Медична реформа у Рубіжному: проблеми та перспективи

Журналістів познайомили з ходом реформування медичної галузі,
показали відбудову терапевтичного корпусу та територію медичного містечка

«Рубіжанські новини», як головне видання територіальної громади, завжди інформує про актуальні, злободенні проблеми нашого життя. Ми намагаємося говорити про складні проблеми доступною, простою мовою. Наша мета — неупереджено та зрозуміло пояснювати читачам, що відбувається, чого очікувати далі.
Сьогодні поговоримо про головне — про здоров’я та… гроші. Саме так, бо про що б ми не говорили, про що б не думали, ці речі справді найголовніші та пов’язані між собою. Дійсно так, бо поліпшення стану здоров’я містян залежить від реформ, а хід реформування медичної галузі — від грошей.

«Рубіжанські новини» не раз розповідали про те, що дасть реформа «пересічним громадянам»? Наразі з’явився новий інформаційний привід. «Стан реалізації медичної реформи в місті Рубіжне» – саме таку назву мав медіа-день, який відбувся у Рубіжному у суботу, 11 січня 2020 року. Його учасниками стали місцеві журналісти, керівництво закладів охорони здоров’я, очільники міста, представники Департаменту масових комунікацій Луганської облдержадміністрації — обласної військово-цивільної адміністрації.
Зустріч відбулася у Рубіжанській лікарні.

Головна мета заходу – забезпечення прозорості та відкритості діяльності органів місцевого самоврядування. Це має стати новим форматом спілкування влади та засобів масової інформації.
Зі свого боку маємо зауважити, що наша журналістська мета — не піар влади як такої, а використання подібних інформаційних приводів для прискіпливого аналізу діяльності влади, висвітлення проблем та перспектив розвитку міста. Людям замало сухих інформаційних повідомлень. Читачі газети «Рубіжанські новини» хочуть і мають право знати більше.

В Україні триває медична реформа
Міністерство охорони здоров’я, яке відповідає за її розробку та впровадження, декларує, що метою є підвищення якості медичних послуг, які отримують пацієнти, та забезпечення гідної заробітної плати для лікарів. Для цього потрібно чимало: і перехід на міжнародні стандарти лікування, і перерозподіл навантаження між різними ланками медичної допомоги, і нові навчальні програми для підготовки студентів-медиків, і системна просвітницька робота з пацієнтами, і багато іншого. Усі ці зміни потребують фінансового забезпечення.
Оскільки суттєво збільшити витрати на охорону здоров’я з Державного бюджету неможливо, основою реформи є зміна принципу фінансування: більше коштів отримуватимуть ті, хто більше і якісніше працює. Замість того, щоб утримувати заклади охорони здоров’я через розподіл субвенції між органами місцевого самоврядування, які є власниками закладів охорони здоров’я, держава перейшла на оплату наданих медичних послуг безпосередньо закладам. Принципова різниця в тому, що до реформи заклади фінансувалися залежно від кількості ліжко-місць, медичного персоналу тощо, а після реформи – в залежності від того, хто і скільки надав реальних послуг.

