Новий коронавірус — надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я, що має міжнародне значення

Станом на 16 лютого 2020 року у світі зареєстровано 68500 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції, зокрема 1665 з них летальні. За добу кількість заражених у середньому зростає на 142 людини. Різке зростання кількості випадків пов’язано із новим методом діагностики захворювання, яку почали застосовувати у провінції Хубей. Цей метод, крім лабораторних досліджень та характерних симптомів, передбачає використання комп’ютерної томографії легень для виявлення симптомів пневмонії, зумовленої новим коронавірусом.
В Україні не зафіксовано жодного підтвердження випадку гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом.
Коронавіруси науці відомі давно, вони відкриті ще в 60-ті роки минулого сторіччя. Існує близько сорока їх видів. Але вважалось, що ці збудники інфекції вражають переважно тварин (кішок, собак, зайців, свиней, птахів, велику рогату худобу і навіть плазунів). І тільки деякі з них (всього чотири види) можуть викликати захворювання респіраторного тракту з ураженням переважно верхніх дихальних шляхів також у людей. Тобто до недавніх пір коронавіруси для людини були одним із багатьох видів вірусів, які викликали захворювання ГРВІ.

31 грудня 2019 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я було проінформовано про 44 випадки пневмонії невідомої мікробної етиології, яка виникла в китайському місті Ухань. Більшість з тих, що захворіли першими, мали відношення до ринку, на якому продавались морепродукти, птахи, змії, летючі миші і свійські тварини (південно-китайський ринок морепродуктів Хуанань).
9 січня 2020 року ВООЗ повідомила, що в зразках, взятих у пацієнтів з міста Ухань, було виявлено новий коронавірус, який раніше не був ідентифікований у людей. Всесвітня організація охорони здоров’я надала офіційну назву новому коронавірусу, який вже забрав життя понад тисячі людей, — СОVID-19. Ця назва змінила відому до цього, тимчасову, — 2019-nCoV. У новій абревіатурі «СO» означає корона, «VI» — вірус, «D» — захворювання (від англійської disease), а 19 — 2019 рік, коли були зафіксовані перші випадки захворювання.
Особлива небезпека нового коронавірусу полягає в тому, що він спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей, та може передаватися від людини до людини. У інфікованих вірусом розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими симптомами, як гарячка, кашель, задишка (ускладнення дихання). Симптоми можуть проявлятись через 2-14 днів після зараження. У багатьох пацієнтів вірус спричиняє запалення обох легень.
Вакцини для захисту від нового коронавірусу наразі немає. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу. Не існує також специфічно противірусного лікування. Таким чином, люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звертатися по медичну допомогу, лише задля полегшення симптомів.
Для недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювання коронавірусом постановою уряду створено штаб на чолі з премьєр-міністром. Відповідний штаб сформований і на Луганщині. Загалом сформовано 3 бригади швидкої невідкладної допомоги, які зонально працюватимуть з лікувальними закладами при ймовірному транспортуванні хворих. До виявлення вірусів також готовий і Луганський обласний лабораторний центр. Наразі визначена госпітальна база для надання медичної допомоги особам у разі підтвердження діагнозу пацієнтів з підозрою на коронавірус. Це інфекційне відділення Рубіжанської міської лікарні. Резервні — інфекційні відділення у Сєвєродонецьку та Старобільську.
Керівництвом області вживаються заходи із забезпечення лікувальних закладів усім необхідним, проводяться тематичні тренінги із інфекціоністами і т.п. Так, 12 лютого у нашому місті було організовано і проведено навчальний тренінг «Коронавірусні інфекції. Організація та проведення протиепідемічних заходів при виявленні хворого, який відповідає визначенню випадку 2019-nCoV». Це вже третій такий захід, проведений для медичних працівників. Всього в навчанні взяли участь 120 медиків Луганщини. Тренеркою на вищезазначеному заході була експертка Держдепартаменту охорони здоров’я облдержадміністрації за напрямом «Інфекційні хвороби», завідувачка інфекційним відділенням Рубіжанської міської лікарні Ольга Мартиненко. В роботі тренінгу взяли участь лікарі: інфекціоністи, дитячі, станції невідкладної допомоги, епідеміологи та сімейні лікарі обласних, міських і районних лікувально-профілактичних закладів Луганської області, котрі будуть задіяні в проведенні протиепідемічних заходів у разі виявлення випадку захворювання (підозри на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом СОVID-19).
