Пристрасті навколо школи

Останніми тижнями «темою номер один» в Рубіжному є тема реорганізації Рубіжанського ліцею, який містяни за звичкою для зручності називають школою №6. І в мережі Інтернет, і на телебаченні ця тема подається як проблема, що зводиться до закриття навчального закладу.
Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», який набув чинності 16 січня 2020 року, мають бути створені та діяти нові навчальні заклади середньої освіти, в тому числі й ліцеї, до яких законом встановлені жорсткі умови. Саме ці обставини вимагають від освітян впровадити відповідні дії для забезпечення виконання умов чинного закону.
За детальними роз’ясненнями ми звернулися до управління освіти Рубіжанської міської ради. На питання батьків та журналістів відповіли Олена Обаполенко, начальниця управління освіти, а також Світлана Бурлуцька й Олена Бутенко, головні спеціалісти управління освіти.

Чому ліцей не може лишитися в нинішньому приміщенні

Отже, чому виникла потреба перевести ліцей до іншого приміщення?
Як пояснили фахівці, реформа освіти передбачає зміну назв і типів навчальних закладів (відповідно до Закону України «Про освіту»). Навчальні заклади, які ми традиційно називаємо середніми школами, тепер матимуть статус або гімназій, або ліцеїв. І при цьому 10 – 11 класи будуть лише в ліцеях.
У громаді з такою кількістю населення як Рубіжанська (з урахування сільських населених пунктів, які увійшли до її складу) може працювати лише один ліцей, тобто такий навчальний заклад, у якому навчатимуться десяти- та одинадцятикласники з усього міста та з усіх сіл. Зараз у Рубіжанській громаді лише один заклад середньої освіти має статус ліцею – саме той, через який і виникли непорозуміння і який рубіжани за звичкою називають школою №6. Статус ліцею передбачає більш високий рівень освіти, і цей рівень напрацьовувався не один рік. Переважна більшість батьків віддавала дітей свого часу до ліцею саме через це. Отже, створювати в місті новий ліцей нелогічно й нераціонально. І саме цей навчальний заклад – його повна назва Комунальний навчально-виховний комплекс «Рубіжанський ліцей» Рубіжанської міської ради Луганської області – і продовжить працювати в цьому статусі. І саме в ньому – єдиному в громаді – залишаться 10 й 11 класи.
Але виникає потреба розташувати ліцей в іншому приміщенні. І для цього, проаналізувавши ситуацію, обрали приміщення, де зараз розташована школа №8.
Чому?
Як пояснюють фахівці управління освіти, навчальний заклад, у якому навчатимуться діти з усієї громади, має бути розташованим у такому місці, куди зручно добиратися з будь-якого мікрорайону Рубіжного та з будь-якого села громади. Й найоптимальнішим місцем розташування для ліцею є район автостанції, а це – один із вагомих аргументів за те, щоб розташувати ліцей саме в приміщенні школи №8. Крім того, приміщення, де працюватиме ліцей, повинно відповідати цілій низці сучасних вимог і стандартів (це стосується й усіх архітектурно-будівельних норм, і системи опалення, й обладнання класів, їдальні, вбиральнь, спортивної зали тощо). І саме приміщення школи №8 підходить для того, щоб його реконструювати відповідно до таких норм. До речі, наразі вже є проєкт комплексної реконструкції цієї будівлі, міська влада планує подавати його на конкурси, щоб отримати фінансування (це може бути фінансування Європейського інвестиційного банку або Державного фонду регіонального розвитку ДФРР). Докладніше про це читайте на стор. 1 у статті «Про перспективи будівництва великих об’єктів у Рубіжному – з заступником міністра».

Котельня не зможе працювати в будь-якому разі

Обговорюючи тему ліцею у соцмережах та на телебаченні, дехто припускався думки, що навчальний заклад переводять з нинішнього приміщення по вул. Володимирській через те, що котельня, побудована на тариторії ліцею, відповідно до рішення суду не відповідає нормам і повинна бути демонтована. Серед батьків школярів розповсюдилися чутки про те, що котельню доведеться демонтували лише в тому випадку, якщо в приміщенні залишиться саме навчальний заклад; а якщо там працюватиме установа іншого профілю, котельню можна буде залишити.
Чи це так?
Як пояснила Олена Обаполенко, це не відповідає дійсності: котельню доведеться демонтувати в будь-якому разі, це відповідає рішенню суду (суд зобов’язав ТОВ «ПКФ «Прайд» повернути управлінню освіти частину земельної ділянки, на якій наразі стоїть котельня, шляхом її (ділянки) звільнення).
Крім зазначеного вище, батьки цікавляться: чи обов’язково буде залишати дітей у ліцеї й, відповідно, переводити, по суті, в інше місце, чи в них є право вибору? Як зауважили в управлінні освіти, батьки можуть обирати й інші навчальні заклади. Щодо початкової ланки – дійсно рекомендовано залишити класи такими, якими вони є: це комфортніше для дітей, це дозволить уникнути зайвого стресу. Але – це лише рекомендація. І у випадку з початковими класами батьки вільні у своєму виборі.
Багатьох цікавить, що саме планується розташувати в будівлі, в якій зараз працює ліцей.
З цього приводу в управлінні освіти зауважили: це буде вирішувати Рубіжанська міська рада.

Думка батьків

Віталій ГОНЧАРОВ, батько дев’ятикласниці:
— Свою дочку ми перевели до ліцею з іншої школи в сьомому класі. Свідомо зробили вибір на користь ліцею, адже це – зовсім інший рівень викладання. Моя дитина цікавиться точними науками, і саме тут їй можуть дати необхідну базу.
До речі, я сам закінчив цей навчальний заклад. Правда, ще в ті часи, коли він був розташований в іншому приміщені.
У тому, що ліцей буде працювати в іншому приміщенні, я не бачу жодної проблеми. Я розумію, що це зумовлено вимогами законодавства, і приміщення нинішньої школи №8 дійсно якнайкраще підходить для того, щоб розташувати там єдиний у громаді ліцей.
Юлія НОСАРЄВА, мати шестикласника:
— Я сама навчалася в школі №6, і саме тут (хоч це вже не школа №6, а ліцей) навчається мій син. І в цій ситуації мене в першу чергу хвилює не той факт, що дитина ходитиме на заняття в іншу будівлю (це взагалі не проблема), а – що буде з будівлею на вулиці Володимирській, де зараз працює ліцей? Адже в цю будівлю вкладено дуже багато коштів (і бюджетних, і батьківських) – як за період мого навчання, так і за останні роки.
Юрій СОРОЧИНСЬКИЙ, батько дев’ятикласника:
— Я розумію, що в місті є проблеми з наповненням бюджету. І розумію, що в країні діє реформа, яка розділяє навчальні заклади на початкові школи, гімназії та ліцеї. З цим доводиться рахуватися.
У той же час розумію, що комусь доведеться долати до ліцею трохи більшу відстань, але в даному випадку – зовсім не набагато більшу. І розумію незадоволення тих батьків, чиї діти навчаються в цих стінах з першого класу (мій син перейшов до ліцею лише два роки тому).
Для мене особисто в цій ситуації дуже важливо, що педагогічний склад навчального закладу залишиться той самий. Все-таки школа – це в першу чергу навчальний процес, а не парти, дошки чи стіни… Тому той факт, що синові доведеться навчатися в іншому приміщенні, але в тому самому навчальному закладі, в тих самих викладачі, не є проблемою ані для сина, ані для мене.