Наталія КОВТУН про соціальну захищеність мешканців Рубіжанської громади

Цього року опалювальний сезон (а це – необхідність платити за комунальні послуги значно більше, ніж в інші пори року) співпав із карантином. У такий складний період особливо важливим для населення є забезпечення права на соціальний захист. Стосується це й надання субсидій, і грошових виплат вразливим категоріям населення, й допомоги для людей з інвалідністю та інших окремих категорій населення. Про ці та інші аспекти роботи Управління праці та соціального захисту населення – в інтерв’ю з Наталією Ковтун, начальницею УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області.

Карантинна специфіка

— Наталіє Павлівно, якою є специфіка роботи УПСЗН під час дії карантинних обмежень? Чи ведеться «живий» прийом громадян? Якими послугами УПСЗН можна скористатися онлайн? Чи багато рубіжан скористалися таким чином вашими послугами?
— Діяльність управління направлена на допомогу вразливим верствам населення, які потребують її незалежно від сезону чи пори року. Тож, з березня минулого року фахівці управління здійснюють прийом громадян з суворим дотриманням усіх карантинних обмежень. Крім того, щодня до початку прийому громадян працівники міського управління ДСНС проводять дезінфекцію зон очікування задля безпеки і заявників, і працівників УПСЗН.
Звернутися до нас можна й особисто, і за телефоном, і через «Скриньку звернень», і скориставшись засобами електронного зв’язку.
Мешканці міста активно користуються можливістю звернутися за призначенням допомоги через офіційний вебсайт Мінсоцполітики. Майже 100 звернень надійшло від фізичних осіб-підприємців щодо призначення допомоги на дітей, 79 рубіжанських сімей за допомогою засобів електронного зв’язку звернулися за призначенням житлової субсидії, за призначенням державної допомоги при народженні дитини – 68.
— Чи багато підприємців звернулося за призначенням допомоги на дітей під час карантину?
— З метою забезпечення додаткових соціальних гарантій на період карантину для фізичних осіб-підприємців, які мають дітей, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 22 квітня 2020 року №329 «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми». Постановою запроваджена допомога на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування й належать до першої та другої групи платників єдиного податку. Така допомога надавалася на період з травня по серпень 2020 року на кожну дитину до досягнення нею 10-річного віку. За її призначенням до УПСЗН звернулося 132 особи.
Постановою КМУ від 25 листопада 2020 року №1171 «Деякі питання виплати соціальної допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям» на листопад та грудень 2020 року відновлено виплату допомоги на дітей особам, які її отримували у травні – серпні минулого року, без подання нової заяви та необхідних документів.
— Що наразі є найбільшою складністю в роботі спеціалістів УПСЗН?
— Робота з людьми – вона завжди нелегка. Наші заявники іноді не можуть зрозуміти, що спеціалісти управління – це посадові особи, які мають діяти лише в межах правового поля. Соціальна політика реалізується через ряд нормативно-правових актів, таких як постанови Кабінету Міністрів України, накази Міністерства тощо. І саме ці документи регламентують можливість призначення або відмови у призначенні всіх видів державних соціальних допомог, пільг та субсидій. Люди з обуренням сприймають відмову, звинувачують працівників управління в нерозумінні саме їхньої ситуації, адже всі занепокоєні і зростанням цін та тарифів, і відсутністю можливості заробітку у зв’язку з карантинними заходами, і зменшенням доходів населення. Ми такі ж люди, все розуміємо й намагаємося надати допомогу кожному.
— До Рубіжанської територіальної громади увійшли населені пункти п’яти сільрад Кремінського району. Чи буде населення цих населених пунктів обслуговуватися в УПСЗН Рубіжного? Якщо так, наскільки збільшиться обсяг роботи для співробітників УПСЗН?
— З жовтня 2020 року ми працювали з колегами з Кремінського УПСЗН щодо передачі особових справ отримувачів всіх видів допомог, що мешкають на територіях, які доєдналися до міста Рубіжне. З 15 грудня 2020 року ми розпочали прийом цих громадян, у січні всі виплати пройшли вже через наше управління. Обсяг роботи, звісно, збільшився, адже до нас доєдналися більше 800 отримувачів субсидій, більше 600 пільговиків, 446 отримувачів інших видів допомог.

