Музей – це не щось статичне. Він, як людина, дихає, живе, розвивається

Хтось скаже, що нині в музеї ходити не модно, адже все можна побачити і прочитати в Інтернеті. Навіть розробили спеціальні 3D-тури, коли, не виходячи зі своєї оселі, подорожуєш цікавими місцями. Але відчути подих історії, доторкнутися до неї, пройнятися цією атмосферою можна лише помандрувавши музейними залами, де гулка луна і запах минулого зустрічають відвідувачів. Музей — це не тільки історія минулого, тут представлене і наше сьогодення. Один із напрямів роботи — пропагування сучасної творчості талановитих рубіжан і не тільки…

Напередодні Нового року в КЗ «Міський музей» відбулося відкриття виставки живопису «Зимові янголи Різдва». У ній взяли участь 30 учнів студії образотворчого мистецтва «Світанок» (керівник Наталія Гавришова) і 7 учнів СШ I-III ступенів №7, де Наталія Федорівна також викладає образотворче мистецтво. Родзинкою відкриття став тіньовий театр #снебабусины, підготований аніматорами «Світанку» Антоном і Світланою Зінченками. Саме ця подружня пара є ініціаторами виникнення творчого центру. Антон і Світлана в минулому працювали бухгалтерами, а зараз докладають свої зусилля, щоб маленькі відвідувачі цікаво, весело та з користю проводили дозвілля. І це їм вдається.
Завідуюча виставками музею Світлана Дарашкевич на відкритті експозиції розповіла про православне та католицьке Різдво, як його святкують. Цю історію доповнили картини на зимову тематику. Окрім цього, на виставці були представлені натюрморти, пейзажі, сюжетний живопис, анімалістика в дитячому баченні. Відомо, що дорослі майстри рідко торкаються цієї теми, але діти – сміливі, вони нічого не бояться. Усі роботи дуже різноманітні. Кожна картина має своє емоційне забарвлення, передає настрій і характер. Песики, котики, тигри, жирафи, що красуються на стінах, надзвичайно схожі на справжніх, тому навіть не віриться, що їх намалювали ще маленькі, але такі перспективні дітлахи. Оздоблення зали також викликає захоплення. Всього на виставці було представлено 104 роботи.
Крім дитячих робіт, котрі були представлені 25 грудня, у рамках даної експозиції пройшла перша персональна виставка Наталії Гавришової. Після закінчення Луганського художнього коледжу дівчина продовжує створювати справжні витвори мистецтва та передає свої знання і досвід молодому поколінню. Вона працює в різних техніках і жанрах: пише картини аквареллю, гуашшю, займається масляним живописом, деколи поєднує декілька стилів, малює на дошках. Також не залишає її байдужою тема балету та міські пейзажі. Якщо подивитися на одну з її робіт, можна помітити як вдало поєднуються архітектурні споруди, люди, машини зі станом природи. Здається, що ми переносимося в це місто і блукаємо його вузенькими вуличками.
Мені випала можливість поспілкуватися з талановитою художницею, котра більшу частину вільного часу приділяє своїй улюбленій справі: навчає дітей малюванню в образотворчій студії «Світанок».
«Я дуже рада, що маю причетність до творчого центру. «Світанок» відкрився у серпні 2016 року. Ми починали свою роботу з трьома учнями, зараз нас вже 44. Я працюю з дітьми вже 2,5 роки, в основному, ми малюємо гуашшю. Дехто каже, що з дітьми складно працювати. Хочу заперечити: у нас панує така дружня і тепла атмосфера, ми настільки занурюємося в процес, що час занять пролітає непомітно. Юним художникам подобається займатися малюванням. До того ж вони часто беруть участь у міських виставках. В такі моменти я дуже пишаюся їхніми успіхами. Ще приємно, коли надихнувшись творчістю своїх дітей, братів, сестер, і батьки учнів відвідують заняття разом з ними. Мені, як викладачу, дуже хотілося б, щоб мої вихованці продовжували займатися улюбленою справою, неодмінно вступили б до ВНЗ і пронесли свій талант через все життя», — розповіла Наталія Федорівна.
На початку нового року, 3 січня, у музеї відбулося ще одне відкриття виставки під назвою «Різдво у «Рідній садибі». Директор КЗ «Міський музей» Ольга Старікова та молодший науковий співробітник Тетяна Ямполь привітали гостей в залі, де було представлено частину унікальної етнографічної колекції музею — вишиті рушники і реманент, кераміка і предмети побуту, одяг і сакральне мистецтво. Прикрасою заходу стала театралізація побутових українських традицій напередодні та під час Різдва, талановито відтворених сімейним подружжям Болотіних і їх помічниками – Оленкою та Тимофієм. Вони докладно і цікаво розповіли, як саме прийнято було в українській родині готуватися до Святвечора, як накривати святковий стіл, поводити себе під час вечері і приймати віншування. Дуже зворушливим моментом свята стала дитяча коляда, виконана вихованцями ДНЗ № 3 «Барвінок». Гості залюбки підспівували маленьким акторам, вітаючи один одного з Різдвом Христовим і бажаючи всім щастя-здоров’я.
А на першому поверсі закладу працівники музею влаштували виставку різдвяної поштівки кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Слід зазначити, що співробітники музею — це люди, котрі дійсно люблять свою роботу і поєднують в ній багато інших професій. Працюють вчителями, даруючи дітям цінні знання; декораторами, оформлюючи виставкові зали; організаторами неймовірних театралізованих вистав.
Музей — це не просто приміщення, де треба розмовляти впівголоса, тихенько ходити і роздивлятися експонати за вітринами… Це — величезний світ, де зберігається найголовніший скарб людства – пам’ять. Музей – це жага доторкнутися до сивої давнини, пізнати себе та своє коріння. У цьому закладі тлінне, земне, недовговічне, наче виривається з полону часу, і, зберігаючи вкладену в нього життям енергію, наближається до вічного.
Рубіжанський музей, який знаходиться за адресою проспект Переможців, 21, завжди радий вітати гостей! Обов’язково зазирніть сюди, де поєднані історія і
сьогодення…

Вікторія Ряполова