Корабель науки підіймає нові вітрила та ставить амбітні цілі

Дев’яносто років – добра основа для подальшого плавання. Сім футів під кілем!

Інститут хімічних технологій Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (м. Рубіжне) має все необхідне, щоб дати вступникам сучасну класичну вищу освіту на денній або заочній формах навчання: ліцензія, акредитація, кваліфікований професорсько-викладацький склад, комп’ютерні класи, лабораторії, бібліотека, спортивні зали, актова зала, гуртожиток. Інститут хімічних технологій є вищим навчальним закладом III рівня акредитації. В інституті проводиться підготовка здобувачів вищої освіти за ступенями: бакалавр, магістр. Навчання здійснюється за 7 спеціальностями. На кафедрах інституту працюють 7 професорів і 47 доцентів. Функціонує спеціалізована вчена рада по захисту кандидатських дисертацій.

Газета «Рубіжанські новини» завжди розповідає про важливі події, які відбуваються у суспільно-політичному житті нашого міста. Нам довіряють рубіжани, які в інформаційному морі обирають улюблену газету, яка завжди поруч, яка завжди віддзеркалює все розмаїття нашого життя. І, поважаючи наших читачів, ми разом гортаємо сторінки славетної історії Рубіжного, розповідаємо їм про проблеми та досягнення. Не оминаємо ми і знаменних дат, пов’язаних з нашим сьогоденням.
У листопаді цього року відзначалося 90-річчя Інституту хімічних технологій Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Життя багатьох мешканців міста Рубіжне пов’язане з цим вишем. За час свого існування вищий навчальний заклад міста Рубіжне неодноразово змінював свою назву, структуру, підпорядкування, але завжди залишався нашим рідним – Рубіжанським інститутом, адже майже в кожній родині є людина, яка здобула вищу освіту в його стінах, майже в кожному трудовому колективі Рубіжного працюють його випускники.
У двох номерах листопада 2019 року («Рубіжанські новини», 08.11.2019 та «Рубіжанські новини», 15.11.2019) йшлося про історію створення та роки становлення Інституту хімічних технологій.
А цього разу ми відвідали урочистий захід, присвячений 90-річчю Інституту хімічних технологій, який відбувся 22 листопада у великій залі Палацу культури.
Урочистості зібрали численну аудиторію: випускники та нинішні студенти, викладачі та керівництво міста, представники Луганської обласної державної адміністрації. Варто відзначити високий рівень підготовки свята: у фойє розмістилися стенди, фотоматеріали, які розповідали про історію інституту.
Свято розпочалося з виступу директора ІХТ СНУ ім. В. Даля кандидата хімічних наук, доцента Павла Юрійовича Андреєва. Він, до речі, став на капітанський місток корабля науки у цьому році. Проте варто нагадати, що нинішній очільник Інституту хімічних технологій — випускник 2001 року, а у 2019 році трудовий колектив обрав його на посаду першого керівника.
У своєму виступі Павло Юрійович згадав цікаву та багату на події історію рідного інституту та зазначив, що сьогодні на святі зібралася вся родина, бо Інститут хімічних технологій — насправді велика та дружна сім’я.
Сценарій урочистого заходу з нагоди ювілею був побудований на історичному принципі – ведучі вечора розповідали про славетний шлях інституту, становлення його кафедр, відкриття нових спеціальностей та формування наукових шкіл.
Але ми не будемо зупинятися на цьому, оскільки присвятили історії інституту окремі публікації у попередніх номерах «Рубіжанських новин». Отже, повернемося до залу Палацу культури та продовжимо святковий репортаж.
Заступник голови Луганської обласної держадміністрації Катерина Миколаївна Безгинська передала привітання всім присутнім від голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації Сергія Гайдая. Катерина Безгинська зазначила, що сьогодні — достойна дата: є чим пишатися, але й є до чого рухатися у майбутньому. Побажавши нових успіхів студентам та викладачам, вона вручила керівникові інституту Павлу Андреєву Почесну грамоту Луганської ОДА з нагоди 90-річчя заснування Інституту хімічних технологій. Катерина Безгинська підкреслила вагомий внесок вишу в розвиток науки та освіти Луганщини, в промисловий і економічний розвиток України.
В свою чергу, заступник директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Миколаївна Ткачова виконала почесну місію — вручила грамоти за високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю та вагомий особистий внесок у розвиток освіти регіону викладачам інституту.
Грамотами були нагороджені: Давид Ілліч Бєлкін – д.т.н., професор, зав. кафедри машин та апаратів хімічних виробництв; Андрій Генрійович Галстян – д.х.н., професор, зав. кафедри хімічних та фармацевтичних технологій; Олександр Дем’янович Ісак – к.х.н, доцент кафедри природничих та суспільно-гуманітарних дисциплін; Ірина Петрівна Ісаєнко – к.т.н., доцент кафедри природничих та суспільно-гуманітарних дисциплін, начальник навчально-методичного відділу; Євген Вадимович Попов – д.х.н., професор, зав. кафедри екології та технології полімерів; Віктор Іванович Шабрацький – к.т.н., доцент кафедри хімічних та фармацевтичних технологій.
