«День поля – 2021»: на базі ПП «Каут» відбувся обласний науково-практичний семінар

У селі Скаргівка Рубіжанської територіальної громади 9 липня відбувся виїзний науково-практичний семінар «День поля – 2021», в якому взяло участь керівництво Луганської облдержадміністрації.
Десятки керівників агропідприємств та структур, які співпрацюють з аграрним сектором, науковців, представників сфери аграрної освіти та інших фахівців зібралися на базі приватного підприємства «Каут». І це справді варто було побачити: оазис цивілізації серед безкраїх полів пшениці та соняшника. Посіви – в ідеальному стані (фахівці, які з’їхалися сюди з усієї Луганщини й не лише, мали змогу оцінити це професійним оком). Польові дороги прогрейдовані. Господарчі будівлі, гуртожиток для співробітників, їдальня, альтанки тощо – все найсучасніше, максимально комфортне й просто красиве. Техніка – хоч на виставку. І гостинні господарі, які готові ділитися з колегами передовим досвідом.

Першими гостей привітали діти, учні Кудряшівської гімназії – паланки імені Богдана Хмельницького. Подарунком від них стали традиційні співи й танці, а також символічний перший сніп нового врожаю.
Гостей привітав Валерій Каут, голова правління ПП «Каут», а також весь колектив підприємства – понад 70 співробітників, які на загальному фоні виділялися майже чорною засмагою (робота в полі сприяє цьому, напевно, дужче, ніж перебування на пляжі).
А потім усі присутні випустили в небо символічні повітряні кульки: сині й жовті, як символ української державності, малинові – як символ українського козацтва. І, як підкреслив Валерій Каут, кульки полетіли в бік тієї частини Луганщини, що лишається окупованою.
– Щоб ця земля швидше повернулася до нас, – зауважив Валерій Іванович.

Про серйозні речі – в атмосфері свята

Обласний «День поля – 2021» став справжнім святом.
Гості оглянули поля, на яких з дня на день запрацює зернозбиральна техніка, а також взяли участь у молебні, який відбувся безпосередньо в полі.


На науково-практичній частині заходу мова йшла про зміни в законодавстві, аграрну науку та дорадництво, кредитування агробізнесу, новітні технології в аграрному виробництві, впроваджені на Луганщині заходи щодо посилення пожежної безпеки в період збирання врожаю, перспективи створення агрологістичного хабу в Старобільському районі та інші важливі для аграріїв питання.
Перед учасниками семінару виступили Сергій Хлякін, директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, а також керівники й представники Держспоживслужби, Державної фітолабораторії, «ПриватБанку» та «Ощадбанку», «LNZ Group» — сучасної диверсифікованої агропромислової компанії, з якою успішно співпрацює ПП «Каут», Луганського національного аграрного університету тощо.
Зокрема, мова йшла про те, що впродовж 2021 року очікується п’ять нових напрямів державної підтримки аграріїв. Це, зокрема, державна підтримка страхування сільгосппродукції, відшкодування втрат від повного пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуації техногенного та природного характеру, підтримка сільськогосподарських виробників, які використовують меліоровані землі, підтримка виробників органічного виробництва, виробництва гречки та картоплі.

Крім цього, Луганщина увійшла до пілотного проєкту Світового банку щодо відновлення систем зрощення. Це дасть можливість відновити землі зрошення (22,8 тис. га) та збільшити виробництво картоплі, гречки, органічного виробництва.
Багато уваги на науково-практичному семінарі приділили нюансам земельної реформи.
Представники агропідприємств Луганщини не лише слухали інформацію, озвучені фахівцями, але й активно ділилися досвідом у неформальній обстановці.
Близько 1 млн 200 тис. тонн зерна ранніх зернових культур очікується зібрати в цьому році
Цими днями розпочалася збиральна кампанія на сільськогосподарських підприємствах області.
Посівна площа в усіх категоріях господарств під урожай 2021 року склала 860,4 тис. га. Ранні зернові та зернобобові культури на Луганщині передбачається зібрати на площі 308,9 тис. га. З них озимі культури на зерно (крім озимого ріпаку) – 295 тис. га, ранні ярі зернові та зернобобові культури – 110,1 тис. га. Крім того, озимий ріпак на зерно планують зібрати на площі 3,9 тис. га (посіви які збереглися). Загалом, за прогнозами, аграрії області очікують зібрати близько 1 млн 200 тис. тонн зерна ранніх зернових культур, що перевищує показники минулого року.
До збиральної кампанії залучено 1006 зернозбиральних комбайнів та 527 рядкових жниварки. Сезонне навантаження на один комбайн складає 250 га, при середньому денному виробітку на 1 комбайн 28 га, денна продуктивність всіх комбайнів – 27,5 тис. га. При ефективному використанні та сприятливих погодних умовах це дасть можливість завершити жнива за 9-11 робочих днів.
Зараз на Луганщині працюють 17 елеваторів потужністю майже 800 тис. тонн. Їх повністю підготовлено до збереження зернових культур врожаю 2021 року.
Вже затверджені тарифи з надання послуг по зберіганню, прийманню, відвантаженню зернових культур. У середньому ціни в порівнянні з минулим роком збільшені на 7 – 15%. При цьому в ТОВ СП «Нібулон» тарифи залишились на рівні минулого року.
На території області діють п’ять перевалочних пунктів зернових та олійних культур: «Нібулон» (м. Сватове), ТОВ «Голден Агро» (м. Рубіжне), ТОВ «Східзерноальянс» (м. Сватове), «Левада» (м. Сєвєродонецьк), ТОВ «Красноріченське». Тариф на відвантаження в залізничний та автотранспорт у порівнянні з минулим роком збільшився на 20% (крім ТОВ СП «Нібулон»).
Цьогоріч аграрії вже отримали 11,2 млн грн компенсації за придбання техніки вітчизняного виробництва, компенсація відсоткової ставки за кредити склала 2,5 млн гривень. За програмою «Доступні кредити 5, 7, 9%» – 237,3 млн гривень.