Місцева влада та співвласники багатоквартирних будинків: потрібне партнерство

У приміщенні Рубіжанської міської ради 25 вересня відбулася зустріч голів ОСББ (об’єднань співвласників багатоквартирних будинків) із Світланою Коваль, спеціалістом з розвитку громад в Луганській області, координатором проєкту HOUSES.
Світлана Коваль вже тривалий час співпрацює з ОСББ Луганщини, в тому числі Рубіжного, надаючи консультативну та іншу допомогу. Співпраця відбувається в рамках проєкту ЄС/ПРООН «HOUSES» (Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків з метою впровадження сталих енергоефективних рішень).

Цього разу на зустрічі був присутній Денис Жердєв, начальник Управління житлово-комунального господарства Рубіжанської міської ради.
Мова пішла про те, як саме ОСББ мають співпрацювати з органами місцевого самоврядування (в нашому випадку – з Рубіжанською міською радою та її виконавчим комітетом).

Прагнути до партнерства

Спілкування Світлана Коваль почала із запитання, адресованого головам ОСББ: чим для вас є місцева влада?
Судячи з більшості відповідей, співвласники багатоквартирних будинків чекають від влади в першу чергу фінансової та інформаційної підтримки.
Правду кажучи, більша частина того, що голови ОСББ говорили про взаємодію із місцевою владою, зводилася до претензій. У тому числі й з приводу того, що в місті не працюють програми щодо підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Голови ОСББ підкреслювали, що в більшості випадків не отримують від місцевої влади того, на що очікують.
Світлана Коваль зауважила, що ані представники влади, говорячи про ОСББ, ані представники ОСББ, говорячи про місцеву владу, не вживають слова «партнери». І це не є добре.
— Насправді ваші стосунки мають бути партнерськими, – підкреслила експерт. – Образно кажучи, при зустрічі ви повинні обійматися й цілуватися.
З одного боку, це, безумовно, жарт. З іншого ж – Світлана навела приклад Кремінної, де міський голова при зустрічі з представниками ОСББ кожному тисне руку, в кожного питає, кому яка потрібна допомога, й тут же каже, що вже встиг зробити для того чи іншого ОСББ.

Інтегруватися в загальноукраїнську спільноту

На зустрічі йшла мова й про те, що саме в Луганській області створено найменшу кількість ОСББ в Україні.
Світлана Коваль акцентувала увагу присутніх на кількох моментах. По-перше – націлювала на інтеграцію в загальноукраїнську спільноту:
— Требі спілкуватися з представниками тих ОСББ, які є успішними на сьогодні, які можуть поділитися з вами передовим досвідом.
По-друге, Світлана підкреслила, що цілу низку проблем представники ОСББ зможуть вирішити, якщо будуть частіше звертатися до депутатів міської ради. Від одного з присутніх прозвучала фраза «…депутат же ж тут ні при чому», і Світлана Коваль на неї відповіла:
— Якщо депутат і «ні при чому», то він може вплинути на ту людину, яка «при чому».
Багато уваги експерт приділила тому, як отримати вигідні кредити та співфінансування на енергозбереження.
Про це та про інші аспекти роботи ОСББ – в наступних випусках «Рубіжанських новин».