Надзвичайна ситуація могла статися будь-якої миті, дивом обходилося без жертв

Що насправді відбувається з ремонтом колектору по вулиці Студентська

У Рубіжному повним ходом йде реконструкція каналізаційного колектору по вулиці Студентська від вул. Менделєєва до вул. Померанчука. Очікується, що об’єкт буде введено в експлуатацію в жовтні поточного року. Сам проект свідчить, що обласна влада всіляко підтримує міське керівництво. А для «пересічних» мешканців Рубіжного реконструкція каналізаційного колектору – можливість уникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, яка могла б статися через руйнування існуючого. Втім, багато хто з наших читачів не розуміється на тому, що насправді відбувається у ході відновлення названого об’єкта. Ми вирішили пояснити це доступно та зрозуміло.

Радянський бетон розсипався

У 1964 році в Рубіжному по вулиці Студентській було збудовано міський каналізаційний колектор. Його збудували з метою транспортування стічних вод від населення та підприємств міста. Загалом до колектору підключено понад 11200 абонентів.
Будували швидко та з розмахом! На глибині 7-8 метрів, під проїжджою частиною дороги, маємо залізобетонний колектор з діаметром труби 600 мм (тобто 60 сантиметрів).
Як робили? «Набирали» стик у стик залізобетонні кільця довжиною по метру, стики «замазували». Тобто робили як швидше, як простіше.
Згідно з будівельними нормами та Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, орієнтовна тривалість ефективної експлуатації зовнішніх каналізаційних мереж складає 30-40 років. На сьогоднішній день строк експлуатації міського каналізаційного колектору досяг 55 років! Як бачимо, це майже вдвічі більше державних будівельних нормативів.
Насправді, в реальному світі дива не трапляються, отже, ще декілька років тому вищевказаний колектор вже знаходився в аварійному стані. А, починаючи з 2012 року, на даному об’єкті постійно виникають аварійні ситуації через обрушення його ділянок.

Аварії на колекторі – загроза масштабної катастрофи

У 2018 році в районі міської поліклініки сталося два обвали колектору. Тоді спеціалісти водоканалу були вимушені замінити понад 40 метрів труби.
У квітні цього року біля будинку № 34 по вулиці Студентська знов трапилось обвалення ділянки колектору довжиною близько 15 метрів. Тоді ремонті роботи тривали протягом тижня.
Для ліквідації аварії міське водопостачальне підприємство було вимушено залучати додаткову землерийну техніку, бо у самих такої немає.
Було ясно – порушення цілісності колектору призведе до неможливості пропускати каналізаційні стоки та засмічення каналізаційної насосної станції, якою перекачувалися стоки на очисні споруди.
У травні 2019 року відбулося обвалення каналізаційного залізобетонного колектора на території заводу «Краситель». Ліквідацією аварії займалося КП «РВУВКГ» (міський водоканал). Однак роботу аварійної бригади значно ускладнював великий обсяг стоків. Для ліквідації аварійної ситуації вирішили відключити подачу води.
Фактично колектор поставив всіх мешканців Рубіжного у стан заручників ситуації. У будь-який момент де завгодно могло виникнути провалення ґрунтів, а отже і дороги. Могла статися надзвичайна ситуація і дивно, що вона не сталася та не було жертв.
До речі, в сучасній історії міст України існує чимало прикладів, коли під землю, у буквальному сенсі слова, йшли машини, тролейбуси. Таке не одноразово траплялося і в Одесі, і в Києві, і в інших містах.
У такій ситуації міська влада Рубіжного за підтримки обласної прийняла єдине правильне рішення – негайно розпочати діяти, а саме: шукати шляхи та можливості для реконструкції колектору. Тим часом рух транспортних засобів на ділянці дороги по вулиці Студентська від вулиці Богдана Хмельницького до вул. Менделєєва було обмежено.

Звідки гроші?

Міська влада Рубіжного розробила проект та звернулася за допомогою до облдержадміністрації. Сума для міського бюджету – близько 30 мільйонів гривень виявилася непід’ємною. У Сєвєродонецьку рубіжан почули та вирішили підтримати – розпочалася ретельна та кропітка робота з підготовки документів.
Було складено тендерну документацію та проведено відкриті торги за проектом «Реконструкція каналізаційного колектору по вул. Студентська від вул. Менделєєва до вул. Померанчука м. Рубіжне». Замовником проведення робіт став Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської облдержадміністрації. Фронт робіт по вул. Студентська від вул. Менделєєва до вул. Померанчука підготувала місцева влада Рубіжного. Відповідно до тендерної документації, строк виконання робіт запланували із запасом: до 31.12.2019 року (це звичайна практика у підготовці та підписанні таких документів).
Підрядник може забезпечити дострокове завершення виконання робіт і здачу їх замовнику.
В результаті тендерних відкритих торгів переможцем була визнана організація ТОВ «Елітбудсервис».
Це підприємство має досвід проведення подібних робіт, але в значно менших масштабах. Варто зауважити, що згідно з договором головний підрядник може залучати інших субпідрядників.
Загальна протяжність нового колектору майже 900 метрів. Загальна вартість проведення робіт у рамках проекту – близько тридцяти мільйонів гривень. Гроші – з обласного бюджету.
Наразі роботи виконує приватний підрядник, якого було обрано за результатами тендерів у системі ProZorro. ТОВ «Елітбудсервіс» запропонувало суму – близько 28,5 млн гривень, з урахуванням повної реконструкції каналізаційного колектору та проведення робіт з благоустрою території.

