«Поїзд здоров’я» працює: обласні лікарі знову їдуть до людей на село

У серпні під час зустрічі з Марківською громадою глава обласної державної адміністрації Сергій Гайдай анонсував відновлення виїзної роботи консультативної поліклініки Луганської обласної клінічної лікарні. Пройшло менше місяця, і третинна високоспеціалізована допомога стала ближчою до жителів сільських районів. Звичайно, безкоштовно.

До 1 квітня поточного року виїзні прийоми були для лікарів консультативної поліклініки Луганської обласної клінічної лікарні вже звичайною справою. Хоча, якщо правді в очі дивитися, до цього складно звикнути. Не до самих поїздок, ні. А саме до почуттів, які не приховують старенькі люди. Проживаючи десь у далекому селі, більшість з них вже навіть і не думали, що колись зможуть показатися лікарю-спеціалісту. І вперше в житті бачили обладнані за останнім словом техніки автомобілі, де їх ретельно обстежили, уважно вислухали і надали медичну допомогу.

За кошти обласного бюджету

– Ми розуміли, що дуже часто за різних причин люди з далеких сіл не можуть поїхати в обласну лікарню. Та й самої обласної лікарні як єдиного цілісного об’єкту в області не стало з 2014-го. І виникла думка організувати виїзний варіант високоспеціалізованої медичної допомоги жителям, що проживають на значних відстанях, – розповідає Федір Соляник, головний лікар Луганської обласної клінічної лікарні (ЛОКЛ). – Я цю ідею озвучив, і обласна влада пішла назустріч.
За кошти обласного бюджету придбали два італійських автомобіля Iveco, які укомплектували за всіма побажаннями лікарів. Обидві машини мають ліфти для підйому пацієнтів та дизель-генератори на випадок, якщо немає електроенергії. Один з автомобілів укомплектований портативним рентген-апаратом та ендоскопічним обладнанням. Інший – лабораторією для аналізів та апаратом ультразвукової діагностики. Також було придбано пасажирський мікроавтобус Ford, яким до 9 лікарів-консультантів можуть діставатися села, де призначено прийом.
– Домовилися спочатку з чотирма районами – Новоайдарським, Кремінським, Старобільським і Біловодським – і почали виїжджати. Максимально наближено до лінії зіткнення, але, звичайно, не туди, де стріляють. Бо машини примітні – на тій стороні їх неадекватно можуть сприйняти, – пояснює Федір Соляник.
Виїзди здійснювалися за запитами керівників районних закладів охорони здоров’я, які на дату приїзду обласних лікарів організовували людей, щоб прийшли у призначений час. За результатами консультацій у разі діагностування захворювань людей направляли на стаціонарне лікування або до сімейного лікаря.
– Минулого року бригада лікарів відвідала майже три десятки населених пунктів в чотирьох районах області. Ми провели медичний огляд більше 2,5 тисяч людей. Виявляли туберкульоз, рак, хвороби серця, надавали всю можливу медичну допомогу. І, я скажу, питання тут навіть не в кількості, а в тому, що люди плакали, дякуючи лікарям за приїзд, – зауважує головний лікар ЛОКЛ. – За цими виїзними прийомами між лікарями вже закріпилася негласна назва – «поїзд здоров’я».
Але виїзди тимчасово довелося припинити. Це сталося через нововведення впровадженої реформи вторинної та третинної ланки медицини. В Національній службі здоров’я України виїзні прийоми лікарів поки не є пріоритетними, тож після 1 квітня їх організація стала можливою лише коштом обласного бюджету.
Якийсь час пішов на опрацювання роботи лікарів у нових умовах, і нещодавно відбувся перший виїзд «поїзду здоров’я».
– Я дуже вдячний очільнику Луганщини Сергію Гайдаю за те, що з розумінням поставився до цього питання, і ми нарешті почали виїжджати, – зазначає Федір Соляник.

Почали з Кремінського району

Перші виїзні консультації відбулися у селі Невське Кремінського району – віддаленому населеному пункті, де проживає приблизно 500 осіб, причому більшість з них похилого віку. Консультації провели спеціалісти з кардіології, неврології, хірургії. Знадобилася і пересувна рентгенологічна установка.
Наразі про початок надання високоспеціалізованої медичної допомоги сільському населенню поінформовані усі Центри первинної медико-соціальної допомоги Луганської області. Триває робота над складанням графіку наступних виїзних консультацій.
Наступним «поїзд здоров’я» планує відвідати Попаснянський район.