Кудряшівка: чим живе сільська бібліотека

Поки сучасне суспільство формує нові тренди, придумує нові поняття та слова на кшталт «громадський простір» чи «хаб» замість традиційно-звичного «бібліотека», Валентина Гребінюк просто працює. Працює в бібліотеці. Загалом – понад 40 років. У бібліотеці села Кудяшівка – 38.
Вона практично ніколи не залишається в бібліотеці на самоті.
Кореспондент «Рубіжанських новин» побував тут однієї з липневих субот (а це пора канікул та відпусток) і побачив таку картину…

Двоє дітей шкільного віку, хлопець та дівчинка, складають пазли. Ввічливо вітаються. З будь-якого питання кличуть «тьотю Валю».
Заходить хлопець-під-літок. Чемно вітається, просить дозволу сісти за бібліотечний комп’ютер (тут вже давно є безкоштовний wi-fi). Знаходить відео на кулінарну тематику й дивиться сюжети про приготування різних страв. Згодом переходить у вестибюль Будинку культури (саме в ньому розташована бібліотека) та виходить в Інтернет уже з власного телефону, передивляючись освітній серіал «Про кібербулінг для підлітків» проєкту Дія. Цифрова освіта, де вже розміщується більше 50 освітніх серіалів із цифрової грамотності. А місце за комп’ютером «окуповують» діти, які дивляться мультики…
Тим часом до бібліотеки заходить чоловік середнього віку. Він залишає Валентині Олександрівні прочитане (судячи з усього, читали всією родиною: тут тобі й газети на політичні теми, й дитячі журнальчики, й жіноча періодика). Чоловік обіцяє зайти за кілька годин. І Валентина Олександрівна вже знає, що варто запропонувати йому та його родині.

Усе свідоме життя – в бібліотеці

Досвід Валентини Гребінюк підтверджує: сучасні українці усе-таки читають. У вік діджиталізації (ох і слово…), у 2021 році, у часи нанотехнологій та гаджетів, електронних книг та «решебників» – люди усе ж таки читають. Читають газети й книги, класичні й сучасні, «вичитані», затерті й абсолютно нові, тільки-но з друкарні…
Валентина Олександрівна Гребінюк – завідувачка Кудряшівської бібліотеки. Це – офіційно. А насправді, неофіційно, вона тут і психолог, і довідкове бюро в одній особі, і педагог, і культпрацівник…
Скільки ж років бібліотека є для неї домом? Це навіть підрахувати важко. Усе своє шкільне життя, майже весь вільний час, вона проводила в бібліотеках.
Коли закінчила школу, тогочасна завідувачка Кудряшівської бібліотеки попросила Валентину попрацювати на її місці на період відпустки, адже дівчина знала бібліотекарську справу не гірше від досвідченого працівника. Валентина погодилася. А під час оформлення документів, знаючи її захоплення бібліотекою, їй запропонували вступити до відповідного навчального закладу (адже це якраз було літо після випуску зі школи). Дали цільове направлення… Й Валентина стала не лише співробітником бібліотеки на період відпустки, але й студенткою бібліотечного факультету Луганського культурно-просвітницького училища.
Деякий час працювала в одній із бібліотек Рубіжного. А з 1983 року є завідувачкою Кудряшівської бібліотеки.

У ногу з часом і з повагою до традицій

За десятиліття роботи Валентини Гребінюк діяльність бібліотеки змінювалася й змінюється – разом із суспільством, разом із нашим інформаційним простором.
Тут у самому прямому сенсі виросло кілька поколінь кудряшівців. Сюди регулярно приходять старі й малі. Поки батьки чи бабусі з дідусями підбирають собі літературу (а частіше це для них робить Валентина Олександрівна, яка знає читацькі уподобання кожного мешканця села), діти граються, складають пазли, виготовляють різні поробки, розфарбовують розмальовки та призвичаюються до читання.
Тут є справжня ігрова зона для дітей – з килимком, іграшками та величезними пазлами.
– Ми дуже вдячні родині Могилевич, Сергію Костянтиновичу та Тетяні Іванівні, які подарували бібліотеці багато іграшок і книжок, а на дитячі свята завжди дарують нашим маленьким читачам солодощі, – каже Валентина Олександрівна.
Слова вдячності від імені читачів вона каже й на адресу інших людей, які допомагають бібліотеці. Так, голова місцевого фермерського господарства «Валеріна» Артем Помазановський та адміністрація ПП «Каут» виділили кошти на передплату періодичних видань – газет та журналів, які користуються читацьким попитом. До речі, майже всі вони на руках – попри наявність Інтернету, в людей все-таки дійсно залишається потреба в друкованій інформації, потреба тримати в руках «живу» газету чи журнал. Потреба обговорити прочитане з іншою людиною…
Діяльність бібліотеки – це не просто видача книг, а робота з громадою: надання консультацій, інформаційна допомога, соціальна діяльність. Бібліотека має «Пункт доступу громадян до офіційної інформації» – читачі тут можуть ознайомитися з законодавчими актами, інформацією про діяльність органів місцевого самоврядування.
Бібліотека проводить безліч масових заходів – разом Кудряшівською гімназією, будинком культури, соціальними службами та громадою села.
Тут весь час змінюються тематичні виставки – до державних свят, до ювілеїв письменників тощо. На окремих стендах представлена література, яка користується особливим попитом – фантастика, література з землеробства тощо.
Багато років при бібліотеці працює клуб «Берегиня».
– Це клуб для жінок, яких об’єднує любов до книги, краси та затишку не тільки в повсякденному житті, але й в душі, – каже Валентина Олександрівна.
Бібліотека не просто йде в ногу із часом, але й допомагає в цьому своїм читачам.
Так, зараз тут проходить безкоштовне навчання на онлайн-платформі «Дія. Цифрова освіта», завдяки чому кожен мешканець села може поринути у світ цифрових технологій. Подібне навчання пройшли всі працівники місцевого дитячого садка «Рябінушка» та Кудряшівської гімназії.
Валентина Олександрівна слідкує за новими тенденціями у своїй справі, бере участь у різноманітних семінарах і практикумах. Вона є членом Бібліотечної асоціації. Вона ділиться досвідом із колегами – адже їй справді є чим поділитися.
Попри всі зміни, без яких неможливе сучасне життя, Кудряшівську бібліотеку читачі люблять за те, що в ній лишається незмінним, традиційним: атмосферу душевності та родинного затишку, доброту та інтелігентність.