На дороги Луганщини уряд виділив півмільярда гривень

2018 рік для України ознаменувався масштабним ремонтом доріг. Уряд системно підійшов до вирішення проблеми. І це не тільки збільшення фінансування, але й перерозподіл відповідальності за якість доріг державного і місцевого значення, посилення контролю за якістю будівництва та ремонту доріг, підвищення безпеки дорожнього руху.
Рух до поліпшення ситуації з дорогами розпочато й на Луганщині.

Де і скільки ремонтують
У 2017 році проведені ремонтно-будівельні роботи 22,2 км доріг Луганщини на загальну суму 180,4 млн грн. Серед них – капремонт автодороги Т-13-02 (КПП «Танюшівка» – Старобільськ – Бахмут) протяжністю 108,9 п. м, поточний середній ремонт 13 км траси Н-26 (Чугуїв – Мілове) через Старобільськ та 2 км автошляху Р-66 (КПП «Дьоміно-Олександрівка» – Сватове – Лисичанськ – Луганськ).
У 2018-му на будівництво та ремонт доріг Луганської області виділено майже в три рази більше коштів, ніж торік – 480,8 млн грн. Наразі завершується капремонт шляхопроводу автодороги Н-32 (Покровськ – Бахмут – Михайлівка) протяжністю 40 п. м, поточний середній ремонт 11,9 км траси Н-26 та 3,5 км автошляху Р-66.

Сказав – зробив
Ще на початку весни, під час виступу на засіданні уряду, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман сказав: «Цього року роботи будуть найбільш масштабними за всю історію незалежності. У тому числі значні гроші передбачені на ремонт регіональних доріг». Сказав – і дійсно зробив. У 2018-му уряд виділив на ремонт доріг місцевого значення у чотири рази більше грошей, ніж будь-коли до цього – 11,5 мільярдів гривень.
Ще більше оптимізму додає той факт, що наступного року фінансування ремонту місцевих доріг продовжиться. Так у проекті бюджету-2019 в цілому на українські дороги передбачено виділення 55 мільярдів, з яких 17 млрд грн заплановано витратити саме на місцеві дороги. Уряд планує на 1 млрд грн збільшити фінансування програм забезпечення безпеки дорожнього руху (за рахунок Державного дорожнього фонду). Загалом на це виділено 2,5 млрд грн.

Звідки гроші
Щоб зрозуміти, яким чином уряду вдалося акумулювати гроші на таке масштабне оновлення дорожнього покриття, давайте трохи згадаємо історію. Загальна протяжність українських доріг становить 170 тисяч км. Станом на 2016 рік понад 90% з них були визнані такими, що не відповідають нормам. Причинами таких показників стало не тільки хронічне недофінансування робіт (майже 10 років будівництво і капремонти у країні майже не проводились). Тотальна корупція при розподілі державних фінансів разом з низькою якістю виконання робіт не давали шансу українським дорогам на справжнє оновлення.
У першому півріччі 2016 року були розблоковані рахунки Автодору, що дало змогу провести ключові тендери. Тоді в Україні оновили перші 900 км доріг. Наступного року ця цифра виросла більш ніж вдвічі – до 2100 км.
І ще двома важливими каталізаторами змін стало втілення в життя реформи фінансової децентралізації і створення Дорожнього фонду.
«Ми заклали фінансові основи подальшого розвитку. Це, насамперед, можливості децентралізації, яка дозволяє наповнювати місцеві бюджети, а отже, фінансувати дорожні проекти на місцях. А також Дорожній фонд, який забезпечує гарантоване, прогнозоване фінансування», – сказав Гройсман.

Фінансування і контроль по-новому
Раніше кошти на ремонти доріг виділялись в «ручному режимі», на кшталт: «цьому дам, а цьому не дам». Саме тому деякі дороги не ремонтувались десятиліттями. Відтепер же місцева влада не має потреби ходити з протягненою рукою і випрошувати кошти на ремонт місцевої дороги у держави: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту. З цього року Укравтодор відповідальний тільки за ремонт і утримання доріг державного значення. А кошти для ремонтів доріг місцевого значення передаються на місця через Дорожній фонд.
Це покладає і відповідальність на місцеву владу. Кошти на ремонти на місцях тепер є. Головне – щоб роботи виконувались якісно. Місцева влада має звітувати перед своєю громадою – що, як і за кільки відремонтували.
Що стосується якості ремонту загальнодержавних доріг, то Укравтодор зробив жорсткішими вимоги до підрядників: тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше 5 років, на капітальний – не менше 10 років. А впровадження системи ProZorro дозволило проводити усі тендери відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт. «За 5 років ми маємо з’єднати якісними дорогами усі обласні центри України», – заявив Володимир Гройсман. І планомірне виконання Урядом цієї амбіційної мети ми вже можемо бачити.