Про архітектурну доступність Рубіжного

— Як ви оцінюєте місто Рубіжне з точки зору архітектурної доступності для маломобільних груп населення? Що, на вашу думку, треба зробити в цьому плані, щоб зробити місто більш доступним та зручним для людей з обмеженими можливостями?
— Це дуже важливе питання, яке об’єднує дві складові: архітектура, містобудівництво та житлово-комунальне господарство з одного боку і соціальний захист – з іншого. З 2006 року при виконавчому комітеті Рубіжанської міської ради працює Комітет забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та транспортної інфраструктури. Завдяки планомірній та повсякденній роботі створені належні умови доступу осіб з інвалідністю до будівель соціального обслуговування: УПСЗН, КУ «Територіальний центр», КУ «Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю» Рубіжанської міської ради. Однак треба працювати над забезпеченням безбар’єрного доступу до будівель адміністративного призначення, об’єктів соціальної інфраструктури, аптек, навчальних закладів, житлових об’єктів, об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури тощо. Це питання можна вирішити тільки об’єднавши зусилля.

Засоби реабілітації, автомобілі й не лише

— Розкажіть про те, як ведеться робота із забезпечення людей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, автомобілями, санаторно-курортним лікуванням тощо.
— Відповідно до Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, переліків таких засобів, затвердженого постановою КМУ від 5 квітня 2012 року №321, впродовж 2020 року до управління звернулося 205 осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та представників інших окремих категорій населення, яким було видано 722 направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.
Забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи протезами верхніх та нижніх кінцівок, ортезами шарнірними на нижні кінцівки та кріслами колісними здійснюється згідно з договорами, укладеними органом соціального захисту населення з підприємством та особою з інвалідністю, дитиною з інвалідністю, іншою особою або їх законними представниками (далі – тристоронній договір).
Забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи технічними та іншими засобами реабілітації (крім протезів верхніх та нижніх кінцівок, ортезів шарнірних нижніх кінцівок та крісел колісних), надання послуг з післягарантійного ремонту технічних та інших засобів реабілітації, надання реабілітаційних послуг здійснюється згідно з договорами, укладеними органом соціального захисту населення з підприємством.
Так, протягом 2020 року було укладено 33 тристоронні договори та 62 двосторонні. Особи з інвалідністю, діти з інвалідністю, інші особи забезпечені: взуттям – 172 одиниці; кріслом колісним – 19 одиниць; меблями, палицями, милицями, ходунками – 44 одиниці; протезно-ортопедичними виробами (протези, ортези та інші вироби) – 426 одиниць.
Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №309, передбачено укладання договорів про здійснення для дитини реабілітаційних заходів. Так, 12 дітей з інвалідністю міста Рубіжного проходили реабілітацію за договорами у ТОВ «Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна» (м. Трускавець), ООБФРД «Майбутнє» (м. Одеса), Центр реабілітації дитини «Вікторія» (м. Бориспіль), КУ СОР-СОЦКРДОІ (м. Суми), ТОВ «Центр Пріоритет» (м. Київ), Санаторій Одеса «СБУ», ПП ЛОК «Біла Акація» (м. Одеса) на загальну суму 225,793 тис. грн.
Також три дитини з інвалідністю отримали направлення на проходження реабілітації в КУ «Луганський обласний центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю» та 13 дітей – до КУ «Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Рубіжанської міської ради».
Щодо забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями – на обліку в Департаменті соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації для одержання автомобіля перебувають 50 осіб з інвалідністю, які є мешканцями міста.
Компенсацію на транспортне обслуговування та компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування отримують 62 особи. Для осіб з інвалідністю і законних представників дітей з інвалідністю, які мають автомобілі та мотоколяски, розміри річних грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів визначені постановою КМУ від 14 лютого 2007 року №228 і становлять відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на транспортне обслуговування – 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У минулому році 32 особи з інвалідністю отримали компенсацію на бензин, ремонт та технічне обслуговування у розмірі 369,55 грн на загальну суму 11825,60 грн; 30 осіб з інвалідністю – компенсацію на транспортне обслуговування у розмірі 487,13 грн на суму 14078,37 грн.
Забезпечення путівками осіб з інвалідністю загального захворювання, з дитинства та з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку та осіб, що супроводжують осіб з інвалідністю I групи (за винятком осіб з інвалідністю з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку), здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю», шляхом відшкодування вартості путівки санаторно-курортним закладам.
Зазначене відшкодування здійснюється органами соціального захисту населення шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги відповідно до укладених договорів щодо забезпечення путівкою шляхом відшкодування її вартості.
На обліку для одержання санаторно-курортного лікування перебувають: особи з інвалідністю внаслідок війни – 33 особи; УБД – 13 осіб; учасники війни – 5 осіб; члени сімей – 10 осіб; особи з інвалідністю загального захворювання та з дитинства – 187 осіб; особи, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС (1 категорія) – 7 осіб.
У 2020 році оздоровлення отримали:
● за рахунок місцевого бюджету шляхом укладання договорів: особи з інвалідністю внаслідок війни – 27 осіб на суму 208427 грн, супроводження (1 особа) на суму 6480 грн; УБД – 3 особи на суму 27768 грн.
● за рахунок коштів Держбюджету: особа з інвалідністю внаслідок війни – 1; члени сім’ї – 1 особа; особи з інвалідністю загального захворювання та з дитинства – 16 осіб; особи, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС (1 категорія) – 3 особи.
У 2020 році заяви на виплату компенсації за невикористану санаторно-курортну путівку надали: особи з інвалідністю внаслідок війни – 10 осіб; особи з інвалідністю загального захворювання та з дитинства – 8 осіб; особи, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС (1 категорія) – 2 особи.
Компенсацію за невикористану санаторно-курортну путівку у 2020 році отримали: особи з інвалідністю внаслідок війни – 23 особи; особи з інвалідністю загального захворювання та з дитинства – 8 осіб; особи, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорія – 4 особи.

