Новий порядок призначення житлових субсидій

Постановами Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року №420, від 21 квітня 2021 року №402, від 19 травня 2021 року №505 внесені зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій.

З травня 2021 року житлові субсидії призначаються та виплачуються виключно в грошовій готівковій формі, при цьому громадяни зобов’язані в повному обсязі сплачувати за використані житлово-комунальні послуги. У випадку наявності заборгованості з оплати ЖКП, загальна сума якої перевищує 340 грн, житлова субсидія не призначається.
Урядом скасована робота комісій, які в окремих випадках приймали рішення щодо призначення житлової субсидії.
Усі випадки, коли субсидія призначалася на підставі рішення комісії, розділені на дві групи:
1) житлова субсидія призначається на загальних підставах: на понаднормову площу житла, у випадку розділених особових рахунків, за фактичним місцем проживання орендарям житлових приміщень та внутрішньо переміщеним особам, без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих;
2) житлова субсидія не призначається: наявність транспортного засобу, якому менше 5 років; купівля житла, земельної ділянки, товарів або оплата послуг на суму більше 50 тис. грн; відсутність доходу в працездатної особи або її дохід менший мінімальної заробітної плати та/або несплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (за винятком окремих випадків, пов’язаних зі станом здоров’я або складними життєвими обставинами); наявність заборгованості за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці.
Змінами до Положення про порядок призначення житлових субсидій доповнений перелік випадків, у яких субсидія не призначається:
1. Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства (чоловік або дружина, зареєстровані за іншою адресою) має у власності транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 5 років або більше ніж один транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років. Для прикладу: за наявності в однієї особи двох транспортних засобів, яким 10 і 14 років, субсидія не призначається, а за наявності в однієї особи двох транспортних засобів, яким 8 і 17 років, домогосподарство матиме право на отримання субсидії.
2. Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, розташованого в сільській місцевості, та житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності. При цьому не враховуються квартири та будинки (незалежно від їх кількості), які знаходяться на тимчасово окупованих територіях і територіях на лінії зіткнення.
3. Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. грн. Суми коштів на різних депозитних рахунках мають додаватися при встановленні права на отримання житлової субсидії. Для прикладу: за наявності в однієї особи двох депозитних рахунків, на яких розміщено 30 і 80 тис. грн, субсидія не призначається.
4. Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти на загальну суму, що перевищує 50 тис. грн.
За наявності у складі домогосподарства осіб, які не проживають за місцем реєстрації, на підставі інформації в декларації та підтверджуючих документів приймається рішення про виключення таких осіб зі складу домогосподарства (крім чоловіка або дружини, зареєстрованих за іншою адресою). При цьому матеріальний і майновий стан осіб, які не мешкають за адресою реєстрації, (розмір доходів, наявність у власності транспортних засобів, житлових приміщень, депозитних рахунків, купівля товарів та інше) не впливають на право домогосподарства отримувати житлову субсидію.
Документами, що підтверджують не проживання особи за місцем реєстрації, можуть бути:
— довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання;
— довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні;
— договори оренди житла в іншому місті.
У разі ненадання заявником документів, що підтверджують фактичне не проживання особи за адресою реєстрації, кількість членів домогосподарства визначається на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Більшості домогосподарств житлова субсидія на новий період з травня 2021 року розраховується автоматично. З новою заявою і декларацією необхідно звернутися до УПСЗН громадянам, яким житлова субсидія у минулому періоді:
— надавалася у грошовій безготівковій формі;
— була призначена за фактичним місцем проживання осіб: орендарі житлових приміщень і внутрішньо переміщені особи;
— була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації.
Наразі домогосподарствам Рубіжанської територіальної громади, у яких відсутні зазначені вище обставини, житлова субсидія на новий період з травня поточного року розрахована автоматично. Рішення про призначення житлових субсидій прийнято на підставі інформації Міністерства фінансів України за результатами проведеної верифікації даних щодо одержувачів субсидій на відповідність вимогам нових змін до Порядку призначення житлових субсидій. Зокрема, не призначена субсидія 60 громадянам, які за інформацією Мінфіна мають на депозитних банківських рахунках кошти у сумі, що перевищує 100 тис. грн; 22 громадянам, які здійснили операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти на загальну суму, що перевищує 50 тис. грн. Міністерство соціальної політики рекомендує громадянам повідомити управління праці та соціального захисту населення про наявність умов, за яких житлова субсидія згідно чинного законодавства не призначається.
Не призначена житлова субсидія в автоматичному режимі 563 домогосподарствам, які, за інформацією управителів, об’єднань співвласників будинків, виконавців комунальних послуг мають заборгованість з оплати отриманих послуг, що перевищує 340 грн. Спеціалісти УПСЗН за телефоном інформують громадян про відмову в призначенні субсидії та роз’яснюють норми чинного законодавства. За умови сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову, житлова субсидія призначається з травня поточного року.
Довідки з питання призначення житлових субсидій можна отримати за телефоном 6-32-47.