Луганщина у вогні

З 30 вересня Луганщина охоплена лісовими пожежами

Тільки 30 вересня, як повідомляв Сергій Гайдай, голова Луганської обласної державної адміністрації, було зафіксовано 85 пожеж, з них того ж дня ліквідовано 42. Протягом тижня ці цифри постійно оновлювалися: у деяких районах пожежу вдавалося локалізувати й загасити, тим часом в інших місцях виникали нові осередки займання.
Луганською обласною державною адміністрацією 30 вересня був сформований обласний оперативний штаб із надання допомоги тим, хто постраждав внаслідок пожеж.
Загалом вогнем були охоплені ліси на території Станично-Луганського, Новоайдарського, Старобільського районів та поблизу міста Сєвєродонецьк.
Станом на 6 жовтня гасіння пожеж тривало. З 10 основних осередків пожеж лісових масивів, очерету та сухої рослинності 8 осередків було ліквідовано, 2 – локалізовано.
За попередніми оцінками ДСНС, орієнтовна площа, пройдена вогнем, складає понад 20 тис. га.
Щодо загиблих – як повідомляється на сайті ГУ ДСНС України в Луганській області, під час ліквідації лісових пожеж виявлено тіла 11 осіб. З них троє загинули внаслідок отруєння продуктами горіння, одна людина померла від отриманих опіків, троє – внаслідок серцевих нападів. Щодо ще чотирьох загиблих – причина їх смерті встановлюється.
Постраждало 19 осіб, у тому числі 3 співробітники ДСНС.

Нікуди повертатися

Під час гасіння пожеж силами штабу, створеного при Луганській ОДА, ДСНС, поліції та волонтерів з різних населених пунктів області було евакуйовано 150 осіб. Частину евакуйованих розмістили в себе родичі та близькі. Решту розмістили в школах Сєвєродонецька, а згодом переселили до гуртожитку одного з Сєвєродонецьких училищ. Станом на 5 жовтня тут перебувало 22 особи від 5 до 85 років.
Більшості з них повертатися нікуди.
Журналіст «Рубіжанських новин» поспілкувався з тими, кого розмістили в гуртожитку училища.

Сергій Бакшеєв

Валентина Іванівна з п’ятирічною онукою

Денис Метелкин виконує в гуртожитку функції коменданта і стежить за порядком. Він з дружиною встиг скласти частину речей в сумки і вивезти їх

Ніна Антонівна

У декого з них – як, наприклад, у Сергія Бакшеєва, який мешкав у селі Воронове, – згоріло все. Сергієві за 60, жив він на пенсію та на те, що заробляв дрібними сільськими підробітками: копав городи, пас корів тощо. Хату в селі винаймав – власного житла чоловік не має. Після пожежі його майно легко вміщається на підвіконні: старий будильник, чай та радіоприймач. Ще чоловік встиг врятувати телевізор. Відніс його до друзів у Сєвєродонецьку. Він – один із тих, кому абсолютно нікуди повертатися й абсолютно ні на кого розраховувати, щоб вирішити свою проблему.
Нікуди повертатися й Ніні Антонівні Дашевській з онучкою та зятем. Жінці скоро виповниться 85 років. За її словами, за все своє життя нічого страшнішого, ніж ця пожежа, вона не бачила.
Про отримання компенсації чи будівництво житла на місці того, яке забрав вогонь, Ніна Антонівна ще навіть не думала. Не думали про це й онучка з чоловіком. До речі, в цієї сімї згоріли документи на житло та на землю (власні паспорти встигли врятувати). Щоправда, очільник Луганської ОДА Сергій Гайдай запевнив, що навіть при наявності проблем із документами люди отримають допомогу.

Матеріальні збитки фіксують сільські голови

Голова обласної державної адміністрації Сергій Гайдай та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 2 жовтня оглянули зруйновані унаслідок лісових пожеж домогосподарства та поспілкувалися з місцевими жителями, зокрема, у селі Сиротине поблизу Сєвєродонецька.
Пізніше вони поспілкувалися з евакуйованими людьми, які втратили свої домівки.
— Необхідні кошти з резервного фонду державного бюджету будуть виділені безпосередньо після підрахунку збитків. По 300 тисяч гривень люди отримають за зруйнований будинок, по 200 тисяч гривень виплатять сім’ям, родичі яких загинули внаслідок пожежі, по 50 тисяч гривень – за частково зруйнований будинок, по 20 тисяч – за втрати у господарстві. Також очікуються виплати з обласного резервного фонду, – наголосив Денис Шмигаль.
– Навіть якщо у вас є проблеми з оформленням документів – не введений в експлуатацію будинок чи хтось не вступив у спадщину – сільський голова приходитиме до кожного, хто постраждав, і фіксуватиме збитки. Загальні втрати по всіх населених пунктах передаватимемо для оформлення виплат. Також міжнародні організації готові надати Луганщині будівельні матеріали – саме на цьому наполягли ми, – запевнив голова облдержадміністрації Сергій Гайдай, спілкуючись з жителями Сиротиного.
Очільник області координує дії голів усіх постраждалих від пожежі районів та населених пунктів щодо пришвидшення оформлення документів для підрахунку збитків.

Підготувала Юлія САБАЄВА
Фото автора