Реформування «первинної ланки»
Роман Михайлович Пиж — головний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської міської ради – був першим спікером.
Роман Михайлович нагадав, що первинна медико-санітарна допомога надається лікарями загальної практики та/або сімейними лікарями (терапевтами). Реформування системи фінансування охорони здоров’я в Україні передбачає наявність безкоштовних видів медичної допомоги, які включають екстрену медичну допомогу, паліативну медичну допомогу, допомогу породіллям і первинну медичну допомогу. У Рубіжному цим опікується «Центр первинної медико-санітарної допомоги».
Варто нагадати, що Роман Пиж довгі роки працює у системі охорони здоров’я Рубіжного. Він приїхав на Луганщину у 80-роки минулого сторіччя після закінчення Івано-Франківського медичного університету, з того часу працює для мешканців Рубіжного. Його неодноразово обирали депутатом міської ради.
Роман Михайлович розповів про хід реалізації первинної ланки. За словами Романа Пижа, реформування первинної медичної допомоги йде згідно з наміченими цілями та завданнями.
Що вдалося зробити безпосередньо у Рубіжному за 2018-2019 роки?
По-перше, відбувся процес підписання декларацій. Відповідно до національної програми «Лікар для кожної сім’ї», рубіжани мали можливість підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Підписання декларації – це, фактично, форма заяви про те, що рубіжани обрали саме цього лікаря і цей заклад. Інформація про вибір лікаря міститься в електронній системі охорони здоров’я. Кількість декларацій визначає ту суму, яку отримає медичний заклад від Національної служби здоров’я України. Тобто, оплата за ваше обслуговування має надходити у цей медзаклад. Саме тому я згадав про гроші…
Декларацію з лікарями підписали близько 37 тисяч рубіжан, або 66 відсотків від загальної кількості населення. Яке навантаження на одного лікаря? Згідно з Порядком, оптимальний обсяг практики для сімейного лікаря складає 1 800 пацієнтів, терапевта – 2 000, педіатра – 900. До речі, декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви зможете укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. Однак лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів. Через скарги на лікаря договір може бути припиненим.
По-друге, відбулася автономізація закладу. Що це таке? Щоб скористатися перевагами реформи, заклади охорони здоров’я повинні були змінити свій статус: з бюджетних закладів чи установ реорганізуватися у некомерційні підприємства. Це потрібно, щоб новостворена Національна служба здоров’я України могла укладати з ними контракти, а заклади могли напряму отримувати кошти та вільніше ними розпоряджатися, в тому числі платити медичним працівникам більше, ніж передбачено тарифною сіткою.
Процес реорганізації у некомерційні комунальні підприємства називається «автономізацією». Він не передбачає зміни власності, тобто заклад після автономізації не стає приватним, а й далі належить територіальній громаді. Натомість змінюються правила, за якими заклад розпоряджається коштами: він набуває право отримувати прибуток й розпоряджатися ним, але лише в рамках своєї діяльності – надання медичних послуг пацієнтам (саме тому «підприємство», але «некомерційне»).
По-третє, відбулася комп’ютеризація Центру.
Ну, і нарешті, «Центр первинної медико-санітарної допомоги» отримав ліцензію та заключив Угоду з Національною службою здоров`я України.

Медики звільняються від паперової тяганини
Які основні зміни відбуватимуться далі, у 2020 та наступних роках. Роман Михайлович окреслив основні перспективи розвитку eHealth. Що таке eHealth? – електронна система охорони здоров’я (відома як eHealth) – інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією шляхом створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією, даними та документами в електронному вигляді.
А тепер скажу просто – медики звільняються від паперової тяганини, а пацієнтам не доведеться проводити експертизу нерозбірливого почерку лікарів і переказувати історію свого життя: коли робилися щеплення, які переніс захворювання тощо. eHealth це поступовий перехід до електронної медичної картки, до електронних рецептів. eHealth дозволить здійснювати фінансовий облік, контролювати забезпечення лікарень препаратами, це прозорість та захищеність персональних даних.
Електронна система охорони здоров’я сприятиме ліквідації корупційних схем, це важливий крок до медицини європейської якості.
Наскільки це реально у Рубіжному? – Поступово все запрацює і центральна база даних, і електронні медичні інформаційні системи, і автоматичний обмін інформацією, даними та документами. Діяльність електронної системи охорони здоров’я регламентує Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Електронна система охорони здоров’я буде постійно розвиватися. Зараз кілька функцій, з часом її функціональні можливості зростатимуть, з’являтимуться нові опції.
Окрім цього, у 2020 році продовжується дія урядової програми «Доступні ліки», за якою люди, що хворіють на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, бронхіальну астму, можуть отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою.
«Для чого змінюється система охорони здоров’я? Щоб кожен українець міг отримати якісну та доступну медичну допомогу. З минулого року держава почала фінансувати медзаклади за принципом «гроші йдуть за пацієнтом», тобто оплачувати надання допомоги конкретному пацієнту. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України» – підкреслив Роман Михайлович Пиж.

