“Е-ПЕНСІЯ” або як призначити пенсію в “один дотик” через Інтернет

Головне завдання, яке стоїть перед органами Пенсійного фонду України – покращити обслуговування відвідувачів Фонду. Нинішні пенсіонери — впевнені користувачі мережі Інтернет. Отже, Пенсійний фонд України працює над розвитком надання дистанційних послуг через веб-портал різним категоріям: не лише працюючому населенню, а й пенсіонерам.
З цією метою Фондом запроваджено нову автоматизовану систему призначення пенсій, що сама визначає найбільш вигідні умови для отримувача. Це кардинально змінює технологію обслуговування громадян. Раніше людині, аби призначити пенсію, потрібно було приходити до Фонду багато разів. Послуга в “один дотик” – це лише одне відвідування установи.
Впровадження такої системи спрощує взаємодію громадян з Пенсійним фондом України, дозволяє зменшити витрати на оформлення пенсій часу та людського фактору для осіб, які звертаються за призначенням пенсії, забезпечує максимально комфортні умови для отримання послуг, не виходячи з дому. Послуга працює через інтернет через веб-портал електронних послуг Фонду.
Сервіс призначення пенсії в “один дотик” є однією зі складових частин системи надання послуг у сфері пенсійного забезпечення в електронній формі (“Е-ПЕНСІЯ”), що реалізується Пенсійним фондом України і включає заходи з переведення в електронну форму надання послуг та організацію обміну даними з державними реєстрами для зменшення паперового документообігу при наданні послуг.
Людина може самостійно подати через портал Фонду усі документи, які необхідні для отримання пенсійного забезпечення. І відповідно, звернутися до відділення, коли їй/йому прийде відповідна СМС, і отримати посвідчення.
Для того, щоб подати заявку онлайн, необхідно пройти кілька етапів:
— зареєструватися на веб-порталі електронних послуг,
— заповнити відповідну анкету,
— завантажити необхідні документи,
— підписати заяву електронним підписом,
— відправити до ПФУ.
А тепер детальніше по кожному з етапів.
Авторизація
в особистому кабінеті на веб-порталі
за допомогою ЦЕП
Зареєструватись на порталі Пенсійного фонду можна двома способами. Перший — подати заяву для реєстрації на веб-порталі. Для цього необхідно особисто прийти до органу ПФУ. Фахівці внесуть відомості до інформаційної системи Фонду, після чого заявник отримає «реєстраційний код». Під час реєстрації треба вибрати логін і пароль. Пенсіонерам треба мати електронну пошту. На неї прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації.
Другий спосіб реєстрації здійснюється через пункт меню «Вхід» — для тих, хто має електронний цифровий підпис (ЕЦП). Такі ЕЦП видають Акредитовані центри сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад: органи юстиції, фіскальні органи чи банківські установи.
Якщо маєте такий підпис, то натискаєте «Вхід» і в полі «Увійти до системи «За ЕЦП» вибрати свій АЦСК.
Другий носій ЕЦП — електронне пенсійне посвідчення (ЕПП). Його теж можна замовити в територіальному органі Фонду. При користуванні електронним посвідченням треба пам’ятати PIN-код.
Порядок реєстрації у випадку, якщо є електронне пенсійне посвідчення: оберіть пункт головного меню «Вхід» та виконайте перший вхід через закладку «За ЕПП». Реєстрація здійснюється тільки один раз. Після цього доступ до електронних послуг ПФУ — через вкладку «Вхід» у меню на веб-порталі.
Оформлення заявки
Для призначення пенсії треба у розділі особистого кабінету «Заява на призначення пенсії» заповнити заяву і завантажити весь пакет необхідних документів у сканованому вигляді.
Зі списку усіх сервісів у особистому кабінеті треба вибрати «Заява на призначення пенсії», заповнити її та завантажити весь пакет необхідних документів у сканованому вигляді.
В заяві треба обрати орган, до якого звертаєтесь — той, який територіально найближче. Обрати вид пенсії, вказати адресу місця проживання, інформацію про паспорт. Також вказати електронну пошту та номер телефону, щоб відстежувати хід виконання заявки.
Далі необхідно прикріпити підготовлені скани документів. І вказати банківський рахунок, на який отримуватимете пенсію, та реквізити банку.
Для кожного виду пенсії є свій перелік документів, необхідних для оформлення.
Потрібно заздалегідь зробити сканкопії усіх цих документів з урахуванням того, що розмір кожного файлу скану документів не повинен перевищувати 1 Мб.
Надіслання документів до підсистеми
«Звернення»
Необхідно підписати звернення ЕЦП та надіслати його до підсистеми «Звернення». Якщо були вказані невірні дані чи не всі поля буди заповнені, то система не дозволить відправити заявку. У цьому випадку треба повернутись і виправити помилки в заяві. Якщо заява успішно відправлена, система видасть про це відповідне повідомлення.
Додавати документи (у разі потреби) можна протягом трьох місяців.
Користувачі веб-порталу будуть отримувати повідомлення про прийняття документів, хід їх опрацювання і про призначену пенсію.
Отримання
посвідчення
Після обробки заяви на призначення пенсії співробітниками територіального органу Фонду заявнику надійде СМС-повідомлення про те, коли приходити до Фонду з оригіналами документів та за посвідченням.
Також слід пам’ятати, що заява про призначення пенсії може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника.
«Е-пенсія» — це перший етап впровадження системи. Наступним кроком буде запуск мобільного додатку послуги «Е-пенсія», що дозволить отримати доступ до ресурсів веб-порталу електронних послуг Фонду з мобільних пристроїв (смартфон, планшет).
Адреса веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України: http://portal.pfu.gov.ua.
Сторінка Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в соціальній мережі Фейсбук: http://www.facebook.com/rubopfu.
З усіх питань щодо електронних послуг звертайтеся до Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України через сторінку управління у Фейсбук, поштою або особисто:
— у м. Рубіжне за адресою: каб. 107, 117, 118, вул. Студентська 35а, тел. 0954026381, 0645364376;
— у м. Кремінна за адресою: каб.1,3,4, площа Красна, 2, тел. 0500565463, 0645421031.

Наталія Смаглюк,
начальник Рубіжанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області