Актуальними питаннями, розглянутими і вивченими на тренінгу, що сьогодні тривожать всю світову спільноту, були: епідситуація в світі щодо спалаху 2019-nCoV; клініка, епідеміологія та діагностика інфекції, викликаної 2019-nCoV; алгоритм дій лікаря при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV; клінічне ведення пацієнтів, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV; організація роботи інфекційного відділення при госпіталізації хворого з підозрою на захворювання 2019-nCoV; профілактика інфекцій та інфекційний контроль під час надання медичної допомоги пацієнту, який відповідає визначенню випадку 2019-nCoV.
Спікерка детально розповіла про механізм зараження, шляхи і фактори передачі 2019-nCoV. Вона підкреслила, що передача вірусу можлива від тварини до людини контактним шляхом, від людини до людини — повітряно-крапельним шляхом, а також при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних продуктів. Перші ознаки, які з’являються у інфікованого, відповідають типовим ознакам ГРВІ: підвищена температура, нежить, головний біль, слабкість, розлади травлення, а в тяжких випадках виникає пневмонія з проявами респіраторного дістрес-синдрому, септичний шок, сепсис.
Ольга Альбертівна наголосила: щоб уникнути інфікування, треба мити руки милом, обробляти антисептиками або спиртовмісними засобами. Якщо немає можливості своєчасно вимити руки, краще не торкатися ними обличчя, очей, носа чи рота. Слід уникати тісного контакту з тими, хто має ознаки симптому грипу чи застуди. Крім того, ретельно готувати їжу, зокрема м’ясо і яйця. Також треба уникати безпосереднього контакту з дикими чи свійськими тваринами. Необхідно під час кашлю чи чхання прикривати ніс та рот серветкою або згибом ліктя.
Було зазначено, що усі приміщення потрібно регулярно провітрювати, а також дезінфікувати всі поверхні. При появі перших симптомів захворювання слід одягти маску для унеможливлення інфікування інших.
Спікерка зазначила, що у випадку зараження хворий на коронавірус має бути транспортований медичними працівниками, які екіпіровані засобами індивідуального захисту, спеціально виділеним транспортом. В машині необхідно мати деззасоби, ганчірки, спеціальні ємності. На хворого слід одягти медичну маску та транспортувати його заздалегідь визначеними маршрутами з метою зниження ризиків інфікування персоналу, інших працівників та відвідувачів. Хворий має бути поміщений в спеціальне боксоване інфекційне відділення. За контактними особами необхідно медичне спостереження терміном 14 календарних днів.
На тренінгу було практично відпрацьовано порядок одягання та зняття засобів індивідуального захисту лікарями-інфекціоністами та їх помічниками, порядок використання дезінфекційних засобів та утилізації використаних матеріалів. Також проведено розв’язання ситуаційних задач у випадку можливого завезення захворювання, що відповідає визначенню випадку коронавірусу СОVID-19.
На базі інфекційного відділення Рубіжанської лікарні була створена симуляційна ситуація щодо госпіталізації хворого на 2019-nCoV, надання йому медичної допомоги, розгортання госпітальної бази, дій медперсоналу та організації протиепідемічних заходів.
На цьому тренінгу фахівці розглянули питання та виклики сучасної медицини, отримали теоретичний та практичний досвід.
Слід зазначити, що всі учасники тренінгу відзначили високий професійний рівень підготовки медичного персоналу інфекційного відділення міста Рубіжне.