Приймальне відділення міської лікарні: будівництво не завершено. Чому?

Очільник Луганської обласної державної адміністрації Сергій Гайдай та його заступниця Катерина Безгинська 31 березня особисто перевірили стан ремонту приміщень першого поверху терапевтичного корпусу КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня», зокрема оглянув оновлене відділення екстреної медичної допомоги.
Він підкреслив, що приїхав не для того, щоб урочисто відкривати відділення (роботи з його реконструкції не завершені), а для того, щоб перевірити хід робіт.
– Це, скоріш, перевірка стану будівельних робіт, і вони зроблені, – зауважив Сергій Гайдай. – Є проблема із підключенням до електромереж. На чотирьох об’єктах, на яких ми контролювали хід робіт, усе нормально, у чому тут питання – не зрозуміло. Я почекаю тиждень, щоб підрядник та проєктант вирішили питання із замовником будівництва – управлінням ЖКГ Рубіжанської міськради.
Чому роботи, про які йде мова, не завершили вчасно? Журналісти «Рубіжанських новин» спробували в цьому розібратися.

Нагадаємо: в рамках програми Президента «Велике будівництво» Рубіжанська міська рада отримала на реалізацію проєкту «Ремонт приміщень першого поверху терапевтичного корпусу КНП РЦМЛ для розміщення відділення екстреної медичної допомоги» від держави 10 млн грн, з місцевого бюджету було виділено 385,05 тис. грн на розробку проєктно-кошторисної документації.
Власне ремонтні роботи у приймальному відділенні були завершені ще у грудні 2020 року. Але не була прокладена окрема лінія для електричного живлення потужного медичного обладнання. Вона передбачена проєктом, адже сучасне обладнання медичного закладу дає дуже велике навантаження на електромережу (це одночасна робота автоклавів, кондиціонерів, сучасної діагностичної апаратури на зразок комп’ютерного томографа, рентгено-діагностичної системи тощо).

У порівнянні з об’єктом, який завершили вчасно

Говорячи про те, що саме в Рубіжному є проблема із будівництвом приймального відділення, нерідко ситуацію порівнюють із тим, як подібні об’єкти будуються та здаються в експлуатацію в інших містах Луганщини (зокрема, в Старобільську, Лисичанську тощо).
З цього приводу варто зауважити: попри те, що будівництво відбувається в рамках одного й того ж самого проєкту, умови реалізації проєкту в різних містах дуже сильно відрізняються. Адже в кожному випадку потрібні абсолютно різні обсяги робіт і, відповідно, різні фінансові вкладення.
Людині, яка не є фахівцем у будівництві, порівнювати обсяги робіт і витрати на них досить важко, але певні моменти порівняти все-таки можна. Отже, проведемо паралель із Старобільськом, де роботи за подібним проєктом були завершені 31 грудня.
Як пояснила Галина Горбаченко, директорка КНП «Старобільська багатопрофільна лікарня», на реконструкцію приймального відділення передбачалося виділення суми близько 7 млн грн, але зрештою виділили 6 млн. При цьому варто зауважити, що медзаклад у Старобільську є багатопрофільною лікарнею інтенсивного лікування (БЛІЛ) першого рівня, на відміну від лікарні в Рубіжному, яка є медзакладом другого рівня. БЛІЛ другого рівня надають населенню трохи ширший спектр послуг, причому роблять це на більш якісному рівні завдяки сучаснішій матеріальній базі, потужнішому кадровому потенціалу тощо. Для таких лікарень у рамках «Великого будівництва» закуповувалося більш дороге обладнання. Відповідно, й було потрібне більше фінансування – на БЛІЛ другого рівня з держбюджету виділялося по 10 млн грн.
Будівельні роботи в Старобільську розпочали раніше, ніж у Рубіжному – якщо в Рубіжному до них приступили у вересні, то в Старобільську на той момент роботи вже тривали.
Як підкреслює Галина Горбаченко, розпочати роботи раніше, ніж у Рубіжному, в Старобільську змогли завдяки тому, що досить швидко, без жодних зволікань, зробили проєктно-кошторисну документацію. У Рубіжному ж цей процес свого часу затягувався через різні причини (не хочеться вживати слово «політичні», коли мова йде про нагальні потреби міста). Як пояснив Едуард Кравченко, директор КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня», він неодноразово звертався через це до міської ради попереднього, сьомого, скликання через зволікання у підготовці проєктно-кошторисної документації. Зрештою її було зроблено пізніше, ніж в інших містах, де впроваджувався той самий проєкт (зокрема, у Старобільську).

Позиція міської влади: вартість будівництва значно перевищує розмір коштів субвенції

Важливо й те, що в Старобільську коштів, виділених з державного бюджету (в силу специфіки будівлі медзакладу, вартості обладнання тощо) вистачило на всі роботи, включаючи додаткову лінію для живлення.
У Рубіжному ж картина склалася інша. При тому, що на реконструкцію приймального відділення було виділено близько 10 млн грн з державного бюджету, як пояснює Дмитро Конов, перший заступник Рубіжанського міського голови, згідно з проєктно-кошторисною документацією, вартість будівництва приймального відділення складає 16 млн грн. Тому наразі не вистачає коштів на те, щоб зробити другу лінію для електропостачання.
Отже, відсутність коштів на проведення та введення в експлуатацію другої лінії електропостачання – головна перешкода для того, щоб завершити об’єкт.
При цьому, як пояснює Дмитро Конов, проблема не лише в тому, що при потребі в 16 млн було виділено 10 млн грн. Проблема ще й в тому, що ці кошти були виділені лише у вересні 2020 року.
– Маючи дуже стислий термін на виконання значного обсягу робіт, Рубіжанською міською радою докладено максимум зусиль щодо забезпечення цільового використання коштів субвенції, – зауважує перший заступник міського голови. – По завершенню бюджетного року, відповідно до вимог Бюджетного Кодексу України, залишок коштів у розмірі 363 тисяч 972 грн було повернено до державного бюджету.
Отже, ще з січня 2021 року постала необхідність знайти кошти для продовження робіт. І з цією проблемою Рубіжанська міська рада неодноразово зверталася до обласної влади й не лише – щодо сприяння у додатковому фінансуванні ремонту приймального відділення з метою завершення об’єкту (адже мова йде про кошти, виділення яких є непосильними для міського бюджету). Так, 22 січня 2021 року міськрада офіційно зверталася із зазначеною проблемою до голови Луганської ОДА Сергія Гайдая, 22 лютого – до Мінрегіону, 12 та 26 березня – до заступниці голови Луганської ОДА Катерини Безгинської.
– З січня 2021 року обласна влада не бачила проблеми незавершеного будівництва приймального відділення та недофінансування робіт, незважаючи на звернення Рубіжанської міської ради, – каже з цього приводу Дмитро Конов. – А тепер обласна влада ставить нереальні терміни для виправлення власних помилок – у скрутний для нашого регіону час, коли нам усім треба працювати на благо Луганщини.