Від імені народних депутатів України Юлія Іоффе і Юрія Бойка колектив привітала Світлана Олексіївна Черненко.
Перший проректор Східноукраїнського національного університету, професор Дмитро Миколайович Марченко нагадав про створення університету, про те, як інститут увійшов до складу СНУ та розпочалася спільна історія. Дмитро Миколайович щиро поздоровив ювілярів та передав їм Вітальний адрес, підписаний ректором СНУ Ольгою Поркуян.
А потім Дмитро Марченко нагородив Почесною грамотою викладачів інституту. За багаторічну сумлінну працю та особистий внесок в підготовку висококваліфікованих фахівців були нагороджені: Павло Юрійович Андреєв — директор Інституту хімічних технологій СНУ ім. В. Даля; Світлана Давидівна Бєлкіна — доцент кафедри природничих та суспільно-гуманітарних дисциплін, кандидат педагогічних наук; Генрі Аршавирович Галстян — професор кафедри екології та технології полімерів, доктор хімічних наук; Олександр Володимирович Дубовой – голова профспілкового комітету, доцент кафедри природничих та суспільно-гуманітарних дисциплін; Ольга Олександрівна Демченко – доцент кафедри машин та апаратів хімічних виробництв, кандидат технічних наук; Юлія Андріївна Завойських – завідувач кафедри економіки та підприємництва, кандидат економічних наук; Олександр Миколайович Калюжний – заступник директора з адміністративно господарської роботи; Сергій Олексійович Кондратов — професор кафедри вищої математики та комп’ютерних технологій, доктор хімічних наук; Валентина Олександрівна Касьянова — доцент кафедри економіки та підприємництва, кандидат економічних наук; Володимир Петрович Шапкін — доцент кафедри хімічних та фармацевтичних технологій, кандидат хімічних наук.
Розвиток інституту та підготовка власних кадрів найвищої кваліфікації у 60-ті роки ХХ сторіччя тісно пов’язані з приходом до інституту кандидата хімічних наук Віктора Олександровича Якобі та кандидата технічних наук Михайла Яковича Розкина. Саме в цей час відкривається аспірантура, захищаються дисертації, зароджуються наукові школи. Так, наприклад, естафету свого керівника, професора Якобі підхопили його учні Микола Федорович Тюпало та Генрі Аршавирович Галстян. Дуже символічно, що у всіх гостей свята була можливість прослухати аудіопривітання Віктора Олександровича Якобі.
Інститут пишається багатьма випускниками-«органіками», серед яких і секретар Рубіжанської міської ради Анатолій Бусєнков.
Анатолій Анатолійович, звертаючись до ювілярів, відзначив, що історія міста Рубіжне була б неможливою без випускників інституту.
Анатолій Бусєнков від імені Рубіжанської міської ради привітав ювілярів. Він згадав про історію: про студентські будні, про лекції та семінари, згадав про викладачів та одногрупників, про будівельні загони та добру, теплу атмосферу, яка завжди панувала у стінах інституту. Він підкреслив сьогоднішні успіхи та висловив надію на світле, мирне майбутнє, на те, що і надалі інститут готуватиме висококласних спеціалістів, потрібних Рубіжному, Луганщині, країні. Анатолій Бусєнков вручив Подяку міської ради Інституту хімічних технологій. Після офіційних привітань Анатолій Бусєнков запросто, по сімейному, взяв гітару та, згадавши досвід студентських «капусників» та будзагонів, згадавши студентський фольклор, виконав пісню «Посвята у студенти», чим привітав всіх присутніх від імені випускників 1983 року. Зал зустрів виступ Анатолія Бусєнкова щирими оплесками.
Виконуючий обов’язки керівника, директор з розвитку НВП «Зоря» Владислав Володимирович Рубашко тепло привітав всіх причетних до ювілею Інституту хімічних технологій.
Заступник генерального директора, директор з персоналу «Рубіжанського картонно-тарного комбінату» Олег Вікторович Черемушкін, вітаючи викладачів, випускників та студентів, передав побажання миру та добра від генерального директора ПАТ «РКТК» Геннадія Михайловича Мініна. Олег Черемушкін зауважив, що і сьогодні на ПАТ «РКТК» також працюють випускники інституту.
