До уваги населення: ПОВИТИЦЯ ЛЕМАНА – КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН

Він поширений в АР Крим та Луганській області.
Культури, на яких паразитує це абрикос, алича, айва, виноград, вишня, гранат, груша, ожина, інжир, кизил, малина, мигдаль, персик, слива, смородина, черешня, шовковиця, яблуня та на багатьох видах лісових, декоративних і трав’янистих рослинах (всього близько 218 видів).
Повитиця Лемана — однорічна паразитна рослина. Стебло шнуроподібне, розгалужене, червонувате або жовтувате з яскраво вираженими червоними горбиками. Квітки червоні або рожеві, м’ясисті, зібрані в китицю по 3-23, їхня довжина 6-7 мм. Чашечка м’ясиста, округла, майже до половини вільна. Віночок лійкоподібний, в 2-3 рази довший за чашечку.
Повитиця Лемана розмножується насінням і частинами стебел. При наявності вологи насіння починає проростати дуже рано, у лютому – березні. Краще зберігається схожість у насіння, що лежить в опалому листі на поверхні ґрунту. На цьому субстраті насіння краще проростає навесні. У цього виду дуже розвинена здатність до вегетативного розмноження, приживаються навіть невеликі відрізки (розміром 1 см) при наявності присосок — гаусторій. Чим більше відрізок і чим більше на ньому бруньок, тим інтенсивніше йде розмноження. Утворення нових стебел і їхній ріст у довжину найбільш інтенсивний до цвітіння. Стебла повитиці підіймаються на висоту до 15 м, а загальна довжина стебел однієї рослини досягає 200 м і більше.
Цвіте Повитиця Лемана в червні — липні, плодоносить у серпні — вересні. На дорослих деревах повитиця може утворювати до 100 тис. насінин, на трав’янистих рослинах — кілька сотень штук.
У боротьбі з повитицею велике значення мають профілактичні заходи. Посів проводять очищеними від повитиці насінням. Здійснюють апробацію посівів на корені, фітопатологічну експертизу, карантині заходи. Також проводять хімічну обробку проти карантинного бур’яну препаратами, які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених в Україні».
У разі виявлення ознак ураження повитицею Лемана необхідно повідомити Головне Управління Держпродспоживслужби у Луганській області: м.Сєвєродонецьк, вул.Пивоварова 2.

Варвара Штогрина,
головний спеціаліст-державний фітосанітарний інспектор відділу
карантину рослин управління фітосанітарної безпеки Головного
управління Держпродспоживслужби в Луганській області