Допомога тим, хто має проблеми з законом

Люди, які опинилися в складних життєвих обставинах…
Цим сухим описовим реченням фахівці називають і дітей, які осиротіли, і сім’ї, які раптом з тих чи інших причин опинилися без житла чи засобів до існування, і тих, хто став жертвою насильства… За сухими словами нерідко стоїть горе чи глибока психологічна травма. Таким людям дуже важно (а часто просто неможливо) впоратися із своїми проблемами без допомоги фахівців.

Одна з категорій людей, які опинилися в складних життєвих обставинах, – особи, які мають проблеми із законом. Це можуть бути й ті, хто перебуває під слідством, і ті, хто має так звану умовну судимість або вже відбув покарання в місцях позбавлення волі. А також їхні близькі, члени родин.
Глибина психологічної травми в таких людей може бути різною, і залежить вона від багатьох факторів. Але, в будь-якому разі, кожна людина, яка має проблеми з законом, потребує допомоги.
Про соціальну роботу з такими людьми наша розмова з Ігорем Якуніним, начальником відділу соціальної робот и Рубіжанського міського центру соціальних служб (РМЦСС).
Зауважимо: працюють фахівці РМЦСС саме з молоддю, а до такої категорії в нашій країні належать особи до 35 років.

Ігор Якунін (на фото ліворуч) та Діана Колодочка, директорка
Рубіжанського міського центру соціальних служб, під час робочої зустрічі
з представниками міського відділу філії державної установи «Центр пробації»

Комплексна робота

Фахівці Рубіжанського міського центру соціальних служб працюють із тими, хто опинився у складних життєвих обставинах, комплексно, тобто одночасно в кількох напрямках.
Умовно можна виділити такі напрямки роботи соцпрацівників:
► соціально-педагогічна (корекційна робота з підлітками та їхніми батьками);
► соціально-психологічна (вивести людину зі стресового стану, створити для неї комфортні умови);

► соціально-економічна (полягає в тому, щоб допомогти створити належні побутові умови, надати допомогу в працевлаштуванні, оформленні соціальних виплат тощо);
— соціально-медична (первинна й вторинна профілактика залежностей тощо);
— інформаційна;
— юридична.
— Але при цьому треба розуміти, що ми не надаємо адвокатських послуг, для цього потрібна ліцензія, – пояснює Ігор Якунін. – Ми можемо надати первинну консультацію, порадити, куди звернутися далі.

Допомогти можна тому, хто до цього готовий

Якщо вести мову про осіб, які мають проблеми з законом, треба розуміти, що насправді це дуже різні категорії людей. Це може бути й підліток, який вперше скоїв правопорушення. А може бути цілком доросла людина, яка кілька років відбувала покарання в іншому регіоні й повернулася в рідне місто, де вже втрачені соціальні зв’язки, де важко працевлаштуватися, іноді важко знайти житло…
У кожному випадку робота з такою людиною буде мати свої нюанси. Але одне є ключовим і спільним для всіх.
— Допомогти можна лише тому, хто хоче, щоб йому допомогли, — каже з цього приводу Ігор Миколайович.
За його словами, дійсно (на це є психологічні й інші причини) далеко не кожна людина справді хоче, щоб їй допомогли. Не кожна людина готова сама собі допомагати. Й одне з найперших завдань фахівця – переконати людину в тому, що допомога їй потрібна.
За словосполученням «проблеми з законом» насправді стоїть цілий комплекс проблем.
— Припустимо, мова йде про підлітка, який уперше в життя скоїв правопорушення, – розповідає Ігор Якунін. – Така ситуація – це й стрес для всієї родини, і психологічні проблеми самого підлітка, й педагогічні проблеми…
І вирішує їх фахівець у комплексі, причому в тісній співпраці з іншими спеціалістами – педагогами, психологами, представниками органу пробації тощо.
Щоб вирішити проблему, треба проаналізувати її причини. Наприклад, у випадку роботи з підлітком, який вчинив правопорушення, треба зрозуміти, що його до цього підштовхнуло. Це може бути й стосунки в родині, й шкільне чи вуличне середовища. А може бути й хлоп’ячо-підліткова манера брати «на слабО» один одного або навіть самого себе. Або робити щось «на авось».
Дуже багато в таких ситуаціях залежить від батьків.
— Завжди треба пам’ятати, що дитина в усьому залежить від батьків, – каже Ігор Якунін. – Адже дорослі самостійно реалізовують свої права, а за дітей це роблять батьки. Треба проаналізувати, чи належним чином батьки виконують свої обов’язки по відношенню до дитини.