Серед працівників багатьох фармацевтичних компаній України можна зустріти випускників Рубіжанського Інституту хімічних технологій. Це сталося тому, що свого часу в інституті була відкрита нова спеціальність «Технологія фармацевтичних препаратів», інститут став центром підготовки спеціалістів для фармацевтичних підприємств України. Значну роль в розвитку спеціальності відіграло встановлення і продовження міцних взаємовигідних зв’язків між інститутом і компанією «Мікрохім». Це сталося завдяки випускнику інституту Михайлу Олександровичу Бренеру. А на урочистостях з нагоди ювілею вишу виступив генеральний директор науково-виробничої компанії «Мікрохім» Ігор Борисович Погромський — теж випускник вишу. Він висловив сподівання на подальше партнерство та спільну роботу «Мікрохіма» та інституту, а також підкреслив, що Рубіжанський Інститут хімічних технологій дає не тільки фундаментальні знання, а й «путівку в життя». Випускники вишу знаходять себе не тільки в фармацевтичній промисловості, а й в науці, бізнесі, на держслужбі.
З теплими словами привітань звернувся до всіх присутніх керівник громадської організації «Нова дія», керівник Луганської обласної організації ВО «Батьківщина» Олександр Олександрович Романовський. Він приєднався до численних добрих побажань, а у якості подарунку презентував сучасний відеопроектор.
«Сьогодні лунають добрі слова, приєднуючись до яких, хочу побажати вам всім оптимізму та віри в найкраще. Хочу побажати, щоб держава вас не тільки чула, але виконувала ваші прохання!», — підкреслив Олександр Романовський.
Під час урочистого зібрання йшлося також про те, що з нагоди ювілею на адресу Інституту хімічних технологій надійшло чимало вітальних листів та звернень від підприємств, установ, організацій та особисто від його випускників.
Голова Луганської обласної організації профспілки працівників освіти і науки Сергій Віталійович Севрюк разом з головою профспілкового комітету інституту Олександром Володимировичем Дубовим нагородили викладачів.
За особистий внесок у розвиток партнерства з профспілкою освітян та з нагоди ювілею закладу нагородили директора ІХТ СНУ ім. В. Даля Павла Юрійовича Андреєва. Окрім нього, нагородили старшого викладача кафедри екології та технології полімерів Ніну Борисівну Куцьку, начальника відділу кадрів Тетяну Петрівну Лошкову, інспектора навчально-методичного відділу Лілію Федорівну Мальцеву, ветерана профспілки інституту Валентину Олександрівну Смірнову, коменданта корпусу У-1 Наталію Олександрівну Кузіну. Окрім того, Сергій Севрюк передав і подарунок — сучасний ноутбук.
Під час урочистостей із вдячністю згадали чудових педагогів, яких любили багато поколінь студентів. Вшанували пам’ять тих, хто не дожив до цього славетного дня. Висловили щиру подяку шановним ветеранам – тим, хто сьогодні на заслуженому відпочинку, але не втрачає зв’язок з рідною альма-матер, і тим, хто продовжує свою діяльність. Ветеранам вручили пам’ятні подарунки.
Кращим викладачам були вручені Почесні грамоти. Теплими словами подяки та добрих побажань вітав колег директор ІХТ СНУ ім. В. Даля Павло Юрійович Андреєв. Серед нагороджених за багаторічну, сумлінну працю та особистий внесок в підготовку висококваліфікованих фахівців: Тетяна Михайлівна Галстян, Лариса Олександрівна Васецька, Вікторія Михайлівна Давиденко, Ірина Григорівна Костенко, Зоя Павлівна Кулигіна, Володимир Миколайович Мальцев, Олена Семенівна Назаренко, Маргарита Василівна Ненько, Ірина Вікторівна Сітак, Надія Михайлівна Соколенко, Тетяна Анатоліївна Ржецька, Олена Миколаївна Татарченко, Олександр Сергійович Ухов.
Почесною грамотою «За творчу, плідну та самовіддану працю в інтересах Інституту, вагомий внесок у подальший його розвиток» були відзначені наступні викладачі та співробітники: Наталія Миколаївна Андріянова, Валентина Вікторівна Запольська, Світлана Володимирівна Кобець, Надія Володимирівна Козлюк, Тетяна Миколаївна Матейко, Ольга Володимирівна Лаврьонова, Микола Миколайович Недік, Людмила Олексіївна Ортинська, Олена Борисівна Степика, Олена Юліанівна Тюкало, Світлана Олексіївна Федоряченко, Антон В’ячеславович Філатов, Василь Миколайович Цебренко, Олександр Володимирович Середа, Наталія Вікторівна Скакаліна.
На завершення офіційних урочистостей лунали щирі слова подяки на адресу всіх, хто долучився до свята з нагоди 90-річчя Інституту хімічних технологій Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Інститут хімічних технологій висловлює щиру подяку за допомогу в організації святкового ювілею: науково-виробничій фірмі «Мікрохім», групі фармацевтичних компаній «Кусум», Олександру Романовському, Софії Лавренюк, Світлані Черненко, колективу Палацу культури.

***
Славетні традиції цього навчального закладу, його сталий розвиток дають
впевненість, що сьогодні корабель науки підіймає нові вітрила, ставить амбітні цілі.
І, за традицією, бажаємо: «Сім футів під кілем! Нових перемог та звершень!».