Початок реформи «вторинної ланки»
Медична реформа стартувала з первинної ланки меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Наступний етап – реформування «вторинної ланки». Про це журналістам розповів наступний спікер – директор комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня», депутат міської ради Едуард Кравченко.
Маю зробити нагадування. У минулому році Едуард Анатольович докладно розповідав нашому кореспонденту як буде проходити реформування вторинної ланки у Рубіжанській лікарні. Якщо у вас буде час і ви зацікавлені знати більше, то я раджу почитати наступні матеріали у газеті «Рубіжанські новини» «Едуард Кравченко: «Попереду у нас багато роботи! І ми до неї готові» (18 жовтня 2019 року) та «Едуард Кравченко про реформу вторинної ланки» (25 жовтня 2019 року).
«Рубіжанські новини» – газета, яка завжди поруч, видання, яке завжди тримає руку на пульсі нашого сьогодення. А зараз я кратко розповім про виступ Едуард Анатольович під час зустрічі з журналістами.
За словами Едуарда Кравченко, основні зміни, передбачені трансформацією системи охорони здоров’я можна розбити по пунктам.
Впровадження державного гарантованого пакета медичної допомоги. Державний гарантований пакет медичної допомоги (програма медичних гарантій) включатиме доволі широкий спектр амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги, а також лікарських засобів. Вартість відповідних послуг буде повністю оплачена Національною службою здоров’я України.
Єдиний національний закупник медичних послуг. Національна служба здоров’я України — центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медреформи «гроші йдуть за пацієнтом» — оплачує вартість реально наданих медичних послуг.
Запровадження принципу «гроші ходять за пацієнтом. Медичні заклади мають перетворитися на автономні суб’єкти господарської діяльності, що отримуватимуть оплату за результатами своєї діяльності, тобто за фактично надану ними пацієнтам медичну допомогу. З 2020 року заклади всіх рівнів медичної допомоги переходять на фінансування через Нацслужбу.
Автономізація постачальників медичної допомоги. Національна служба здоров’я України діятиме в інтересах пацієнтів (платників податків) як третя сторона-платник, а заклад охорони здоров’я або індивідуальний лікар приватної практики виступатимуть як постачальники послуг.
Запровадження системи e-Health. Застаріла паперова звітність піде в небуття. Всю медичну документацію буде переведено в електронний вигляд.
Програма «Доступні ліки» буде продовжена.

Головний принцип – «гроші йдуть за пацієнтом»
Рубіжанська центральна міська лікарня надає вторинну медичну допомогу. У своєму складі має 12 стаціонарних відділень по 17 лікувальним профілям. Рубіжанська лікарня десятки років історично надає медичну допомогу мешканцям Кремінського, Сватівського районам. За словами Едуарда Кравченка, з 2020 року медреформа охопить і «вторинну ланку». Рубіжанська центральна міська лікарня буде повністю переходити на нову модель фінансування – фінансування за принципом: «гроші йдуть за пацієнтом». Лікарня почне отримувати фінансування в залежності від об’єму наданих послуг згідно з договором, який вона укладе з Національною Службою здоров’я України (НСЗУ). Вартість послуг буде визначатися відповідно до тарифу надання медичних послуг. Таким чином, з 2020 року Рубіжанскька центральна міська лікарня більше не буде отримувати фінансування по медичній субвенції – НСЗУ буде оплачувати її роботу в залежності від кількості проведених консультацій і пролікованих випадків.
Серед переваг автономізації, на думку Едуарда Кравченка, є те, що в автономізованному закладі легше змінити структуру затрат. Це важливо для зниження собівартості кожної медичної послуги. НСЗУ буде проводити оплату по єдиному тарифу для всієї країни.
Серед інших переваг автономізації – скасовується тарифна сітка, розподіл ставок та погодження призначень в закладі з засновником. Тобто, фінансова автономія закладу призведе до того, що грошей на рахунку лікарні стане більше. Рівень зарплат у лікарні істотно зросте.
Нагадаємо, наразі підготовлено перспективний план розвитку лікарні у найближчі 5 років. Едуард Кравченко вважає всі плани та зміни реальними, їх можна втілити у життя завдяки медичної реформі.
Нова модель фінансування дозволить усі гроші перенаправляти на відновлення та збереження здоров’я конкретної людини. Реформа забезпечить максимально можливий фінансовий захист здоров’я кожного громадянина України.
Едуард Анатолійович додав, що з 1 квітня цього року запрацює новий механізм фінансування – усі лікувально-діагностичні процедури будуть фінансуватися наступним чином: 60 відсотків – так звана глобальна ставка (субвенція з державного бюджету) і 40 відсотків – за пролікований випадок.
Щодо першочергових завдань Едуард Кравченко назвав придбання комп’ютерів та програмного забезпечення для Рубіжанської лікарні, створення сайту лікарні. Едуард Кравченко впевнений, що «кінцева мета – це перетворення лікарні старого зразка у лікарню сильну, спроможну, конкурентну, ефективну, завдяки доступним економічним механізмам через впровадження медичної реформи вторинної ланки».

