встановлено для майже 6 тис. пенсіонерів. Одноразову доплату до пенсії призначено для більш ніж 6 тис. осіб.
Для тих осіб, яким пенсію призначено у 2018-2019 роках, осучаснення пенсій не проводили, оскільки при обчисленні їх пенсій вже застосовували оновлену середню зарплату.
Не проводиться перерахунок і військовим пенсіонерам, адже їх пенсії перераховані з 01.01.2019 за формулою, яка передбачає більш високу зарплату, ніж у інших пенсіонерів.
Разом з тим, пенсія не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів — 14 970 гривень. Тому якщо після індексації пенсія виявиться вище цього рівня, то ніякого зростання не буде.
Порядком перерахунку також визначено, що у випадку коли розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до спеціальних законів (пенсії колишніх державних службовців, науковців, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування тощо), проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за матеріалами пенсійних справ. Про таке переведення органи Пенсійного фонду України інформуватимуть зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв’язку України.
Разом з тим, такі особи у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію відповідно до спеціального закону з установленням її розміру, отримуваного до такого переведення.
У 2019 році через зростання прожиткового мінімуму буде ще два перерахунки пенсії:
— з 1 липня – у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму до 1564 гривень;
— з 1 грудня – у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму до 1638 гривень.
Також, разом з пенсією у березні через пошту і банківські установи, в яких пенсіонери отримують пенсії, будуть виплачені і субсидії згідно із встановленими датами виплати пенсій.

Наталія Смаглюк,
начальник Рубіжанського об’єднаного
управління Пенсійного фонду України