Едуард Кравченко: «Попереду у нас багато роботи! І ми до неї готові» (І частина)

Новопризначений директор розповів як покращити роботу Рубіжанської центральної міської лікарні

Наш сьогоднішній співрозмовник — новопризначений директор комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня» Едуард Кравченко. У ході зустрічі з нашим кореспондентом Едуард Анатолійович розповів про своє бачення розвитку міської лікарні. Ми поговорили також про нагальні проблеми реформування медичної галузі.

В межах чинного законодавства
В серпні цього року управління охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області оголосило конкурс на заміщення вакантної посади директора комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня». Комісія чітко оголосила кваліфікаційні вимоги до претендентів, які мали б пройти конкурсний відбір.
В останній день вересня, 30.09.2019, конкурсна комісія провела засідання, на якому розглядалися заяви та додані до них документи претендентів Едуарда Кравченка, Михайла Прокопенка, а також було прийняте рішення про допуск претендентів до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади директора.
До участі в конкурсі у якості претендента було допущено єдиного претендента Едуарда Кравченка, бо претендент Михайло Прокопенко не надав необхідні документи у повному обсязі.
Але головні події розгорнулися 1 жовтня, коли відбулося засідання конкурсної комісії, на якому заслуховувалася конкурсна пропозиція Кравченка Е.А., проводилася співбесіда з ним та відбулося визначення переможця конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня».
Все відбувалося у межах чинного законодавства. А інформацію про хід засідання та відеозвіт можна знайти на офіційному сайті управління охорони здоров’я Рубіжанської міської ради.
Висновок комісії: «1. За результатами оцінювання конкурсної пропозиції, наданої конкурсній комісії, та співбесіди переможцем конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня» визнати Кравченка Е.А.
2. Внести подання начальнику управління охорони здоров’я про призначення переможця конкурсу Кравченка Е.А. на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Рубіжанська центральна міська лікарня».

Що маємо
Варто нагадати, як працює система охорони здоров’я у Рубіжному.
Система охорони здоров’я міста Рубіжне представлена мережею лікувально-профілактичних установ, в тому числі: Центр первинної медико-санітарної допомоги, Центральна міська лікарня, Станція швидкої медичної допомоги.
Центр первинної медико-санітарної допомоги надає первинну медичну допомогу населенню міста Рубіжне. У штаті — лікарі загальної практики — сімейні лікарі, лікарі-терапевти дільничні, лікарі-педіатри дільничні. Структурними підрозділами Центру є три лікарські амбулаторії (поліклініки): міська поліклініка, стоматологічна поліклініка та жіноча консультація із загальним проектним навантаженням близько 700 відвідувань в зміну.
Рубіжанська центральна міська лікарня надає вторинну медичну допомогу населенню міста Рубіжне та сусідніх районів Луганщини. У своєму складі має 12 стаціонарних відділень з 17 лікувальних профілів із загальним фондом 325 ліжок. Втім варто зазначити, що віднедавна соціальна вага тієї чи іншої лікарні вимірюється не кількістю койко-ліжок, а ефективністю роботи.
У центральні міській лікарні працюють відділення: терапевтичне, кардіологічне, хірургічне (з урологічними ліжками), травматологічне, гінекологічне, пологове (з ліжками патології вагітності), неврологічне, офтальмології та отоларингології, психоневрологічне, дитяче, інфекційне (для дітей і дорослих), відділення анестезіології та інтенсивної терапії.
Рубіжанська станція швидкої медичної допомоги входить до обласного підпорядкування.

Що пропонує новий директор Рубіжанської центральної міської лікарні
Основні тези розмови з Едуардом Анатолійовичем можна побачити на відеозапису засідання конкурсної комісії, де Едуард Кравченко захищав свою конкурсну пропозицію щодо розвитку КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня», на чому наполягав.
«Є різні думки мешканців міста відносно діяльності нашої лікарні — хтось нас лає, а хтось і нахвалює. Як перші так і другі мають рацію, але я особисто вважаю, що у нашої лікарні є потенціал для подальшого розвитку, а саме: по-перше, в наявності є професійні медичні працівники, але їх недостатньо, тому треба залучати молодих спеціалістів, заохочувати їх працювати саме в нашій лікарні», — так почав свою розповідь Едуард Кравченко.
«По-друге, у нашої лікарні є міцна база (колись вона надавала стаціонарну медичну допомогу майже на 800 ліжках), також усі лікувально-діагностичні корпуси збудовані за типовими проектами, тобто пристосовані для надання медичної допомоги, знаходяться між собою на відстані 1-2 хвилин ходьби.
По-третє, наша лікарня є клінічною базою для Луганського державного медичного університету, студенти та інтерни займаються майже у всіх відділеннях лікарні, а це вже життєве поєднання науки та практики. Наші медичні працівники поповнюють рівень своїх знань на кафедрах ЛДМУ. І це є перевага.
По-четверте, наша лікарня вже сьогодні має сучасне медичне обладнання та устаткування, завдяки якому здійснюються високотехнологічні оперативні втручання: хірургічні, урологічні, отоларингологічні та інші; надається сучасна медична допомога новонародженим, вагітним, породіллям», — зазначає Едуард Кравченко.
Але саме головне, за словами Едуарда Кравченка, — це люди, які працюють на цьому обладнанні, впроваджують сучасні методики лікування, мають велике бажання удосконалюватися. І його завдання — сприяти цьому, створити належні умови для праці та розвитку працівників підприємства. А отже, поступово впровадити систему заохочення і, перш за все, — це фінансова складова.
Едуард Кравченко впевнений, що підприємство повинно розвиватися, покращувати добробут медичних працівників: «Основою цього добробуту є економічна складова: зменшити витрати, збільшити надходження, у тому числі завдяки залученню інвестицій у лікарню. У мене особисто і у моїх колег є досвід такої продуктивної співпраці».
Варто зазначити серед позитивного досвіду, що у 2017 році вдалось залучити інвестиції у вигляді благодійної допомоги та придбати сучасне медичне обладнання на суму майже 7 млн гривень.