Про кадри та співпрацю з ЛДМУ
Рубіжанська лікарня є клінічною базою для Луганського державного медичного університету, студенти та інтерни займаються майже у всіх відділеннях лікарні, а це вже життєве поєднання науки та практики.
За словами начальниці управління охорони здоров`я Рубіжанської міської ради Наталії Янко, ще з 2012 року існує програма державних замовлень щодо навчання у ЛДМУ студентів за рахунок міського бюджету. Наразі у лікарні працює двоє інтернів, які навчалися за такою програмою.
Проте, на сьогоднішній день лікарня потребує молодих кваліфікованих спеціалістів, проте інтерни не залишаються працювати у Рубіжному після отримання дипломів. Проблему можна було б вирішити шляхом надання житла молодим спеціалістам.
Між тим, секретар Рубіжанської міської ради Анатолій Бусєнков зауважив, що для цього немає нормативно-правових підстав.
Слова Анатолія Бусєнкова виглядають дивними, і як зауважили журналісти, там де влада має бажання поліпшити стан справ, там вона знаходить можливості. Так, наприклад, житло було надано молодим лікарям у Троїцькому та Сватовому.

Про гроші
Завершився «Медіа-день» відвідуванням терапевтичного корпусу Рубіжанської центральної міської лікарні, на відбудову якого та на впорядкування території медичного містечка з обласного бюджету виділено 70 млн гривень за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, 10 відсотків від суми як співфінансування проєкту внесла Рубіжанська міська рада (сім мільйонів гривень).
На території вже встановили новий паркан, світильники, лавки.
На будівлі терапевтичного корпусу зробили новий дах, утепляють стіни, встановлені нові пластикові вікна, тощо. Саме зараз повним ходом йде ремонт хірургічного відділення. Щоденно на відбудові працює до 50 будівельників. Замовником робіт виступає Луганська обласна державна адміністрація, підрядника було обрано через систему державних закупівель «Прозоро».
За словами Анатолія Бусєнкова, надання якісних медичних послуг є одним із пріоритетів діяльності місцевої влади. Сьогодні в місті працює декілька програм, які спрямовані на покращення медичних послуг. Це Програма забезпечення лікарськими засобами, дитячим харчуванням для спеціального дієтичного споживання певних категорій населення міста Рубіжне на 2019 – 2020 роки, Програма з міського замовлення на навчання лікарів – інтернів в ДЗ «Луганський державний медичний університет на 2019 – 2021 роки, програми розвитку «Охорона здоров’я» м. Рубіжне на 2018-2020 роки, програма лікування дітей міста Рубіжного з рідкісними (орфанними) захворюваннями на 2018 – 2020 роки.

Незручні запитання
Завдання журналістів – завжди підтримувати справедливість, у тому числі, через незручні запитання до влади. Під час медіа-дня, журналісти нагадали секретарю Рубіжанської міської ради Анатолію Анатолійовичу Бусєнкову про ганебний вчинок міського депутата. Як відомо, наприкінці серпня 2019 року депутат Валерій Юрійович Харчук записав і оприлюднив в соціальних мережах відео-звернення у якому він обізвав лікарів «бюджетними присосками». Депутат Валерій Харчук нецензурно лаявся та обзивав місцевих медпрацівників. Це відео-звернення образило не тільки персонал Рубіжанської лікарні (тут працює більше 700 співробітників), але й багатьох мешканців Луганщини, про цей вчинок повідомили всеукраїнські ЗМІ.
Анатолій Бусєнков повідомив журналістам, що поведінка депутата Харчука була обговорена на засіданні депутатської комісії. Проте на момент зустрічі у рамках медіа-дня, жодних публічних вибачень не було ані від Валерія Харчука, ані від Рубіжанської міської ради.
І ось вперше секретар Рубіжанської міської ради Анатолій Бусєнков публічно висказав своє обурення діями Валерія Харчука, він засудив його поведінку та приніс вибачення медичним працівникам та всім мешканцям Луганщини.