В межах чинного законодавства згідно з будівельними нормами

Для інформації тих, хто завжди і всюди бачить «зраду-зрадоньку» – все відбувалося у межах чинного українського законодавства. Кваліфікаційні критерії та вимоги до переможця торгів установлені згідно із законом. Підрядник забезпечує виконання робіт згідно з календарним графіком їх виконання. Контроль замовника за якістю робіт, матеріалів, устаткування здійснюється згідно з нормативними вимогами. Оплата відбувається через державну казначейську службу. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів буде здійснено відповідно до чинного законодавства України. Підрядник гарантує досягнення об’єктом будівництва показників, визначених у проектній документації, та можливість експлуатації об’єкта відповідно до договору протягом 10 років після прийняття об’єкта замовником.

Що відбувається зараз?

Варто підкреслити, що робота підрядника залежить від співпраці с органами місцевого самоврядування, поліцією, дорожниками, іншими комунальними організаціями. Чому? Все просто – кожен має внести свою лепту у спільну справу. Це було важливо і під час підготовчих робіт і зараз, коли роботи закінчуються та постає питання щодо впорядкування та благоустрою території.
Директор ТОВ «Елітбудсервіс» Микола Замятін розповів подробиці проведення робіт.
За словами Миколи Замятіна, старий колектор поки що використовується, але відбувається поступове підключення абонентів до нового колектору, наприклад міської лікарні. Загальна протяжність нового колектору майже 900 метрів. Вже зробили шість колодязів, йде підготовка до горизонтального буріння (на глибині 6 метрів) та прокладка пластикової труби, яка не піддається корозії.
«Фактично ми почали працювати з середини липня. Дотримуємося календарних строків. Співпрацюємо та відчуваємо істотну підтримку з боку місцевої влади. Хотілося б швидше, але зі свого боку ми робимо все належним чином. Хочу ще раз підкреслити роботи дуже складні – горизонтальне буріння на глибині 6 метрів. Ми не знаємо, що нас може чекати далі – печера, вимоїна. Якщо все буде йти добре, то до кінця жовтня плануємо завершити весь комплекс робіт з реконструкції колектору, – розповідає Микола Замятін, – Зараз на роботах безпосередньо на об’єкті задіяно близько 20 осіб. Під час благоустрою та облаштування території, укладання плитки кількість робітників збільшиться. Нас не лякає складність проведення робіт, бо маємо потужну техніку, в тому числі імпортного виробництва».

«Спецтехніка є, підготовлені спеціалісти є»

За словами Миколи Ігоровича підрядник має спецтехніку (якої, до речі, немає у відповідних рубіжанських служб) – екскаватори, бульдозери, автогрейдери, автомобiлi бортовi, самоскиди, крани на автомобiльному та гусеничному ходу, автонавантажувачi, установки горизонтально спрямованого буріння, машини свердлильнi електричні, і дуже важливе обладнання – апарати для стикового зварювання полiетиленових труб діаметром до 630 мм (працює від пересувної електростанції).
«Ми – молода компанія, якій три роки, але наші працівники мають відповідний досвід проведення інженерних робіт, у тому числі щодо зварювання пластикових труб великого діаметру. Вчимося у субпідрядників, яких залучили до робіт із горизонтального глибинного буріння» – розповідає Микола Замятін.
Микола Ігорович розповів і про проблеми, які виникають під час проведення робіт, головна з них — самі рубіжани.
«Скажу відверто, нам заважають машини, які порушують правила об’їзду. Зрозуміло, коли це «швидка» їде до лікарні. А ось що робити з таксистами? Ми перепрошуємо всіх мешканців Рубіжного за тимчасові труднощі. Зі свого боку хочу ще раз підкреслити, ми зробимо все належне для того, щоб прискорити виконання робіт. Проте, не на шкоду якості самих робіт» – зауважив Микола Замятін.

Підтримка обласної влади

Днями Рубіжне відвідав голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Віталій Комарницький. По-перше, він перевірив стан відновлення міського парку, а по-друге, хід робіт на відбудові колектора. Віталій Комарницький жваво цікавився тим, як ведуться роботи, які виникають проблеми, чим допомогти. Судячи з розмов з керівництвом міста, а також із підрядниками-будівельниками, очільник Луганщини залишився задоволеним ходом виконання робіт. Отже, з боку обласної влади підтримка є, у перекладі на просту, звичайну мову – «Гроші з обласного бюджету є, і далі будуть. Працюйте!».

Коли готувався матеріал…

Коли готувався матеріал, стало відомо про зміни у керівництві Рубіжного. Як там буде – покаже час, але поки що реконструкція каналізаційного колектору по вулиці Студентська залишається викликом будь-якій місцевій владі, будь-яким керманичам.