Поновити соціальні зв’язки

Має свою специфіку й соціальна робота з людьми, які звільнилися з місць позбавлення волі.
— Такій людині в першу чергу треба допомогти поновити її соціальні зв’язки, – каже Ігор Якунін.
Нерідко це зробити досить важко. Якщо, наприклад, людина відбувала покарання п’ять років, то, ймовірно, люди з її оточення могли переїхати, та й взагалі – стати чужими. Навіть місто за такий тривалий час стає іншим, а що вже казати про людське оточення.
— Щоб в людини з’явилося нормальне оточення, коло спілкування, їй треба в першу чергу допомогти із працевлаштуванням, – розповідає Ігор Якунін. – Ми це робимо.
Дуже часто такій людині треба й допомогти поновити документи, вирішити проблему з житлом. Цим також займаються спеціалісти РМЦСС – разом з іншими фахівцями.
Щодо психологічної травми – її глибина залежить від періоду та специфіки перебування людини в місцях позбавлення волі.

Жінки та чоловіки

Якщо говорити про гендерну складову – із 10 засуджених осіб, з якими зараз працює Ігор Якунін, двоє – жінки, решта – чоловіки. Звичайно, при такій невеликій загальній кількості не можна робити серйозних висновків про проценте співвідношення чоловіків і жінок серед осіб, що мають проблеми з законом, але загальну картину це все-таки ілюструє – чоловіків серед таких людей значно більше.
— Але останнім часом спостерігається тенденція до того, що молоді жінки, дівчата частіше починають мати проблеми з законом, – зауважує Ігор Якунін.
Чому?
Тому що, на його думку, зараз у суспільстві все більше відчувається правовий нігілізм – знецінення й ігнорування певних норм і правил поведінки, які стримують від тих чи інших протиправних дій.

Все починається з сім’ї

Загалом, виходячи зі свого досвіду, Ігор Миколайович називає однією з найголовніших причин проблем, які виникли в його клієнтів, той факт, що в нашому суспільстві поступово руйнується інститут сім’ї.
— Ще в 90-ті роки безліч людей поїхало на заробітки, в першщу чергу чоловіки, — пояснює Ігор Якунін. – І діти, які дорослішали в той час, нерідко не бачили перед собою моделі побудови сімейних стосунків. В них просто не було можливості побачити, що таке сім’я. А тепер це покоління подорослішало, ці люди вже самі батьки, і їхнім дітям тим більше ніде побачити, як будуються стосунки, як з покоління в покоління передаються цінності, правила, норми…
Зауважимо: мова йде не про якісь «каторжні» правила, які ламають особистість, заганяючи її в рамки. Мова – про мораль, безпеку й дотримання прав та свобод інших людей.
А порушення правил, як зауважує фахівець РМЦСС, дійсно починається з дрібниць.
— Вмикається червоне світло світлофора. Одна людина стоятиме, а інша все одно піде через дорогу, – наводить Ігор Миколайович приклад того, як робиться перший крок до порушення значно серйозніших норм, що веде до проблем із законом.
Навчити людину дотримуватися таких норм покликана в першу чергу сім’я.
Тому й основний акцент в роботі РМЦСС – це робота з сім’ями. Недарма раніше цей центр називався Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.