Проблемні питання мають бути вирішені
Серед проблемних питань, на думку Едуарда Анатолійовича, — недостатня забезпеченість та технічна застарілість лікувально-діагностичної апаратури, недостатнє забезпечення медикаментами та витратними матеріалами, слабке фінансування державних та регіональних програм, зокрема, щодо медикаментозного забезпечення пільгових категорій населення, онкохворих, учасників АТО.
Не додає оптимізму відсутність чіткого функціонального розмежування первинного та вторинного рівнів надання медико — санітарної допомоги і, як наслідок, невиправдане дублювання функцій і завдань. Неефективно працюючий стаціонар, орієнтований на виконання плану ліжко-днів, а не на якість стаціонарної допомоги.

Чого хочуть люди, чого вимагають пацієнти
Не секрет, що наші громадяни, побачивши закордонний досвід, стають більш вибагливими. Люди хочуть відповідного сервісу в лікувальній установі: одномісні палати; наявність гарячої води; наявність відпочинкової зони для хворих на території лікарні; безпечне перебування на території та в приміщенні лікувального закладу (встановлення зовнішнього та внутрішнього відеоспостереження); наявність санітарних вузлів та душових кабін.
«Наскільки це все реально втілити у життя?» — запитуємо у Едуарда Анатолійовича.
Дані питання сервісу є актуальними для Рубіжанської ЦМЛ, як і питання ефективного лікувально-діагностичного процесу, які необхідно вирішити в 2019-2020 роках, в перехідному періоді реформування вторинної ланки.
«Я підготував перспективний план розвитку лікарні на найближчі 5 років. Перш за все, це впровадження медичної реформи, максимальне збереження структури, штатного забезпечення лікарні, яка претендує на звання лікарні інтенсивного лікування 1 рівня. Наша лікарня десятки років надає медичну допомогу мешканцям Кремінського та Сватівського районів. В структурі лікарні є два міжрайонних відділення: пологове та інфекційне, які надають допомогу мешканцям вищезазначених районів. І це також є перевагою. Ми маємо поліпшувати умови праці, не тільки зберігати медичні кадри, але і збільшувати їх кількість через створення необхідних умов», — розповідає Едуард Кравченко, – «Серед інших завдань — залучення енергозберігаючих технологій, інвестицій для цього, тому що витрати на комунальні послуги є значною затратною складовою. Нам потрібно продовжити придбання сучасного медичного обладнання для того, щоб лікарня успішно конкурувала з іншими медичними закладами.
В планах також — продовжити капітальні та поточні ремонти структурних підрозділів лікарні, створити належні комфортні умови перебування пацієнтів та відвідувачів.
Головне — зробити все для збереження колективу лікарні, як спілки однодумців та союзників. У цьому – запорука сталого розвитку у майбутньому».

Про необхідність реформи
Едуард Кравченко вважає, що реформа охорони здоров’я в Україні назріла давно. Майже два роки тому Верховна Рада України проголосувала за Закон 2168-8 «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Таким чином, медична реформа дала «зелене світло» змінам фінансової системи медицини. Вже з січня 2018 року Міністерство охорони здоров’я розпочало впровадження змін в охороні здоров’я.
Медреформа стартувала з первинної ланки меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Кожна людина отримала можливість вільно обрати свого лікаря, якому довіряє, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації, та підписати з ним декларацію на медичне обслуговування. Відповідно бюджетні гроші почали надходити до того медзакладу, де працює лікар, якого обрала людина.
Наступний етап медичної реформи — реформа вторинної ланки. Нова очільниця Міністерства охорони здоров’я Зоряна Скалецька заявила, що до кінця 2019-го Україна буде готова до другого етапу медичної реформи, голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко також прогнозує, що у 2020 році медреформа охопить і вторинну ланку.
З 2020 року медичні заклади вторинної ланки, в тому числі і Рубіжанська центральна міська лікарня, будуть переходити на нову модель фінансування — фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».
А от докладніше про те, як працюватиме вторинна медична допомога у Рубіжанській центральній міській лікарні, яка надає медичну допомогу другого рівня, Едуард Кравченко обіцяв розповісти наступного разу.

«Ми готові активно співпрацювати з депутатським корпусом, членами виконкому, тому що, нагадую, наша лікарня — це комунальна власність. Більш того, усі зміни у лікарні, у нашій діяльності ми будемо доносити до всіх мешканців міста через засоби масової інформації. Попереду у нас багато роботи! І ми до неї готові», — наголосив наприкінці зустрічі Едуард Кравченко.