Чорнобиль — чорний бiль

Чорних дат у людства є немало,

Кожна з них — це міна під прогрес.

Найстрашніше, що усіх спіткало, —

Вибух на Чорнобильській АЕС.

Була весна — квітуча, напоєна запахами землі й нового життя. Ніхто не здогадувався, що вона назавжди буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невеличке місто Чорнобиль дізнається весь світ. 

26 квітня цього року виповнилося 33 роки з дня найстрашнішої за наслідками катастрофи минулого тисячоліття. Чотири букви — ЧАЕС — стали символом трагедії, яка доторкнулась до мільйонів, накрила їх крилом безжалісної радіації, перетворюючи свої жертви в безпомічних людей.
Чорнобиль… Чорний біль нашої землі. Скільки б не минуло років, це слово полум’янітиме чорним вогнищем скорботи.
В сквері біля Пам’ятного знаку «Жертвам Чорнобильської катастрофи» зібралися небайдужі рубіжани: ліквідатори аварії і вдови чорнобильців, представники міської влади і депутатського корпусу, керівники підприємств і установ, молодь нашого міста щоби вшанувати пам‘ять померлих, подякувати всім живим героям-учасникам ліквідації наслідків трагедії на Чорнобильській АЕС.
Ведуча мітингу-реквієму Ольга Старікова здійснила екскурс в історію, повернувши присутніх в ті страшні часи 1986 року.
Зі словами вдячності і поваги до ліквідаторів звернувся міський голова Сергій Хортів. «Ми в неоплатному боргу перед героями-ліквідаторами, які мінімізували вплив атомного демона на теперішні і прийдешні покоління. Із нестихаючим болем у серцях схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, хто пішов у вічність, приборкуючи «мирний» атом. Вони не побоялися йти туди, звідки інші тікали. Вони врятували від ще більшої трагедії всю Україну, Європу, а можливо, й увесь світ», — відзначив міський голова і побажав всім присутнім здоров’я, миру і добра.
Почесною грамотою Луганської обласної державної військово-цивільної адміністрації за самовіддану працю, мужність та героїзм, проявлені при ліквідації наслідків аварії, вагомий внесок у громадський рух та з нагоди 33-ї річниці Чорнобильської катастрофи було нагороджено члена громадської ради ГО «Ветерани Чорнобиля м. Рубіжне» Віктора Гайворонського. Згідно з рішенням виконавчого комітету Рубіжанської міської ради вручено Грамоти вдовам Надії Жаровій, Раїсі Єрмаковій, Галині Шарун, Надії Оридорозі, Ользі Поплавській та Любові Чуйко.
Згадав живих і мертвих голова громадської організації «Ветерани Чорнобиля м. Рубіжне», учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Станіслав Данилов. Він говорив про швидкоплинність життя: «Тільки з початку цього року у вічність відійшло 14 ліквідаторів. Ми будемо згадувати та дякувати їм за самовідданість. Поки живі розумітимуть та пам’ятатимуть важливість здійсненого подвигу, вони будуть впевнено рухатись вперед і переповідати нащадкам історії того трагічного часу».
До привітань долучився ліквідатор Чорнобильської катастрофи Микола Потіха. Він прочитав вірш свого товариша чорнобильця Анатолія Гавриленка, якого, нажаль, вже немає з нами… Від себе він побажав усім щастя та, головне, здоров’я.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам‘ять тих, хто заснув вічним сном, сказавши своє вагоме слово в ліквідації катастрофи.
Ієрей Євген, клірик Свято-Успенського храму, провів панахиду за покійними ліквідаторам Чорнобильської трагедії і наголосив на тому, що людина, яка готова пожертвувати своїм життям задля щастя інших, гідна поваги, шани та пам’яті.
До пам’ятного знаку присутні поклали квіти: гвоздики, тюльпани, нарциси… Це данина пам’яті тим, хто пішов у вічність, приборкавши ядерну стихію.
Право 33 рази вдарити в дзвін Чорнобиля в пам’ять про передчасно загиблих героїв-чорнобильців було надано синові ліквідатора аварії на ЧАЕС Андрію Гуріну.
Минають роки… А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда залишається в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони, що лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям та життям.
Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї страшної аварії… Перед живими… Перед пам’яттю померлих… Хай залишиться в минулому і ніколи не повториться жах Чорнобильської катастрофи. А пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир, спокій і щасливе життя.