Для учасників бойових дій

— Які форми соціального захисту зараз пропонуються для учасників бойових дій (АТО/ООС)? Яка кількість учасників бойових дій за 2020 рік у Рубіжному скористалася правом на пільгове оздоровлення? Яку суму на це було виділено?
— Станом на 1 січня 2021 року на обліку в УПСЗН Рубіжанської міської ради перебуває 645 учасників бойових дій, 6 членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, 8 осіб з інвалідністю внаслідок війни, 2 учасники війни з числа учасників антитерористичної операції.
У 2020 році 15 учасників антитерористичної операції пройшли психологічну реабілітації у санаторіях ДП «Клінічний санаторій Авангард» (м. Немирів Вінницької області), ТОВ Новопсковський санаторій «Перлина», ДП «Клінічний санаторій «Карпати», «Орізонт» ДП «Південь-Курорт-Сервіс» на загальну суму 166072,50 грн. 16 учасників антитерористичної операції отримали санаторно-курортне лікування у санаторіях України на загальну суму 191808,60 грн.
За рахунок коштів місцевого бюджету одна особа з інвалідністю внаслідок війни та 4 члени сімей загиблих учасників бойових дій, які брали участь в АТО/ООС, отримали матеріальну допомогу на суму 5295 грн.
Рішенням Рубіжанської міської ради від 24 грудня 2020 року №6/49 затверджено Комплексну міську програму соціального захисту населення м. Рубіжне на 2021-2023 роки (далі – Програма). З рішенням можна ознайомитись за посиланням https://rmr.gov.ua/doc/12960/. Заходами Програми, серед інших, передбачено й поліпшення матеріального стану осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників бойових дій, які брали участь в АТО/ООС, та членів сімей загиблих осіб, які брали участь в АТО/ООС.

Щодо субсидій

— Яка кількість рубіжан у цьому сезоні отримує субсидії на житлово-комунальні послуги? Наскільки часто відмовляють в призначенні субсидії? З яких причин найчастіше відмовляють у призначенні субсидії?
— В опалювальному періоді 2020-2021 рр. житлову субсидію отримують 6195 рубіжанських сімей. За три місяці опалювального сезону – з жовтня по грудень 2020 року – мешканці нашого міста отримали житлові субсидії на загальну суму 21,5 млн грн.
З початку опалювального сезону у призначенні житлової субсидії відмовлено 23 сім’ям, із них: у 9 випадках – у членів домогосподарства відсутні доходи або дохід менше мінімальної заробітної плати, 7 сімей мають заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, 6 громадян надали неповний пакет документів для призначення субсидії і один випадок – у особи із складу домогосподарства несплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
— Дуже дякуємо, Наталіє Павлівно, за змістовні відповіді на питання!

Софія ЛАВРЕНЮК